- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Листопад у саду: час різати і поливати
Зараз ледве не основним товаром на кобеляцькому та інших ринках є саджанці декоративних та фруктових дерев. Згідно із давньою традицією, українці намагаються не лише виростити сина і збудувати будинок, а ще й посадити дерево. Та ще й не одне, а цілий сад. Тому нагадаємо про деякі важливі умови, при яких садок не лише виросте, а й буде щедро плодоносити із року в рік.
Днями довелося вести вдома довгу дискусію на тему: «Чи росте воно само». Це коли дружина після чергової покупки добрив, засобів захисту рослин чи поливу дерев починає бурчати щодо зайвих, на її думку, витрат. Мовляв, навіщо ту яблуню в кінці жовтня поливати, від чого її «бризкати» і навіщо «годувати». Адже все і так добре вродило.
Дійсно, чимало роботи і витрат біля яблуневого та інших садків можуть видатися зайвими. Дійсно, можна й обрізку не проводити, не обробляти рослини засобами захисту і не годувати дорогими зараз добривами. Але тоді не потрібно дивуватися, що «цей год не вродило» або «воно чогось пропало». Хоча при нормальному догляді будь-яке дерево, вступивши в період повного плодоношення, буде родити кожного року, а не через раз.
І для цього не потрібно аж надто багато часу і грошей. Потрібно зробити хоча б елементарне. Для початку — добре полити дерева в листопаді. Та про все по порядку.
Проводимо санітарну обрізку
Можна провести санітарну обрізку дерев і чагарників, видаляючи засохлі, старі та хворі гілки. У північних регіонах основну обрізку краще залишити на весну, тоді буде зрозуміло, що постраждало від морозів. А в південних областях можна сміливо обрізати, адже погода ще комфортна, та й роботи навесні буде багато. Перед зимою не забудьте видалити кореневу поросль біля основи тих культур, які її утворюють: слива, вишня, яблуня та інші.
Вологозарядні поливи — обов’язковий захід
Усі дерева та чагарники перед настанням морозів, але не занадто рано, слід ретельно та глибоко полити. Це так званий вологозарядний полив, і він повинен уберегти рослини від зимового осушення. Глибина поливу залежить від конкретної культури, але коренева система повинна бути просякнута водою із запасом.
Захищаємо молоді саджанці
Якщо ж ви навесні або восени висаджували молоді саджанці з ніжною корою, варто вже в кінці осені подбати про їхнє здоров’я. Вони страждають від двох чинників: морозобоїни та гризуни. Причому, обидва ці варіанти трапляються в кінці зими–на початку весни. Морозобоїни — через те, що сонце вже добре нагріває темну кору, а нічні морози її різко охолоджують. Ну а гризуни в цей період відчувають нестачу харчування, і кора молодих дерев — часом єдина доступна їм страва. Щоб спати взимку спокійно, у кінці осені обмотайте штамби або, по-старому, руберойдом (обов’язково з прошарком), або хвойним гіллям, а краще, простіше й ефективніше — спеціальними садовими бинтами багаторазового використання або нарізаним на смуги білим агроволокном.
Робимо прикоп для «невлаштованих» саджанців
Осінь — відмінний час для покупки саджанців плодових та декоративних культур. Але часто так буває, що часу на посадку не вистачає або погода різко зіпсувалася. Або інша ситуація — підвернулися хороші саджанці, а посадкові місця для дерев ще не готові, та й ви не вирішили, куди їх садити. Залиште цю роботу на весну, дайте собі час подумати та вирішити, а саджанцям обладнайте комфортну зимівлю — зробіть прикоп.
Робити його просто: найкращим місцем для прикопу буде грядка уздовж південної стіни якоїсь споруди, будинку чи сараю. Далі необхідно викопати траншею, у яку й будуть укладатися придбані саджанці. Така траншея викопується в напрямку із заходу на схід шириною й глибиною 50 см. Північну стінку канавки роблять вертикальною, а південну — пологою (приблизно під кутом у 45 градусів).
У саджанців обривають усе листя та повністю занурюють у воду на кілька годин, щоб кора та деревина просочилися водою. Потім рослини укладають в підготовлену канавку на відстані 20 см одна від одної так, щоб коріння дивилися на північ, а крони — на південь, та засипають пухким і, разом з тим, живильним ґрунтом, залишаючи на поверхні кінці гілок. Так вони й зимують. А ранньою весною ви їх посадите в заздалегідь приготовані за всіма правилами ями. Більш докладно про правильне облаштування прикопу ми розповімо найближчим часом.
Готуємо виноград до зими
Практично в усіх регіонах України вирощують виноград. Але, на жаль, у більшості випадків не обійтися без зимового укриття. У листопаді, дочекавшись повного опадання листя, кущі обрізають, заразом, якщо потрібно, заготовлюючи живці. Після обрізки проводять профілактичне обприскування, скажімо, 5 % розчином залізного купоросу, і тільки потім укривають. Лози пов’язують в пучки, укладають на землю та присипають ґрунтом товщиною в 10 см. Для зручності весняних робіт кущ можна спочатку прикрити поліпропіленовими мішками (без п/е вставки, дихаючими), а потім засипати ґрунтом. Розкривати їх навесні буде простіше.
Готуємо хвойні рослини до зимівлі
Особливої турботи в кінці осені, перед зимівлею, зажадають хвойні рослини. Ялівці та туї з чіткою формою, кулястою, пірамідальною або колоновидною, варто обв’язати мотузкою по колу, притягуючи гілки до стовбура. При сильних снігопадах, особливо якщо сніг мокрий та важкий, неприв’язані гілки можуть зламатися або деформуватися, надовго порушивши чіткий силует рослини. У деяких випадках знадобиться й захист від ранньовесняних сонячних опіків. Для цього підійде обертання крони мішковиною, гофрокартоном (недовговічний) або застосування спеціальних, що продаються в садових магазинах, чохлів. Тільки не використовуйте для цього агроволокно — воно акумулює тепло, а взимку це хвойним рослинам зовсім не потрібно.
Готуємо посадкові ями для майбутнього сезону
До речі, якщо згадали про правила, то посадкові ями варто готувати заздалегідь. Краще — за півроку до посадки, щоб у ній відбулися всі фізичні (усадка) та хімічні (розчинення добрив) процеси. Тому якщо плануєте навесні купувати та висаджувати саджанці, то ями готуйте вже в листопаді.
P.S. А ще дуже бажано провести осінню обробку від шкідників та хвороб. Коли і чим «бризкати» — у наступному номері тижневика.