- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Головні картопляні правила
I. Купуйте хороший насіннєвий матеріал високих репродукцій. Адже тільки він здатний дати прибутковий урожай — не менше 1:6. Причому, це мінімально допустимий урожай для приватної ділянки в поганий сезон без використання інтенсивної технології. Елітний сортовий матеріал і бульби, отримані з біологічного насіння, повинні давати віддачу 1:10 — 1:15 і більше. Одна елітна бульба дає з куща від 15 до 50 (!) бульб, в залежності від особливостей сорту і правильності агротехнічних заходів. Мій урожай на початку шляху був тільки 1:8, тому що я майже не використовував дефіцитну в ті часи еліту.
II. Правильно підбирайте сорт. Наприклад, для зони Нечорнозем’я добре підійдуть сорти Тімо, Блакить, Жуковський ранній, Латона та інші. А в південних регіонах краще віддати переваги сортам Ред Скарлетт, Імпала, Розара, Ароза і іншим. Сорти Ред Скарлетт, Імпала, Альвара, Рокко, Романо, Фелокс є універсальними і підходять для будь-якої зони. Якщо у Вас є можливість вибору, то вибирайте! Якщо ні — головним залишається принцип високих репродукцій. Здорова бульба дасть гарний урожай у будь-якій зоні!
III. Обов’язково дотримуйтесь сівозміни. Не садіть картоплю після картоплі! Необхідно хоча б щороку чергувати її, приміром, з овочевими культурами. На жаль, саме цей принцип порушується особливо часто. Через це насінні бульби швидко накопичують захворювання і вироджуються. Урожайність від 1:6 прагне до 1:1.
Для успішного вирощування картопля повинна повертатися на колишнє місце на 3–4‑й рік. Для городників це зазвичай неможлива умова. Дотримуйтесь хоча б найпростішої сівозміни: картопля — овочі — картопля — овочі. Пшениця — основна сівозмінна культура для картоплі.
IV. Правильно підготуйте бульби до садіння. Якщо бульби куплені навесні, то обов’язково покладіть їх на пророщування на світлі (розсіяне природне світло або світло від лампи) при температурі 15–20°C. Висвітлювати не менше 16–18 годин. Дуже корисно обробити бульби будь-якими мікроелементами (борна, нікотинова, янтарна кислоти, марганцівка, мідний і залізний купорос, зола). Обробка дасть «зарядку» бульбам, вони швидше проростуть в ґрунті, а головне — проявлять стійкість до грибкових, вірусних хвороб і шкідників.
V. Обов’язково вносьте органічні та мінеральні добрива. Картопля, подібно до людини, хоче їсти! Ця тема, безумовно, вимагає розгляду та обговорення.Тут же я скажу тільки, що за весь період росту і розвитку картопля використовує 60–90 % азоту, 25–30 % фосфору і 70–85 % калію.
VI. Захищайте Вашу картоплю від хвороб і шкідників. Необхідно своєчасно обробляти посадки. Вирощування картоплі — вимоглива і копітка робота. На жаль, без хімії не обійтися, адже шкідників і хвороб зараз існує безліч. Але пам’ятайте: як би багато Ви не обробляли Ваші посадки, все одно Ваша картопля буде більш екологічно чистою, ніж магазинна. Промислові бульби проходять в рази більшу кількість обробок, ніж приватні. Дуже багато хімії вносять у західних країнах. Особливо це стосується Голландії. Землі в цій країні дуже мало і використовується вона дуже інтенсивно. Звідси і такі норми внесення хімії. Тим не менше, середня тривалість життя в Голландії — одна з найвищих у світі. У період вегетації проводьте безжальне чищення картоплі. Якщо ви бачите хворий кущ, відразу висмикуйте його разом з бульбою і спалюйте, а не кидайте у компостну купу.
VII. Правильно відбирайте насіння. Це ще один аспект підготовки бульб до садіння. У «правильного» картоплярства вона починається з осені. На насіннєві цілі відбирайте тільки бульби зі здорових і найурожайніших кущів. Краща фракція — 60–80 г. Але більш важливим є правило здорового і врожайного куща.
Відібрані на насіннєві цілі бульби перед закладанням на зберігання прозеленіть! Озеленення ще називають «осіннім лікуванням». Такі бульби краще зберігаються і дають більший урожай. Але їсти їх не можна — отрута! І ні в якому разі не змішуйте різні сорти! На жаль, це правило порушують багато городників. Різні сорти мають різні терміни вегетації, тому різні і по догляду, і, що найголовніше, за термінами збирання.
VIII. Своєчасно збирайте врожай. Тут дуже багато залежить від місця розташування вашого поля. Повне фізіологічне дозрівання картоплі спостерігається тільки в південних районах. У середній смузі повністю дозрівають лише ранні та середньоранні сорти.Терміни збирання багато в чому залежать від погоди. Якщо ви хочете, щоб ваш урожай краще зберігався, проводьте збирання картоплі в суху погоду. У цьому випадку він зможе підсохнути на повітрі.Збираючи врожай у дощ, ви одночасно зіпсуєте бульби, свій настрій і працю і, природно, знизите ефективність своєї підприємницької діяльності.
Пам’ятайте, що час збору також залежить від індивідуальних особливостей сорту. Ранні сорти краще збирати в липні — на початку серпня, середньоранні — у серпні. Середньостиглі та середньопізні придатні для збору та закладки на зимове зберігання в кінці серпня — на початку вересня. Урожай пізніх сортів збирають через 120 днів після посадки.
IX. Правильно зберігайте картоплю. Пам’ятайте, що врожайність (а отже, і прибутковість) картоплі багато в чому залежить від того, як ви зможете його зберегти. Адже при неправильному зберіганні може початися його передчасне проростання. Основною причиною служить недотримання температурного режиму і відсутність вентиляції в сховищі. Оптимальна температура для зберігання насіннєвої картоплі +2°C. Різні сорти треба зберігати в різних бункерах. Своєчасно перебирайте картоплю: хвороби швидко поширюються, тому чим частіше будете проводити хоча б візуальний контроль, тим краще.
За весь час випробувань на дослідно-демонстраційній ділянці фермерського господарства нами переглянуто більше 1000 сортозразків вітчизняної та зарубіжної селекції. І спеціально для вас ми вибрали ті сорти, які найбільше підходять для різних регіонів нашої країни.