Вхід | Реєстрація

Літо. Спека. Поради кардіолога

Чому в кардіології терапія залежить від сезону, як спека впливає на самопочуття людей із серцево-судинними проблемами, як тренувати серце і судини в домашніх умовах? Про це та багато іншого розповідає лікар-кардіолог 4-ї міської клінічної лікарні, міський позаштатний кардіолог Полтави Лілія Погребняк.

 

Про вплив спекотної погоди на серцево-судинну систему людини

– Якщо літо – ваша улюблена пора року, то ви точно не пацієнт кардіолога. Бо людям, які мають проблеми серцево-судинної системи, в цю пору зовсім невесело. Пацієнти з гіпертонічною хворобою влітку погано переносять високі температури та різні перепади атмосферного тиску. Як же рятуватися?  

Передусім, слід мати з собою воду та ліки. А ще – відмовитися від шкідливих звичок, правильно харчуватися, підтримувати нормальну масу тіла, обмежити вживання кухонної солі. Її норму для різних категорій пацієнтів може визначити лише фахівець.

У людей, які перенесли інфаркт, у пацієнтів із серцевою недостатністю, стабільною стенокардією високої градації або якщо мало місце тромбоутворення, аритмії, – спека значно погіршує перебіг основного захворювання. Тривале перебування на пекучому сонці негативно впливає на судини, а втрата рідини і згущення крові сприяють утворенню тромбів. За потреби для профілактики та лікування тромбоутворення ми посилюємо антикоагулянтну, антитромбоцитарну терапію.

Влітку прийом рідини треба дозувати (включаючи супи, борщі, компот). Скільки саме рідини можна приймати за день – літр, півтора – кардіологи прописують своїм пацієнтам індивідуально.

Піклуємося про серце і судини в домашніх умовах

– З віком наші судини робляться жорсткі. Є певні препарати для їх розширення, але одним із домашніх терапевтичних методів є контрастне обливання, – радить міський кардіолог. – Воно гарно тренує судини мікроциркуляторного русла. Така звичка дозволить і людям похилого віку, і молоді розвантажити судини, краще долати спеку.

Готуючи сезонні салати, які зараз є на кожному столі, я раджу взагалі відмовитися від солі. Вона «тягне» на себе воду, викликає надмірну спрагу і це призводить до набрякового синдрому.  

У спеку недопустимо вживати алкоголь.

Навіть повністю здоровим людям у спеку краще уникати відкритого сонця: реакція судин може бути різна, аж до теплового удару.

У тяжких кардіологічних пацієнтів аналізи, як правило, показують нестачу калію в організмі. Тому запасатися влітку калієм, що сприятливо впливає на перебіг серцево-судинних захворювань, я рекомендую всім. Для цього в раціоні щодня має бути 100-200 грамів сезонних ягід: полуниці, малини, смородини. Їх кожен обирає для себе залежно від кислотності. Ягоди – це ще й вітамін С, що допомагає протистояти респіраторним інфекціям, сприяє покращенню імунітету.

 

Поради на період карантину

4 міська клінічна лікарня Полтави обслуговує понад 100 тисяч населення. За словами Лілії Погребняк, у пацієнтів похилого віку з тяжкими серцево-судинними патологіями карантинні обмеження посилюють депресивні настрої. Доводиться призначати заспокійливі, антидепресивні препарати.

«Серед моїх пацієнтів випадків коронавірусної інфекції не було. Але з досвіду колег-кардіологів можу сказати, що у людей із серцево-судинними захворюваннями COVID-19 провокує високий ризик тромбозу, ДВС-синдром, що по-народному називається дрібним тромбоутворенням. На цьому тлі відбувається ушкодження серцевого м’язу, виникає серцева недостатність, порушення серцевого ритму. Сьогодні вже описані поодинокі випадки міокардиту, як ускладнення корона вірусної інфекції.

Враховуючи карантинні обмеження, своїх пацієнтів ми консультуємо переважно онлайн. Намагаємося якомога менше викликати їх на прийом. Але за потреби звернутися можна завжди. Карантин – не причина лікуватися винятково вдома. Обстеження та діагностика проводяться дуже швидко: за годинку намагаємося зробити УЗД, кардіограму, аналізи та інші кардіологічні обстеження. За їх результатами наступного дня робимо призначення на прийомі або по телефону.

У лікарнях і поліклініках зараз безпечно: на вході є температурний контроль, постійно обробляються всі робочі поверхні, дверні ручки, жодних черг у коридорі. Кардіолог відводить на прийом пацієнта не менш як пів години. Є час провітрити  приміщення після кожного відвідувача, обробити тонометр, фонендоскоп.

Тому ще раз наголошую: якщо проблема є, до закладу треба йти обов’язково – тут не інфікуєтеся. Лікувати хворобу на початкових стадіях значно безпечніше і дешевше, ніж потім боротися з її ускладненнями. При цьому слід дотримуватися усіх карантинних обмежень, не ставитися до них легковажно.



Автор: У рамках проекту Світового банку та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації
13 липня 2020 | Категорія: Ваше здоров'я

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації