- IgorSergeevich
10 грудня, 21:15
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Початок березня: час зайнятися смородиною
Смородина — це один з найбільш популярних серед українців ягідних кущів. Специфіка цієї рослини — дуже ранній початок вегетації. Тому в березні краще почати роботи в саду саме з догляду за смородиною.
Догляд за чорною смородиною не відрізняється складністю, а весняні заходи теж не обіцяють дачникові важкої фізичної праці або великих матеріальних витрат. Усе, що потрібно, — це полити рослину, якщо снігу було мало; частіше рихлити ґрунт, щоб не утворювалася ґрунтова кірка і земля «дихала»; мульчувати поверхню, що і від бур’янів захистить, і живленням стане, а ще й коріння в морози збереже, і вологу від випаровування. Також слід проводити санітарну обрізку, захищати смородину від шкідників і хвороб, підгодовувати кущики певною кількістю добрив у залежності від їх віку.
Важливо приступати до всіх видів робіт зі смородиною, коли сніг уже зійшов. Як тільки зняли укриття, не відкладаючи на завтра, огляньте кущ і проведіть санітарну обрізку. У першу чергу, потрібно видалити всі зламані пагони, сухі пагони, надто тонкі (тонше простого олівця) і ті, що ростуть в центрі куща, що надалі неодмінно призведе до його загущення і викличе перехід плодоношення на периферію крони куща смородини, знизивши і врожай, і якість ягід. Видаліть і гілки старше чотирирічного віку, вони, як правило, більш темні, а поживних речовин на себе вони витрачають багато.
У першу чергу, видаліть з пристовбурових кіл торішнє рослинне сміття, а потім виріжте всі засохлі, пошкоджені і слаборозвинені пагони. Крім цього, повному видаленню підлягають:
- гілки з безліччю набряклих бруньок округлої форми — у них живе бруньковий кліщ (одиничні бруньки можна видерти);
- пагони з бурою серцевиною — смородину облюбувала скляниця;
- гілки з трухлявою серцевиною — так шаленіє вузькотіла златка;
- пагони з корою, що відшарувалася — ягідник атакувала брунькова міль.
Обов’язково спаліть торішнє рослинне сміття і обрізані гілки смородини. Не залишайте небезпечні відходи на ділянці!
У дорослих кущів без жалю вирізайте здорові, пагони, які загущують рослину, з тим розрахунком, щоб:
- у кроні чорної смородини залишити не більше 12-15 різновікових гілок, замінивши 5-6-річні пагони на новий приріст;
- сформувати крону червоної і білої смородини з 15-20 сильних пагонів різного віку, які мають бути не старшими за 7-8 років.
У залишених молодих гілочок чорної смородини обріжте маківки — пагони почнуть гілкуватися і зможуть зав’язати більше ягід. Верхівки пагонів червоної і білої смородини обрізати не варто.
Весняне розмноження смородини
Розмножити смородину навесні також просто, як восени, тільки стежити за насадженнями доведеться частіше — не допускаючи пересихання землі, але і не дозволяючи їй перезволожуватися. Щоб розмножити смородину навесні, залишені від обрізки пагони потрібно розрізати на частини довжиною і товщиною приблизно, як простий олівець. Далі їх слід помістити в розчині Епіну або іншого стимулятора росту на добу, заздалегідь прочитавши інструкцію по розбавленню цього препарату, а поки вони замочуються, підготуйте грядку. Землю на грядці потрібно вирівняти, видалити всі бур’яни, внести по столовій ложці нітроамофоски на квадратний метр і висадити живці чорної смородини під кутом 45 градусів за направленням на північ, щоб південна сторона освітлювалася сонцем, а живці «кольорової» смородини строго вертикально, так, щоб на поверхні залишилося три або чотири бруньки. Надалі з кожного пагону утворюється новий кущ, зберігши всі батьківські ознаки.
Розпушування ґрунту та видалення рослинних решток
Після обрізки і розмноження смородини можна ще раз оглянути рослини і прикущові зони. Все сміття від обрізки пагонів, старе листя, висохлі плоди необхідно зібрати і спалити. По-перше, це не естетично, а по-друге, може заподіяти шкоду рослинам, адже на частинах пагонів або починаючих активно гнити плодах може оселитися грибкова інфекція або шкідники, які в міру свого розвитку перекинуться на смородину.
Коли пристовбурне коло очищене, бажано розпушити землю і рихлити її кожні 10-12 днів, щоб забезпечити повітрообмін ґрунту і запобігти утворенню кірки на поверхні.
Весняне внесення добрив під смородину
Весна — це прекрасний час, щоб збагатити ґрунт, зайнятий під смородиною, добривами. Навесні можна і потрібно використовувати комплексні добрива, що містять усі необхідні елементи. Наприклад, прекрасним добривом дуже добре себе зарекомендували в дослідних насадженнях різних сортів смородини, є нітроамофоска. Вносити її навесні можна в сухому вигляді. Для кущика віком більше трьох років допустимо використовувати сірникову коробку нітроамофоски без гірочки, для більш молодих рослин — половину сірникової коробки. Порядок внесення наступний: спочатку позбавляємо пристовбурне коло, діаметром у півтора метра, від бур’янів, потім рихлимо ґрунт на глибину в кілька сантиметрів, поливаємо відром води, розсипаємо рівномірно добриво і тильною стороною грабель закладаємо добриво в ґрунт. Далі можна здійснити мульчування.
Після проведення прополок, поливу, розпушування і внесення добрив саме час замульчувати поверхню ґрунту в прикущовій зоні смородини. Використовувати для цього краще всього перегній — він збагачує землю поживними речовинами, утримує вологу і не дає їй випаровуватися, гальмує ріст бур’янів і навіть захищає коріння від різких похолодань, якщо такі будуть мати місце. Тирсу краще не використовувати, вона може підкисляти ґрунт, а ось торф у якості мульчі під смородину використовувати не можна зовсім — він може призвести до сильного закислення. Шар мульчі в якості перегною повинен бути пару сантиметрів.
Профілактика хвороб та атак шкідників
Розведіть 100 грам мідного купоросу у відрі води і ретельно обприскайте кущі. Обприскування проводимо тоді, коли надворі стабільний плюс, навіть ночами — тобто, десь у кінці березня.
Досить часто різні ресурси і автори радять обробляти смородину окропом. Але це надто небезпечний метод, адже можна завдати рослині шкоди, замість користі, тому краще від нього утриматися.
Краще уважно огляньте кущі, і, якщо ви раптом помітили гілочки з неприродно великими, круглими, потворними бруньками, то зріжте їх і спаліть.
Коли бруньки почнуть розпускатися, можна обробити кущі сумішшю інсектициду Актеллік (від шкідників) та фунгіциду Хорус (від хвороб).