Вхід | Реєстрація

Садок відцвів: роботи не поменшало

Сади в цьому році квітнули просто розкішно. І навіть заморозки, які кілька разів поверталися, не завдали їм істотної шкоди. Але це не означає, що урожай у вас уже «в кишені». Чи — у коморі. Дерева ще потрібно добре полити і захистити.

 

Боротися з хворобами та шкідниками потрібно, не чекаючи критичного моменту

Експерти запевняють, що волога та помірно-тепла погода сприяє розвитку багатьох хвороб та шкідників. А тому щойно відцвітуть плодові дерева та виноград, беріться за захист майбутнього урожаю. Тим більше, що вже зараз на деяких сортах яблунь з’явилися ознаки небезпечної хвороби, що зветься борошниста роса. На абрикосах, які попередньо не захищали, є камедь, такі собі виділення із стовбура і гілок. Отже, можна очікувати скорого спалаху моніліозу. І тоді загине не лише цвіт, а й листя, можливо, і все дерево.

 

Плодові дерева після цвітіння обов’язково потрібно захистити

Взагалі, потрібно знати, що дерево, «завантажне» майбутнім урожаєм, неминуче слабне. І чим завантаження більше, тим сильніше слабне ваша яблуня, груша або слива. Отже, до неї швидше «причепляться» болячки та шкідники. І замість щедрого урожаю  ви ризикуєте отримати черговий «пшик» і розчарування, «що воно не роде».  А приказку про те, що «до млина ще й вітру треба», невипадково придумали. Це віковічна народна мудрість.

Після цвітіння яблуню та грушу проти парші обприскують одним із препаратів: Джек Пот — 6 мл на 10 л води, Скор — 2 мл на 10 л води, Спліт — 2 мл на 10 л води, Стробі — 2 г на 10 л води або Флінт Стар — 2 г на 10 л води.

Сорти, які сприйнятливі до борошнистої роси: Сапроль — 10-20 мл на 10 л води, Тіовіт Джет або Кумулюс — 80 г на 10 л води, Топаз — 15 мл на 10 л води або Топсін М  — 25 г на 10 л води.

Придивіться до своїх яблуньок. Якщо на крайніх листочках явився неприродний наліт білого кольору і їх почало крутити —це вона, борошниста роса.

Проти шкідників (попелиці, медяниці, листовійки тощо) слід додати в робочий розчин інсектицид, себто препарат для боротьби з шкідниками, наприклад, Актара — 1,4 г на 10 л води, Енжіо — 1,8 мл на 5 л води, Карате Зеон або Ламдекс — 4-8 мл на 10 л води або Танрек — 3 мл на 10 л води.

Для боротьби з кліщами застосовують Балазо  — 6 мл на 10 л води, Енвідор — 6 мл на 10 л води, Люфокс — 10 мл на 10 л води, Санмайт — 7 г на 10 л води, Таурус  — 7 г на 10 л води або Цезар — 6 мл на 10 л води.

Купувати засоби захисту варто лише в спеціалізованих магазинах і в перевірених продавців. Хай навіть заплатите більше, зате уникнете підробок.

Вишню, черешню, персик, абрикос проти кокомікозу, клястероспоріозу, моніліозу та курчавості обробляють Хорусом — 3 г на 10 л води або Топ сіном  — 25 г на 10 л води. Проти курчавості на персику ефективний Скор — 2 мл на 10 л води. Для кращого результату обробку слід повторити через два тижні. Для боротьби з попелицями на сливі у розчин додають Конфідор — 3 мл на 10 л води або Танрек  — 3 мл на 10 л води.

 

І не забудьте про полив

Недосвідченому садівникові може здатися, що в цьому досить щедрому на дощі році можна й не поливати фруктові дерева. Насправді — це омана. Ви ж не маєте спеціальних приладів, щоб вимірювати вологість ґрунту, не проводити досліджень щодо кількості продуктивної вологи в певних шарах землі.

На промислових плантаціях все це мають. Але  справжні професіонали після цвітіння проводять обов’язковий полив, незважаючи на дощі. Роблять це через два тижні після того, як дерева відцвіли.

Буває так: іде дощ, а поливні системи працюють.  А потім приходить дядько, власник саду в кілька десятків гектарів,бере в руки металевий шворінь, завдовжки в півтора метри, і заганяє його в землю під деревом. Якщо шворінь спокійно, без надзусиль, заходить у ґрунт  майже на всю свою довжину, значить полили нормально. І дереву вистачить вологи, щоб «витягти» щедрий урожай.

 

Визначаємо кількість води

Звичайно, полив приносить деревам користь, однак, він може принести і шкоду, якщо не дотримуватися деяких правил.

Для початку необхідно визначити потрібну кількість води. Для дорослих дерев прийнятий єдиний стандарт — 5-6 десятилітрових відер на 1 квадратний метр пристовбурного кола. Хоча показник вказаний у відрах, зовсім не обов’язково дійсно носити по одному відру, щоб полити дерево. Щоб правильно виміряти потрібну кількість води, досить опустити шланг з водою в десятилітрове відро. Після цього потрібно засікти час, протягом якого воно встигне наповнитися.

Однак потрібно зважати, що це вказане значення досить приблизне і орієнтоване на середню щільність ґрунту.

Для піщаного ґрунту слід збільшити кількість води, а для глинистого, навпаки, зменшити.

У цілому, існують такі норми:

  1. Для саджанців буде досить внести приблизно 40-45 л води.
  2. Для п’ятирічних дерев знадобиться вже більше 60 літрів води.
  3. Для десятирічних культур необхідно вносити по 130-150 літрів води.
  4. Для старих насаджень буде потрібно приблизно по 40 літрів води на кожен квадратний метр пристовбурного кола. А це літрів двісті, не менше.

Тепер стає зрозумілим, за який час під дерево з шланга виллється потрібну кількість води. На цей час можна спокійно залишати шланг з включеною водою в пристовбурних кіл. Наступний момент, який необхідно враховувати, це те, що полив повинен здійснюватися рідко, але рясно —  тоді вийде промочити весь кореневий ком. Якщо ж зволожувати землю часто, але в невеликих кількостях, тоді коренева система почне формуватися у поверхні ґрунту, а це призведе до негативних наслідків у морозні або посушливі періоди.

Важливо! Коренева система обов’язково повинна розвиватися добре вглиб, оскільки на великій глибині не промерзає земля, а волога краще зберігається.

 І останнє правило —  полив дерев у саду варто проводити вранці, бажано — до 10:00, або ввечері, після 18:00. Найбільш кращим часом доби є ранкові години на сході і пара годин до заходу. Це пояснюється тим, що при зволоженні вдень велика частина вологи під променями сонця швидко випарується, так і не діставшись до коренів. До того ж, краплі, які випадково могли потрапити на листя дерев, можуть зіграти роль лінзи для сонячних променів, що призведе до появи опіків.

Зверніть увагу! Якщо на вулиці стоїть похмура погода, тоді можливий полив у будь-який час доби.



Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
29 травня 2021 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації