Вхід | Реєстрація

Попіл є, буде і врожай

Чимало українців, зважаючи на високу вартість газу та електроенергії, перейши на опалення своїх осель дровами. Окрім економії коштів, це дає додаткові бонуси у вигляді отриманого безкоштовного і вельми корисного для рослин добрива. Отже, як можна використовувати відходи з печі.

Жужелицю, яка залишається після згоряння вугілля, можна використовувати відразу — для посипання слизьких ділянок дороги, стежок. А можна «законсервувати»: обладнати короб для складування в сараї або під навісом, щоб туди не потрапляли опади. А ще краще — три короби, для золи різних фракцій: дрібної, середньої та жужелиці.

Якщо пічку топили пелетами чи дровами зі шпал або інших конструкцій, просякнутих будь-якими речовинами — проти гниття, для міцності або ще чогось (доцільність використання таких дров залишимо для окремої розмови), — зола після них категорично не годиться для використання в саду чи на городі. Адже всі ці види палива містять речовини, які можуть бути дуже шкідливими для людини. Тож золу, яку вони утворюють, можна посипати на доріжки, попередньо змішавши її з піском — подбаємо і про взуття, і про чистоту в хаті.

І, нарешті, зола, яка залишається після згоряння деревини. Вона універсальна — і для аграрних цілей годиться, і для ремонтно-будівельних.

 

У саду й на городі

Натуральна деревна зола покращує механічний і хімічний склад ґрунту, може з успіхом замінювати мінеральні фосфорні та калійні добрива.

Її використовують при весняно-осінній обробці ґрунту, а також вносять безпосередньо перед посівом і висадкою розсади в лунки, рядки, а також активно застосовують у літній період у вигляді сухої підгодівлі вегетуючих рослин у міжряддя і у вигляді рідкого добрива. Але деревна зола, по-перше, — лужна речовина, тож додавати її варто лише в кислотні ґрунти. І, по-друге, це їдкий луг, який у великих концентраціях здатний знищити ґрунтові бактерії, дощових черв’яків та інших корисних представників ґрунтової фауни. Тому слід суворо дотримуватися норм внесення золи. І, як наслідок, не варто розкидати золу на городі взимку: навесні з талими водами вимиється невідома кількість внесеного, і через це земля може недоотримати мінеральні речовини — а може й перетворитися на перенасичену.

А от куди золу — і деревну, і просіяну кам’яновугільну – можна й потрібно використовувати взимку, то це в компостні купи, для розкислення та збагачення компосту фосфором, калієм і мікроелементами. Сировину в такі купи закладають кількома шарами. Кожен з них містить: дренаж зі зрізаних дрібних гілок дерев і кущів, грубих, здерев’янілих стебел бур’янів (15–20 см, для створення оптимальної вологості); рослинні залишки (20–25 см, без ущільнення); гній (4–5 см); ґрунт (2–3 см). І останній шар — зола, близько 10 кг на 1 м3 субстрату.

 

Які рослини не люблять попелу

Є невелика група рослин, так звані Ацидофіли, які краще ростуть в кислих ґрунтах. Тому їх удобрювати попелом не рекомендується. До них відносяться рододендрони, гортензія, садові азалія, верес. Кислі ґрунти люблять щавель, редис, тому їх попелом теж не слід посипати. Із ягідних культур категорично заборонено підживлювати попелом лохину, вона ж —  чорниця високоросла. Від такого добрива ця рослина навіть може загинути, адже росте виключно на «кислих» ґрунтах. А попіл, як відомо,  навпаки «розкислює» землю. Також не рекомендується «попелити» хвойні рослини. Не варто підгодовувати попелом і кавуни.

 

Попіл, як …будівельний матеріал

Якщо ви плануєте роботи з використанням бетонних і розчинних сумішей (зрозуміло, що це не зимова справа, але готуватися варто заздалегідь), то й тут у пригоді стане зола. Розчин з нею можна використовувати для обладнання надвірних майданчиків і доріжок, для будівництва, ремонту тощо.

Дослідження і практика довели: якщо до таких сумішей додавати пилоподібну золу, вони мають кращі характеристики зв’язності, розшаровування та водовиділення. Бетон при цьому стає дуже міцним, щільним, водонепроникним, стійким до деяких видів корозії, менш теплопровідним. Орієнтовний вміст золи для бетонів нормального твердіння — 100 кг/м3, це може дозволити зекономити до 40–80 кг цементу на 1 м3 розчину. Для отримання оптимальних результатів потрібен правильний підбір компонентів бетонної суміші й ретельне дотримання технології проведення робіт з бетонування, а це залежить від інгредієнтів розчину (їх виробників) та його призначення. Тому якщо хтось хоче скористатися таким методом виготовлення суміші, ще є час для того, щоб «законсервувати» золу та знайти варіант прийнятного співвідношення кількості та ціни інших компонентів бетону.



Автор: За матеріалами інтернет-видань
8 березня 2021 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації