- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Чому з абрикосів опадає листя?
У червні 2021 року склалися сприятливі умови для розвитку грибкових хвороб. Підвищення вологості, коливання денних та нічних температур призвели до масового ураження кісточкових порід, абрикоса та персика. Дерева масово скинули листя. Однією з основних причин є моніліоз абрикоса. Дошкулять деревам й інші хвороби.
Потрібно чітку усвідомлювати, що зараження відбувається ще в квітні під час цвітіння, коли температура повітря піднімається до 15-20 °С, а вночі підвищується вологість (після дощу, в туман), активізуються спори грибка моніліозу. На корі можна побачити сірі «подушечки», які вже сигналізують про зараженість дерева. Якщо спори грибка потраплять на плоди, вони загнивають, набуваючи коричневого кольору із білими крупинками, а потім можуть ще й засохнути. Якщо такий плід залишиться на дереві й перезимує, то навесні він також стане розсадником спор.
Боротьба з моніліозом абрикосових дерев — цілорічні профілактичні заходи, не тільки весняні обробки:
- Омолоджуюча обрізка. Потрібно обрізати старі пошкоджені і сухі гілки (навесні) і ті, що ростуть неправильно або заважають правильно розвиватися плодоносним гілкам. Омолоджуюча обрізка проводиться на 2-3-річну, 3-4-річну або навіть 6-річну деревину. Внаслідок омолодження з’являється багато молодих пагонів, які швидко ростуть і не уражаються моніліозом.
- Білення вапном з мідним купоросом штамбів і скелетних гілок дерев. Воно проводиться восени і навесні, іноді взимку.
- З другої половини (переважно в лютому) зими потрібно проводити обприскування гілок деякими контактними фунгіцидами: 2-4%-м розчином залізного купоросу, 0,5-1%-м розчином мідного купоросу, 1-3%-ю бордоською рідиною. Звичайно, робити це можна лише при встановленні плюсової температури і за відсутності нічного морозу.
Чотири етапи боротьби із хворобою
1. Основним періодом захисту абрикоса від моніліозу є початок весни, коли бутони ще не розпустилися, при середньодобовій температурі повітря не нижче 5 С і не вище 20 С.
Препарати:
• традиційні: 1%-й мідний купорос, 3-4%-й залізний купорос (якщо він не застосовувався при осінній або зимовій обробці), 1-3%-а бордоська рідина;
2. Другий період обробки абрикоса — весняний, який ділиться на три основних етапи:
- обприскування за 3-4 дні перед цвітінням;
- під час цвітіння абрикоса дерева потрібно обприскувати малотоксичними для комах-запилювачів препаратами;
- через 2-3 тижні після другого етапу.
3. Влітку моніліоз розвивається на плодах. Коли плоди почнуть покриватися бурими плямами і почнуть гнити, їх треба зривати. У цей період використання хімічних засобів захисту є небезпечним і це заборонено.
4. Осіння обробка проводиться в кінці жовтня такими препаратами: 3%-ю бордоською рідиною, купроксатом (25 мл на 5 л води), 2-4%-м залізним купоросом, 5%-м карбамідом.
На стійкість плодових дерев до захворювань могли вплинути і порушення правил агротехніки, неправильне застосування фунгіцидів, недолік потрібних мінеральних добрив.
У кожному разі потрібен індивідуальний підхід, щоб з’ясувати причини того, що відбувається, і надати допомогу ослабленій рослині. Так, наявність округлих цяток і дірочок різного діаметру, ознака коккомікозу, дірчастої плямистості кісточкових плодових культур, опадання, ураження листя — це один із симптомів порушення калійного обміну.
Чим захистити абрикоси зараз?
У звичайного читача може виникнути резонне запитання: «А чим, якими засобами можна побороти моніліоз та іншіш хвороби зараз, коли абрикоси починають стигнути?»
Якщо говорити правду, а не намагатися «впарити» людині якийсь «диво-препарат» і просто заробити на цьому гроші, то потрібно зважити на наступне.
У разі, коли ви ніколи не проводили профілактичні заходи по боротьбі із хворобами вашого абрикоса препаратами, вказаними вище, то, швидше за все, ви вашому дереву не допоможете вже нічим. Залишається лише спостерігати, як на ньому розвивається хвороба, і сподіватися, що дерево одужає самотужки. Може бути й таке.
Якщо ж до орієнтовного терміну достигання плодів залишається ще хоча б два-три тижні, можна застосувати препарати Хорус, Топсін М, Сігнум. Також можна використати мідьвмісний фунгіцид, але не бордоську суміш і не купорос.
Якщо плоди ось-ось достигнуть, то залишаються лише біофунгіциди. Кращим із них є японський препарат Бесткур. Добре працює ще й Казумін від того ж виробника.
Але профілактика таки набагато дієвіша, аніж лікування вже існуючої хвороби.
Усім здоров’я і гарних урожаїв.