- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Як врятувати ягоду суниці
Цьогорічна весна стала справжнім випробуванням для садівників. Причому, вона додала проблем як висококваліфікованим професіоналам, так і любителям. Тепла й суха зима, а потім холодна весна із постійними заморозками та дощами призвели до того, що урожай ранніх фруктів, особливо ягід, опинився під загрозою. Те, що не вбили морози, може просто згнити. Але навіть несприятливі погодні фактори не є приводом для того, щоб впадати у відчай. Вихід із ситуації завжди можна знайти.
Зараз на плантаціях та маленьких грядочках почала масово стигнути суниця садова, або полуниця, яку більшість людей помилково називають клубникою. І після довгого й нудного карантину у всіх виникає бажання поласувати ягодою, яка вважається номером один у світі.
Між тим, саме в цьому році урожай суниці опинився під загрозою. Спочатку квітневі морози, а потім травневі заморозки призвели до того, що частина цвіту загинула. А зараз, коли, здавалось, настав час смакувати довгоочікуваною ягодою, погода знову вирішила втрутитися і відтермінувати приємний для садівників момент. Пішли рясні й постійні дощі, температура повітря знизилася. А для суниці, яка вважається м’якою ягодою, такі погодні умови є максимально несприятливими.
І проблема не лише в тому, що ягоди не стигнуть і не набувають через брак сонячного світа свого неперевершеного смаку. Проблема ще й у тому, що через надлишок вологи та занизькі температури, ягідки суниці можуть згнити прямо на землі, або полежавши день-два вдома зірваними. І навіть холодильник не врятує. Певно, садівникам доводилося бачити, як ще вчора красиві яскраво-червоного кольору ягоди буквально за одну ніч вкриваються сіруватим мохом.
Причина — сіра гниль, розповсюджене грибкове захворювання.
Безумовно, сіру гниль можна побороти. Існує цілий ряд хімічних фунгіцидів, регулярне застосування яких убиває хвороботворні грибки. Можна й потрібно застосовувати і агротехнічні заходи: провітрюваність плантації, висаджування суниці на гряді, вкритій плівкою, зменшення азотних підкормок тощо.
Але що робити тоді, коли ягода вже достигла і буквально проситься до столу? Ну не будеш же «заливати» суницю «хімією». Адже замість користі можна навіть зашкодити собі та іншим. Тим більше, що регламент застосування хімічних фунгіцидів чітко обумовлює, що проводити їх можна не пізніше, аніж за два тижні до збору урожаю. Та й то, не всіма препаратами. Скажімо, Квадріс використовувати за 14 днів до збору можна, а Топсін чи Сігнум — ні.
Біологія замість хімії
І ось тоді в нагоді стануть так звані біологічні засоби захисту рослин. Мова йде не про народні методи, ефективність яких у боротьбі із сірою гниллю стрімко наближається до нуля.
Світова агрономічна наука давно розробила біофунгіциди. Це препарати, які знищують хвороботворні грибки, у тому числі й ті, що викликають сіру гниль, за допомогою інших грибків, бактерій чи навіть вірусів. Так-так, не дивуйтеся, віруси можуть приносити людям і рослинам користь.
Нижче назвемо ряд найбільш популярних біофунгіцидів та інсектицидів.
Біофунгіциди
Серед популярних біофунгіцидів:
- Фітодоктор Лист. Запобігає розвитку бактеріальних і грибкових захворювань. Використовується для обробки рослин, знятих плодів, тари для зберігання.
- Казумін. Засіб для боротьби з бактеріальними, грибковими хворобами. Може використовуватися як для лікування, так і для профілактики.
- Триходермін. Препарат особливо ефективний проти гнилей, обробці підлягають як рослини в період вегетації, так і насіння перед посівом.
- Фітоспорін. Найвідоміший засіб від хвороб різного походження. Не викликає звикання, діє при будь-якій температурі вище 0.
Біоінсектициди
До біологічних інсектицидів відносять:
- Капут. Популярний засіб на основі діяльності ґрунтових грибів. Ефективний у боротьбі з кліщами і комахами — вражає їх нервову систему. Викликає масову загибель шкідників на 5–6 день.
- Фітоверм. Поширений біопрепарат, ефективний проти багатьох шкідників кімнатних і садових культур.
- Актофіт. Засіб від шкідливих комах, що здійснює паралізуючу дію на них. Можливе застосування в жарку погоду.
- Ентоцід. Ґрунтовий інсектицид, розроблений на основі грибків, що знищують шкідників, які живуть у ґрунті. Безпечний для дощових черв’яків.
- Актарофіт. Засіб на основі грибка, що знищує шкідливих комах. Загибель шкідників починається на другу добу, досягає максимуму на 5 день.
Стимулятори
Біологічні стимулятори м’яко впливають на садові культури, завдяки натуральному складу — екстрактам рослин.
Рекомендованими стимуляторами є:
- Амалгерол. Поєднує дію біостимулятора і ґрунтового біоактиватора. Підвищує імунітет рослин, покращує мікрофлору ґрунту, не впливає на комах.
- Регоплант. Унікальний препарат, що захищає картоплю від шкідників, хвороб, стимулює її розвиток, запобігає стресовим станам рослини.
Бесткур, Казумін, Актофіт — і немає проблем
Частина кобелячан знають, що автор цієї статті, окрім журналістики, досить давно займається вирощуванням овочів та ягід, зокрема й суниці садової. Дворічний досвід ягідництва примусив читати, вивчати і застосовувати на практиці деякі біопрепарати.
Тому із впевненістю можу заявляти, що вони дійсно працюють і виконують свою функцію. Так, у минулому році, наприкінці травня, коли в Кобеляках ішов сильний дощ, над плантацією суниці в Колісниківці пронеслося справжнє стихійне лихо. Вона була буквально затоплена дощовими водами, що зійшли із навколишніх пагорбів. До цього додався ще й густий та великий град. І це в період, коли збір ягоди був у розпалі.
Тоді було прийняте термінове рішення застосовувати японський біофунгіцид Бесткур, про який до цього лише читав у Інтернеті. Результат застосування приємно вразив. Ранки від граду на ягоді за два дні затяглися і підсохли, сірої гнилі практично не було. Окрім гнилей, Бесткур контролює ще й ряд інших небезпечних хвороб суниці. І, що не менш важливо, період очікування від застосування фунгіциду до збору ягоди становить нуль днів.
Іншим дієвим препаратом, який захищає не від грибів, а від бактерій, є Казумін від того ж виробника. А від шкідливих комах, у тому числі й мурах, які теж полюбляють ласувати суницею, надійно і безпечно для здоров’я людей і довкілля захищає біопрепарат Актофіт. Його можна використовувати навіть у спекотні та сонячні дні, за такої погоди Актофіт працює навіть краще.
Єдиним недоліком Казуміну та Бесткуру для садівників?аматорів є відсутність малої упаковки. Продають їх лише в літрових пляшках. У всякому разі, мені не доводилося бачити меншої фасовки. А це — дорого, хоча й вистачає на гектар. Вартість Бесткуру — близько 1600 гривень за літр, Казуміну — 900. Актофіт продається у різній тарі, у тому числі і в малій фасовці.
Потрібно згадати, що деякі садівники рекомендують у період збору ягоди застосовувати український біофунгіцид Пентафаг С. У цьому році будемо пробувати.
Гарних усім врожаїв, смачної і безпечної ягоди.