- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Щоб суниця не стала делікатесом. Частина 3
Продовжуємо цикл публікація на тему вирощування ягоди номер один — суниці садової, або полуниці. У минулому номері ми розповідали про сорти, які себе добре зарекомендували в кліматичних умовах центральної України, у якій ми живемо. Зараз поговоримо про оптимальні строки висаджування розсади суниці.
Почнемо з того, що гарну розсаду можна виростити самостійно, або ж придбати в місцевих виробників чи через мережу Інтернет. Зараз пропозицій більш ніж достатньо. Ціни коливаються від трьох до п’ятнадцяти гривень.
На початку статті хотілося б попередити деяких легковірних земляків, котрі частенько «ведуться» на недобросовісну рекламу. Зокрема, у мережі Інтернет, а інколи й на місцевих ринках, пропонують для придбання такі собі «суничні дерева». Продавці обіцяють, що така рослина радуватиме гігантськими врожаями, до десяти кілограмів з куща. А рости і плодоносити буде в будь-яких умовах. Навіть на підвіконні звичайної квартири.
Звичайно, такі обіцянки ніколи не стануть реальністю. Адже ніяких суничних чи інших «диво-дерев» не існує в природі. Селекціонери і генетики постійно працюють над вдосконаленням усіх без виключення сільськогосподарських культур, але наука ще не є всесильною. А природу не обдуриш. У реальності ж, кращі професіонали на кращих плантаціях суниці вирощують по 700-800 грамів ягід на одному кущі. Ні про які 10 чи 15 кілограмів мова навіть не йде. Кілограм із куща можна отримати в домашніх умовах, якщо робити все правильно і старанно доглядати за рослинами.
А на підвіконні чи в іншому місці будинку або квартири полуниця якщо й ростиме, то гарним урожаєм смачних ягід не порадує ніколи. Їй банально не вистачатиме освітлення. А організація і установлення професійної «досвітки» коштуватиме стільки, що краще буде просто купляти ягоди на ринку. Так буде дешевше.
Суницю потрібно садити вже зараз
Оптимальними строками для закладки суничної грядки є кінець липня і перша половина серпня. Так-так, посаджена саме в цей період пекельної спеки і відсутності вологи суниця порадує найвищим урожаєм уже наступного сезону. Звичайно, за умови правильного догляду. Адже просто «вткнути» рослину в землю — це ще не зробити нічого. Окрім того, все ту ж суницю потрібно ще й правильно «вткнути». Адже заглиблений або навпаки посаджений мілко корінець уже приречений якщо не на загибель, то на постійні страждання. А його господар — на невисокий урожай.
Чому кращими термінами для висаджування суниці є саме середина і кінець літа? Та тому, що рослина ця є багаторічною і кожного року вона закладає квіткові бруньки, які навесні зацвітуть, а потім перетворяться в смачні ягідки. Так от, закладка оцих самих бруньок найбільш інтенсивно відбувається саме наприкінці серпня–початку вересня. Тому висаджена в кінці липня чи на початку серпня рослина встигає прижитися, розвинутися і закласти потенціал для отримання в наступному році стовідсотково можливого врожаю. Рослинки, висаджені на початку вересня, гарантують лише 50-70 відсотків урожайності.
Весняна посадка теж можлива. Але в такому разі можна сподіватися лише на 10-30 відсотків урожаю. І взагалі, професіонали навесні садять суницю виключно «на вуса», безжально обриваючи усі квіти і не даючи плодоносити. Аматори ж хочуть все і одразу — і навесні, і щоб ягідки були, і вуса розмножити. Таке, безумовно, можливо. Але природу не обдуриш, і ослаблена такою безжальною експлуатацією рослина ніколи не розкриє свій потенціал урожайності та смаку.
Щоправда, потрібно згадати про один варіант отримання майже максимального врожаю при посадці навесні. Це — висаджування розсади-фріго, тобто спеціально заморожених рослин. Але тут потрібно попередити, що таку розсаду в Україні ще не навчилися вирощувати. Її імпортують із італійських, польських чи англійських розсадників. І коштуватиме вона до 20 гривень за штуку. І ніхто вам не гарантує, що ви придбали саме «фріго» із знаменитого розсадника «Маццоні». Тобто, знову ж, дешевше і простіше буде купити ягоди на ринку.
Так, європейські фермери вже досить давно практикують вирощування суниці по однорічному циклу. Тобто, навесні купляють і садять якісну розсаду-фріго, потім збирають урожай і викорчовують усі рослини. А потім садять нові. Але в умовах України це, поки що, не практикується. Наші виробники не готові витрачати 400 тисяч гривень лише на придбання саджанців для одного гектара.
Отже, якщо хочете вже у наступному році мати максимальний або наближений до нього урожай суниці, засукуйте рукава вже зараз. І готуйтеся протягом серпня-вересня поливати і «годувати».
Ще один важливий нюанс. На одному місці суниця повинна рости і плодоносити три, максимум чотири роки. Після цього грядку звільняють під іншу культуру. Так, полуниця, як багаторічна рослина, ростиме на одному місці і п’ятнадцять, і двадцять років. Але гарної великої і смачної ягоди, та ще й у достатній кількості, ви не отримуватимете вже із п’ятого року.
І наостанок, інформація для бажаючих отримувати дуже ранній урожай. Як «пише книжка» і засвідчує досвід, суниця, висаджена на гряді та укрита агроволокном, потрапляє в кліматичну зону, розташовану на 300 кілометрів південніше. Тобто, в Кобеляцькому районі вона достигатиме одночасно із херсонською. І десь на два тижні випереджатиме «конкурентів», посаджених звичайним способом.