Правильне планування сімейного бюджету: прості і корисні поради
Багато сімей періодично стикаються з фінансовими труднощами. Брак коштів до зарплати часто змушує позичати гроші у знайомих або звертатися до фінансових установ. Подібні проблеми виникають через невміння вести домашній бюджет. Грамотно розпоряджаючись бюджетом, грошових труднощів можна уникнути. Як перестати жити від зарплати до зарплати, врахувати потреби всіх членів сім'ї і почати відкладати, розбираємо в матеріалі нижче.
Управляти домашніми фінансами-завдання не просте. Адже потрібно враховувати потреби подружжя, дітей. Планування сімейного бюджету не тільки підвищує фінансову дисципліну членів сім'ї, але і дозволяє розподіляти гроші більш ефективно. Це дозволить швидше розрахуватися з боргами, якщо такі є, а також почати економити. Як наслідок, фінансовий стан сім'ї може покращитися.
Як вести сімейний бюджет
Почати планування домашнього бюджету слід з аналізу сукупних доходів і витрат сім'ї за останні кілька місяців. Для цього потрібно протягом 3 місяців записувати доходи і витрати. Після отримання даних, слід провести їх аналіз і оптимізувати.
Доходи
Спочатку потрібно скласти бюджет доходів. Сюди входить зарплата, соціальна допомога, додаткові доходи, виплати за депозитами, інші надходження. Для правильного складання бюджету беруться до уваги сукупні доходи всіх членів сім'ї.
Витрати
Ефективний розподіл бюджету сім'ї неможливий без чіткого контролю витрат, які можна розділити на 3 категорії:
- загальні сімейні витрати;
- особисті витрати кожного з подружжя;
- витрати на дітей.
Рекомендується вести підрахунок витрат по кожній з категорій, оптимізуючи витрати по важливості і терміновості. Дотримуючись подібної схеми, записуючи витрати і надходження грошей, можна значно поліпшити фінансове становище сім'ї.
Як розподіляти витрати
В першу чергу слід виділяти частину коштів на погашення кредитних зобов'язань та інших боргів. Наступна стаття витрат-заощадження. Можна покласти гроші на депозит і отримувати додатковий дохід для сім'ї. Після цього-витрати на загальні сімейні потреби: комунальні платежі, продукти харчування, витрати на транспорт, ліки. Не зайвим буде створити статтю непередбачених витрат. Ці кошти допоможуть в разі, якщо вийде з ладу побутова техніка, зламається машина або на інші неприємності. Також не слід забувати і про розваги.
Програми для ведення бюджету
Після того, як ви дізналися, як вести сімейний бюджет, важливо робити записи систематично. Можна записувати доходи і витрати в блокноті, або ж автоматизувати підрахунок фінансових операцій за допомогою таблиць Excel. Існують і інші програми для ведення бюджету, серед яких популярні:
- AceMoney;
- сімейний бюджет;
- Family 10
- Домфін та інші.
Незалежно від обраного способу ведення сімейного бюджету, його потрібно щомісяця аналізувати. На підставі отриманих даних складати бюджет на наступний місяць.