- psevdonimb
17 січня, 20:39
На тему: Тепер вас дуритимуть не лише люди - karamelka
9 січня, 19:13
На тему: Як прискорити ріст волосся - anna000000
9 січня, 01:53
На тему: Дива з білбордами, або Тут мала б бути соціальна реклама - Чудо Юдо
8 січня, 09:50
На тему: Обережно! Села закриваються! - pis
6 січня, 17:38
На тему: Мачтовый подъемник: конструкция и преимущества при эксплуатации
Щоб суниця не стала делікатесом
Продовжуємо цикл статей, присвячених темі вирощування найбільш популярної в Україні та світі ягоди. Є кілька обов’язкових для виконання правил, при дотриманні яких можна отримувати гарний урожай за будь-яких погодніх умов.
На сторінках тижневика ми вже говорили про підготовку ґрунту під посадку суниці, зокрема, про кращі рослини-попередники. Адже цю культуру, як і більшість інших, не можна садити, де завгодно, як завгодно і після чого завгодно. Точніше, можна, але гарного врожаю не отримаєш ніколи, навіть при найретельнішому догляді. Адже з матінкою природою не домовишся і грошима чи молитвами справи не вирішиш.
Від Хонею до Мальвіни
Продовжуючи розмову про вирощування суниці, необхідно в обов’язковому порядку розповісти про сорти, які себе добре зарекомендували в умовах центральної України, зокрема і Полтавщини та Дніпропетровщини.
Так, у Царичанському районі, який давно має славу такого собі суничного краю, найбільш розповсюдженим є сорт Хоней. Це — сорт американської селекції, виведений ще в далекому 1979 році. Основною його перевагою є невибагливість у догляді. Серед недоліків відзначають здрібніння ягід та часте ураження сірою гниллю, борошнистою росою та іншими хворобами. Цей недолік був добре підтверджений саме в цьому році, коли в травні падали рясні дощі і чимало ягід просто згнили.
Кобеляцькі ягідники віддають перевагу більш новим сортам, у основному — голандської та італійської селекції.
Як свідчить досвід ягідної ферми «Брати Лохиновичі», найшвидше віддає урожай голандський сорт Флеір. Він починає плодоносити на три-п’ять днів раніше за дуже ранні Альба та Клері, а Хоней випереджає взагалі на тиждень.
Сорт Альба італійської селекції. Він у наших умовах починає віддавати врожай через три дні після Флеір. Головні переваги Альби — прекрасна зовнішність і дуже висока врожайність. Окрім того, ягоди суниці цього сорту практично не дрібнішають від початку до кінця плодоношення. Звичайно ж, при умові регулярних підкормок. Недолік — «замокання» ягоди під час дощів. В умовах дощів та відсутності достатньої кількості сонячних днів Альба може «кислити». Але як тільки-но з’являється сонечко, смак ягід різко поліпшується.
Ельсанта. У Європі цей сорт вважається ледве не основним при промисловому вирощуванні. В Україні про Ельсанту, чомусь, не надто добре знають. Хоча він практично завжди виправдовує покладені на нього сподівання. Ельсанта достигає на пару днів пізніше за Хоней, але переважає його урожайністю та смаком. У цьому році на плантаціях «Братів Лохиновичів» та ягідної ферми «Черемушки» господарі збирали до сотні ягідок з куща. Хоча в кінці плодоношення вони таки дрібнішають. Натомість, Ельсанта від початку до кінця радує прекрасним смаком. Що характерно, солодкими є навіть зовні не зовсім достиглі ягоди. Із недоліків — ураження кореневими гнилями.
Мальвіна. Це сорт німецької селекції. Він є найбільш пізнім із усіх «коротишів», тобто звичайних, а не ремонтантних сортів. Так, у плодоношення Мальвіна вступає в третій декаді червня і родить аж до середини липня. У Кобеляцькому районі ягоди цього сорту збирають і до сьогодні. Погодьтеся, що вельми привабливою виглядає перспектива ласувати суницею, починаючи із середини травня, коли дозрівають Альба та Флеір, і закінчуючи серединою липня. Такий собі безперервний смачний і корисний конвеєр.
При посадці Мальвіни потрібно в обов’язковому порядку враховувати одну її особливість. Мова йде про розміри куща. Кущі в Мальвіни гігантські, висотою до півметра і такою ж шириною. Тому саджанці саме цього сорту необхідно садити рідше, із відстанню між рослинами до 50 сантиметрів. Інакше ви ризикуєте отримати справжні суничні джунглі, у яких ягода не побачить сонечка і не набуде смаку. А він у Мальвіни прекрасний, при належному догляді і правильній посадці.
Володимир Білоусько говорить, що його порадували всі сорти
На ягідній фермі «Черемушки» її засновник Володимир Білоусько в цьому році вирощував аж сім сортів суниці. Окрім уже згадуваних Альби та Мальвіни, на його плантації росли і плодоносили ще й Вебеніл, Румба, Соната, Світ Енн і Флоренс. Усі вони порадували господаря гарним урожаєм.
Фермер розповідає:
— У мене немає якогось явного фаворита. У кожного сорту є якась своя «родзинка». Я не так давно займаюся вирощуванням суниці, але вже можу казати, що вона вся відрізняється смаком чи іншими якостями. Скажімо, Вебеніл чудово підходить для варення, Румба відрізняється своєю ранньою стиглістю, Соната має неперевершений смак. Усі, хто її пробував, висловлювали власні версії, на який фрукт вона схожа своїми смаковими якостями. Одні казали, що відчувають нотки абрикоса, інші — персика. Навіть про ананас доводилося чути. Аромат у неї неперевершений. Флоренс радував дуже міцною ягодою. Він пізній. Ягода від соку буквально розривається в роті. Світ Енн — ремонтантний сорт, він плодоносить до морозів. Розмір — як хороший абрикос.
Зараз фермери вже заклали розсадники, у яких вирощуватимуть саджанці для ремонту та розширення плантацій. Висаджувати планують наприкінці липня та в першій половині серпня. Це — ідеальні терміни для посадки суниці. Та про це — вже у наступному номері.