Вхід | Реєстрація

Садіть правильно, копайте мілко, бризкайте вчасно

Посадили дерево, розпушили, підгодували і навіть від шкідників обробили, а воно засохло? Ні, справа не завжди в неякісному саджанці або поганій погоді. Усе могло статися і через ваші дії.

Адже невипадково народна мудрість поставила вирощування дерева в один ряд із будівництвом будинку і вихованням дітей. Тут немає і не може бути дрібниць. Кожна невчасно проведена маніпуляція або неправильна дія мають свої негативні наслідки, які відбиваються на зовнішньому вигляді насаджень і їх здоров’ї.

 

Помилки садівників у догляді за деревами

Догляд за садом включає полив і підживлення дерев та чагарників, їх обрізування і захист від хвороб та шкідників. Але якщо робити ці агротехнічні прийоми у невідповідні терміни або з порушенням основних вимог, то ефект може бути зворотним.

 

Неправильна посадка

Ще на стадії посадки саджанця можуть бути зроблені грубі помилки, які не дадуть молодій рослині добре розвиватися і зрештою знищать її.

Так, за порушення рівня заглиблення кореневої шийки відбувається перепрівання кори в штамба. У результаті, саджанець починає хворіти, у нього відмирають гілки, кора лущиться, а потім він і зовсім всихає.

Щоб цього не сталося, висаджують плодові дерева і чагарники так, щоб коренева шийка перебувала на 4-6 см вище за рівень землі. Також важливо дотримуватися термінів посадки: восени в середній смузі — до середини жовтня, у південних регіонах — до середини листопада.

Шкідливі для зелених насаджень і загущені посадки, які призводять до відмирання нижнього ярусу гілок. Тому висаджуйте дерева на відстані, не меншій за 3 м одне від одного, а між рядами вона має бути від 5 до 8 м (залежно від виду культури). Також варто уникати посадки поблизу будівель, які затінюватимуть рослини і погіршуватимуть фотосинтез.

Глибоке перекопування пристовбурового кола

Перекопування пристовбурового кола сприяє надходженню повітря до кореневої системи дерев, а також допомагає боротися з бур’янами та шкідниками. Однак за умови заглиблення лопати більше ніж на 15 см, можна оголити коріння дерева або пошкодити його.

Як підсумок, у ранах оселяються грибки або інші збудники хвороб, а оголене коріння взимку може прихопити морозом. До того ж, часті перекопування погіршують якість ґрунту і призводять до значних втрат вологи.

Щоб уникнути проблем із кореневою системою, варто відмовитися від частих і глибоких перекопувань пристовбурових кіл, обмежившись двома-трьома на вегетаційний період. На легких ґрунтах достатньо просто розпушити ґрунт.

 

Мульчування стовбура дерева

Мульчування захищає рослини від перегріву і втрати вологи в спеку, допомагає їм перезимувати. Мульча покращує структуру і поживність ґрунту. Пристовбурові кола мульчують хвоєю, тирсою, деревною стружкою, корою, тріскою, гравієм, компостом і т. д.

Але укладати мульчу потрібно правильно, адже під нею кора дерева на рівні кореневої шийки може почати упрівати. Вийде, як із заглибленням штамба в землю. Від випрівання кори в нижній частині стовбура дерево може загинути протягом сезону.

Тому мульча не повинна торкатися кори дерева, не варто викладати її в пристовбурові кола купою. Можна вкрити їх уздовж периметра, на кшталт «бублика».

 

Залишений надовго ловчий пояс

Ловчі пояси, придбані в магазині або саморобні, допомагають уберегти кору та плоди дерев від багатьох шкідників. Особливо ефективні пояси у весняно-літній період. Вони зупиняють плодожерок, довгоносиків, короїдів та інших небезпечних для саду комах на їх шляху вгору вздовж стовбура.

Однак, залишений на кілька місяців щільний ловчий пояс нічого гарного дереву не принесе. Особливо небезпечно це на молодих деревах, які активно зростають. Ловчий пояс здатний перетиснути і деформувати стовбур навіть протягом одного літа.

 

Неправильна обрізка

Обрізка дерев — це ціла наука. Якщо її провести неправильно або в невідповідний час, можна не лише зіпсувати зовнішній вигляд рослини, але і знищити її.

Обрізка буває формуючою і санітарною. Перша надає кроні дерева необхідну форму, а друга дозволяє позбутися хворих та сухих гілок. Завдяки цьому рослина краще квітне і виглядає, дає більше плодів.

Але обрізка — це завжди стрес для дерев. Тому краще проводити її у період спокою, тобто наприкінці осені або на початку весни, до початку сокоруху.

Варто пам’ятати, що в кожної культури свої вимоги до термінів та умов обрізки. Кісточкові відрізняються від зерняткових, карликові від високорослих, а морозостійкі — від примхливих південців. Тому не виходьте у сад з пилкою, щоб разом «постригти» усі дерева, а приділіть окремий час кожній культурі.

 

Викорінююча обробка, проведена невчасно

Викорінюючу обробку дерев від хвороб і шкідників зазвичай проводять наприкінці осені. Однак деякі садівники переносять процедуру на весну. Але обробку слід проводити, поки ще не з’явилося листя, оскільки препарати можуть його спалити.

Обприскувати дерева за нерозкритих бруньок потрібно за додатних температур, інакше речовина може не подіяти. Ця процедура може бути не лише малоефективною (комахи можуть ще не прокинутися і не залишити своїх укриттів), але і шкідливою для зелених насаджень. Адже, потрапивши в тріщини на стовбурах і гілках, розчин замерзне за нічних заморозків і збільшить пошкодження, відкривши шлях для інфекцій.

 

Множинне щеплення гілок

Щеплення дерев допомагає відновити сад у короткі терміни або зберегти улюблений сорт, якщо штамб травмований. Процедура дозволяє набагато раніше отримати перший урожай і урізноманітнити плодові культури в саду.

На «Дерево Дружби», яке зростає у місті Сочі, прищеплено 45 сортів і видів рослин, привезених з різних країн світу. У нього один стовбур і багато кореневих систем. Представниками різних країн на цій унікальній рослині зроблено понад 600 щеплень.

Звичайно, таке «Дерево Дружби» хотіли б бачити на своїй ділянці багато садівників. І тому вони починають експериментувати з щепленнями плодових культур. Але треба пам’ятати, що в Сочі щепленням займалися вчені з дотриманням усіх правил.

Для дерева ця процедура — такий самий стрес, як і обрізка. А якщо під час неї ви занесли інфекцію нестерильним інструментом, за наявності множинних щеплень ослаблений імунітет рослини з нею може і не впоратися.

Щоб не піддавати плодові дерева зайвій небезпеці, варто обмежити кількість щеплень на них. Не перестарайтеся в турботі про свої посадки — і дерева віддячать вам рясним урожаєм.

10 квітня 2021 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації