Що робити, якщо ви втратили роботу
Як поліпшити фінансове становище, якщо ви втратили роботу
Втратити робоче місце може кожен, але не треба сприймати це як трагедію. Зараз необхідно скласти план всіх подальших дій.
Карантин у зв'язку з пандемією коронавірусної інфекції боляче вдарив по всім сферам нашого життя. Багато хто лишився без роботи в цей складний період. Якщо ви теж потрапили в таку ситуацію, не треба впадати у відчай. Поетапне планування всіх дій допоможе впоратися зі стресом, зрозуміти, в якому напрямку рухатися. Для початку треба знайти джерело надходження фінансів на час пошуку нової роботи. У вас є кілька шляхів подолання цієї проблеми. Можна використовувати їх у комплексі.
Виплати від підприємства, де ви працювали
При звільненні співпрацівників роботодавець зобов'язаний виплатити залишок по зарплатні, відшкодування відпустки, яку не використав робітник, та вихідну допомогу. Цих коштів вистачить на деякій час, поки ви будете шукати роботу. Але розраховувати тільки на них не треба. Гроші закінчуються дуже швидко. Дайте собі невеличкий час на відпочинок та починайте активні пошуки.
Якщо роботодавець відмовляється виплачувати обов'язкові платежі, ви можете звертатися зі скаргами в контролюючі інстанції. Зараз такі питання розглядаються швидко.
Допомога від Служби зайнятості
Ще в березні 2020 року, коли в Україні щойно ввели карантин Верховна Рада прийняла закон № 3275 про забезпечення додаткових економічних гарантій населенню під час пандемії. Згідно з цим документом, виплати безробітним від Державної служби зайнятості нараховуються з першого дня після отримання статусу безробітного. Людина, яку звільнили з роботи, стає на облік за місцем проживання, отримує державну допомогу. Її розмір залежить від суми офіційної заробітної плати на останньому місці роботи.
Подати документи до Служби зайнятості можна кількома способами – онлайн та особисто. Щоб подати заяву та повний перелік документів дистанційно, треба зареєструватися на порталі державних послуг «Дія». Для цього вам знадобиться Електронний цифровий підпис. Великі банки, які працюють в Україні, надають послуги з видачі ЕЦП. Цей процес займає кілька хвилин.
Якщо ви вже отримали ЕЦП, введіть його на порталі «Дія», заповніть анкету для надання статусу безробітного. При необхідності тут можна завантажити скан-копії особистих документів – трудової книжки, диплому про освіту, паспорту. Після розглядання вашої заяви на електронну пошту прийде відповідь щодо ухвалення статусу безробітного.
Якщо ви не можете з якихось причин використовувати онлайн-портал «Дія», можна особисто звернутися до Служби зайнятості з повним пакетом документів, щоб отримати статус безробітного та грошову компенсацію. Треба враховувати, що в багатьох населених пунктах відділення Служби зайнятості працюють дистанційно. Документи тут приймають через спеціальну поштову скриньку, яка встановлена на вході до приміщення. Також їх можна відправити по електронній пошті. Після отримання всіх документів з вами обов'язково зв'яжеться представник служби та розповість, що робити далі.
Пам'ятайте, що грошова допомога платиться лише перший рік після втрати робочого місця. Також в Службі зайнятості вам будуть пропонувати актуальні вакансії, які відповідають вашому рівню освіти, кваліфікації. Безробітний може тричі відмовитися від таких пропозицій. Потім він знімається з обліку, допомога теж більше не виплачується.