Вхід | Реєстрація

Щоб не втратити «другий хліб»

Картоплю недаремно називають «другим хлібом». Цей овоч, привезений кілька століть тому з Америки, є обов’язковим на столі практично всіх народів світу. У тому числі — й українців. Багато людей просто не мислять свого життя без смаженої, печеної, вареної бульби.

А тому картоплю охоче купляють, а в нашій сільській місцевості саджають і вирощують із року в рік. І з не меншою регулярністю стикаються із такою небезпечною хворобою, як фітофтороз, котрий здатен якщо не знищити, то добряче зіпсувати майбутній урожай.

Дієвого препарату, здатного повністю знищити фітофтори, поки не створено. Усі засоби, наявні в арсеналі дачника, можуть лише знизити кількість патогенів, стримати їх розвиток.

Важливе значення має відбраковування бульб навіть з незначними ознаками ураження фітофторою: від однієї зараженої картоплини грибниця розповзається на відстань до 80 метрів, що неминуче позначиться на здоров’ї не тільки сусідніх кущів картоплі, але і посаджених поруч рослин. А один хворий фітофторозом кущ може загрожувати площі до кількох гектарів!

Але зараз, на початку червня, говорити про передпосівну підготовку картоплі вже запізно, вона давно посаджена і вже росте. Між тим, хвороба нікуди не поділася. Фітофтороз зачаївся і чекає свого часу. Тим більше, що цьогорічна погода лише сприяє його розвитку.

 

Обробка картоплі від фітофтори

На жаль, потрібно констатувати, що в разі, якщо картопля вже хворіє або навіть складаються сприятливі погодні умови для розвитку фітофторозу, без «хімії» не обійтися. Безумовно, існують різні народні чи то пак самодіяльні методи боротьби із цією хворобою. Але вважається, що вони недостатньо ефективні. Безумовно ми згадаємо і про них, але спершу — про «хімію».

Найбільш поширені препарати в боротьбі з фітофторою — це Ридоміл Голд, Акробат МЦ, Дітан М-45, Інфініто 61, Квадріс 250, Купроксат, Танос, Татту, Чарівник та інші.

Препарати Дітан-М 45, Купроксат, Чемпіон належать до фунгіцидів контактної дії, решта — до фунгіцидів системно-контактної дії. Для групи фунгіцидів контактної дії важливо брати достатню кількість води (не менше 5 л на сотку), щоб повністю і ретельно покрили листову поверхню рослин. Для системно-контактних фунгіцидів достатньо 3–4 л води на 1 сотку. Препарати цієї групи швидко поглинаються рослинами (протягом 1–2 годин), і обробки ними менше залежать від погодних умов. При використанні контактних препаратів, які утримуються на поверхні рослин, обробки необхідно повторювати після кожного випадання опадів, бо вони легко змиваються дощем.

 

Якщо хочете без «хімії»

А тепер про більш екологічно безпечні способи боротьби із найрозповсюдженішою хворобою картоплі. І помідорів, до речі, теж.

У них є свій головний плюс — екологічна безпека. Але є й два суттєві мінуси — недостатня ефективність і трудомісткість. Адже «бризкати» доведеться дуже часто. А це — час і сили.

  • 1 % бордоська рідина (100 г мідного купоросу, 100 г негашеного вапна на 10 л води) — тричі через кожні 7–10 днів;
  • сироватка з йодом (1 л сироватки + 9 л води + 3 краплі йоду) — раз на три дні;
  • дріжджі для підвищення імунітету рослин (100 г дріжджів на 10 л води) — раз на тиждень;
  • настій попелу (250 г або 5 л попелу на 10 л води + 50 г господарського мила) — раз на три дні;
  • настій часнику (200 г зубців, стрілок, листя на 10 л води + марганцівка на кінчику ножа) — раз на три дні.

А взагалі — трудіться, пробуйте, думайте, і нехай природа вам сприяє.



Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
6 червня 2021 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації