- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Щоб троянди зацвіли рясно
У цьому році троянди в більшості садівників добре підмерзли. А тому навесні вони потребуватимуть особливо ретельного догляду. Починати потрібно з обрізки. А далі, як по конвеєру, — підживлення та захист від хвороб.
Починають весняну обрізку однаково для всіх троянд. Потрібно вигребти ґрунт від основи кущів, вирізати хворі та сухі пагони, а також слабкі гілочки — вони розвиваються недостатньо, щоб дати бутони, але поживні речовини в гілок, які будуть мати квіточки, відтягують.
У троянд, щеплених на кореневу шийку, видаляють всю поросль нижче місця щеплення. У штамбових троянд, у яких щеплення розташоване високо від землі, прибирають усі, що проростають на штамбі, бруньки.
Всякій троянді своя обрізка
Подальша обрізка — у кожного виду троянд своя. За ступенем укорочування пагонів вона підрозділяється на коротку, довгу і середню.
Коротка обрізка троянд (підходить, наприклад, для чайно-гібридних і штамбових) стимулює зростання квітконосних пагонів. Вибирають 3–5 сильних пагонів і обрізають їх над розвиненою зовнішньою брунькою. Від основи залишають 3–4 міжвузля. Якщо залишити більше 4, то цвітіння буде гірше.
Середню обрізку (троянди, які плетуться наполовину, ремонтантні) роблять так само, як коротку, тільки на пагонах залишають по 6–8 бруньок.
При довгому обрізанні (паркові, троянди, що плетуться) укорочують тільки верхівку пагона. Паркові троянди в основному тільки проріджують, вирізаючи старі, хворі пагони. У троянд, що плетуться, видаляють слабкі верхівки бічних пагонів. Для формування гарного куща залишають 5–7 пагонів, а інші видаляють. На другий рік на них утворюються бічні пагони, які починають цвісти вже в червні і на початку липня.
Чим годувати і чим «бризкати»
Перше, що необхідно троянді після зими, — це азот. Вносити його можна, починаючи з кінця березня. Однак варто дочекатися, коли настане стійке тепло і відтане верхній шар ґрунту. Вносяться азотні добрива після весняної обрізки і до розкриття першого листя.
Коли пагони почнуть інтенсивно зростати, троянди потрібно повторно підгодувати азотом. У травні, коли настає період бутонізації, троянди підживлюють кальцієвою селітрою. Одні садівники використовують для троянд виключно органіку, інші — чергують з мінеральними. Тому варто розібратися, чим підгодувати троянди навесні для активного розвитку і для пишного цвітіння.
Чим краще підживлювати троянди
Троянда любить підгодівлі органікою, однак потрібно знати, як правильно вносити такі добрива. Не можна брати для троянд свіжий гній, оскільки він може спалити корінь. Використовуйте тільки перепрілий гній, компост. Оскільки в органіці міститься велика кількість азоту, вносити її варто якраз ранньою весною або максимум до середини літа. У іншому випадку частини рослини не встигнуть підготуватися до зимівлі.
Рідкі розчини гною можна застосовувати в якості позакореневих підживлень і для поливу. Щоб зробити робочий розчин, потрібно взяти гній і змішати з водою у пропорції 1:10 (курячий 1:20). Дайте суміші постояти 10 днів. Для підживлення настій потрібно розвести водою 1:1 (на пташиному посліді — 1:3) і полити ґрунт навколо куща. Для позакореневого підживлення краще використовувати настій коров’яку (розводять його трохи слабше, ніж для поливу). Таку обробку проводять увечері в суху погоду.
Кухонні відходи. Багато садівників пристосували кухонні відходи під компостні добрива. Використання харчових відходів у якості добрива — це не тільки корисно, але й вигідно, адже такі відходи є в кожному домі, і вам не потрібно робити додаткові витрати на підживлення. Так, наприклад, чайні пакетики, що швидко розкладаються в ґрунті, є хорошим підживленням для квітів. У шкаралупі варених яєць міститься велика кількість кальцію і магнію, які теж необхідні троянді для повноцінного розвитку. А шкірка з бананів привносить із собою в ґрунт цукор, який позитивно впливає на кущі троянд.
Після відростання молодих пагонів можна обприскати кущі настоєм золи в якості профілактики грибка. Щоб зробити настій, золу залийте водою 1:2, настоюйте близько 3 днів, потім процідіть і обприскайте кущі. Також таким настоєм можна поливати рослини під корінь. Оскільки всі типи і сорти троянд потребують калію і фосфору, внесення золи не буде зайвим ніколи. Відмінність у застосуванні залежить тільки від розміру куща: чим він більший, тим більше добрива потрібно.
Мінеральні добрива. Багато садівників на питання «чим удобрити троянди навесні» відповідають однозначно — мінеральними добривами. Після такої підгодівлі квіти швидше ростуть, а після зрізки можуть довго стояти у вазі і не в’янути. Також після мінеральної підгодівлі троянди легше переносять перепади температур та інші стресові ситуації навіть під відкритим небом. Особливо люблять мінеральне підживлення більш зрілі кущі троянд, у той час, як троянди торішньої висадки краще реагують на органіку.
Як ми вже відзначали, ранньою весною важливо вносити добрива, що містять азот. Для такої підгодівлі можна взяти сульфат амонію або аміачну селітру. Для того, щоб троянда цвіла кілька разів за сезон, їй потрібен азот протягом всієї весни і в першій половині літа. Не менш важливий навесні і фосфор, який допомагає розвитку кореневої системи. Кращими добривами стануть суперфосфат, колоїдний фосфат, кісткове борошно.
Ранньою весною, коли ви звільнили кущ від укриття і він почав прокидатися, можна використовувати комплексне мінеральне добриво, наприклад, нітрофоску. Для робочого розчину на 10 л води додають 15–20 г препарату і поливають кущ.
Захист від хвороб
Перший весняний профілактичний засіб для здорових і лікувальний для уражених грибком стебел — розчин мідного (3 %) плюс залізного (1 %) купоросу. За часом — приблизно початок квітня, кущі та землю навколо обробляють відразу після відкриття, але не раніше, ніж пагони підсохнуть, про це говорили. Замість купоросу деякі квітникарі вважають за краще використовувати 0,4 %-ний розчин хлорокису міді (препарат Медян екстра). Більшість грибків і плямистості мідь і залізо нейтралізують. Відносно чорної плямистості, яка в деяких регіонах «оселилася» довічно, рекомендація окрема: через кілька днів після купоросної обробки троянди обприскують Сістані. Та ж діюча речовина є у фунгіцидах Камелот і Док Про.
Ще через 2 тижні, вийде десь друга половина квітня, розпилюють препарат, здатний захистити посадки одночасно від хвороб і шкідливою живності. Як варіант, це може бути Rose Clear.
У момент розпускання бруньок, якщо хто піклується про екологію, кущі можна обробити натуральними засобами.
Для профілактики сірої гнилі і борошнистої роси:
- 3 склянки золи розводять у 3?х літрах води,
- кип’ятять півгодини, остуджують,
- загальний обсяг доводять до 10 літрів,
- додають грам 40 мила.
Як профілактичний засіб проти більшості шкідників підійдуть розчини пекучого перцю і тютюну.
Рецепт 1. Тютюн або тютюнові відходи, тобто пил, заливають окропом, витримують 2 доби. У охолодженому настої розводять грам 40 мила. Води для настою знадобиться 6 літрів, тютюнової крихти — 1 літр.
Рецепт 2. Сухий перець (5 стручків) подрібнюють, заливають водою (2 л), витримують на маленькому вогні 1 годину, остуджують. Для обприскування 50 мл концентрату розводять у 1 літрі води, додають 1 ст. ложку рідкого мила.
Коли кущ уже в листі, до натуральних засобів захисту додають хімічні препарати, які захищаючи троянди і від хвороб, і від шкідників: «Фитовером», «Абіга-Пік», «Акарін». Перед самим цвітінням можна ще раз зробити протигрибкову профілактику за допомогою «Оксіхома».