- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Гарний урожай суниці — це просто
Ласувати смачною і запашною ягодою люблять усі, від малого до старого. А ще чимало українців вирощують ягоду № 1 на своїх присадибних ділянках. Але далеко не кожному вдається отримувати достойний урожай. А все через те, що люди не знають, або не дотримуються, кількох обов’язкових правил агротехніки. Якщо ж їх знати, а головне — виконувати, то можна кожного року забезпечувати себе і сім’ю чудовою ягодою.
Суниця садова, або полуниця, росте ледве не в кожному дворі. Її садять і вирощують усі, кому не ліньки. Але не дивлячись на це, із року в рік йдуть на ринок чи в супермаркет і купляють ягоду.
Нагадаємо ще раз, що рослина, яка росте на городах і в садках українців, є саме суницею садовою. Клубніка, як її неправильно називають, в Україні не росте взагалі. Хоча існує й така рослина.
Отже, почнемо із самого початку. Суниця садова — це багаторічна рослина. Вона може рости на одному місці без пересадки і кілька десятиліть. Але достойний урожай великих, запашних і смачних ягід «без хімії» можна отримати лише протягом двох-трьох років. Потім під впливом віку та хвороб, а суниця має більше шести десятків відомих агрономам «болячок», рослина вироджується, ягоди дрібнішають швидко згнивають, стають менш смачними.
Правила прості, але обов’язкові до виконання
Нижче будуть надруковані основні правила вирощування суниці садової. Вони взяті не з Ютубу чи іншого тирнету, а із реального досвіду реальних людей, які живуть поряд і досягають гарних результатів при вирощування суниці. Мова в цьому випадку йде про дві ягідні ферми, що працюють на території колишнього Кобеляцького району — «Брати Лохиновичі» (село Колісниківка) та «Черемушки» (село Комендантівка).
Взагалі сучасні сорти суниці садової, такі як Альба, Ельсанта, Соната, Сонсейшен, Румба, Аллегро, Квікі, Амі, Азія та Сирія, мають просто шалений потенціал урожайності.
Дійсно, із куща можна за сезон «знімати» по кілограму ягід. А так звані «реми», тобто сорти, що плодоносять із травня по жовтень, можуть порадувати і двома кілограмами.
Але для того, щоб отримувати по 20–25 тонн ягід із гектара, необхідно дотримуватися вже десятків правил і вимог — від аналізу ґрунту та листя до постійного контролю ПШ, ЕС землі й поливної води. Це вже тяжка і затратна праця, яка потребує неабияких фінансових, організаційних та інтелектуальних зусиль.
Ми ж будемо говорити про прості і доступні кожному правила, дотримуючись яких можна щорічно отримувати нехай і не рекордний, але дуже хороший урожай.
Жителі села Мідянівка Микола Шендрик та Віталій Триполець цих правил дотрималися. І були, за їх словами, приємно шоковані результатом.
Говорить Віталій Триполець:
— Я із своєю суницею нічого особливого не робив. Не вносив хімічних добрив, нічим не бризкав. Але такої ягоди не бачив, скільки живу — величезна, грам по 40–50 кожна, смачна. Дощі йдуть кожного дня, а вона не гніє. Ну як перчина є ягоди.
Це — факт, який може перевірити кожен. Свою ягоду Шендрик та Триполець продавали на кобеляцькому ринку та поряд із лікарнею. Вона одразу «різала» зір покупців розміром і надзвичайним блиском.
Віталій Триполець додає:
— Це ж я ще не все зробив, про що мені розказували. Можу тільки уявити, який би був результат, аби зробив усе. Садив сорти Альба та Ельсанта. Поки що задоволений обома.
Хороші саджанці, правильні строки — буде урожай
Отже, озвучуємо основні правила вирощування суниці садової.
Правило перше — правильні строки.
Коли більшість аматорів садять суницю на ягоду? Правильно — у жовтні або навесні. Такі строки посадкли зручні через те, що в ці періоди немає спеки і, як правило, достатньо природної вологи.
Але при висадці саджанців у цей період гарного врожаю ви не отримаєте ніколи. Від слова «зовсім».
Урожай то буде, але мізерний, у порівнянні з тим, який можна отримати. Такою є фізіологія живої істоти під назвою «суниця садова». Вона закладає майбутній урожай у період із кінця липня до кінця вересня. Тобто, допоки ще буде тепло. Але їй необхідно ще й укорінитися, наростити корінь і листя. При висадці пізніше серпня це вже неможливо. Листя і корінь наростуть, а ягоду закласти рослина вже не встигне.
Весняна посадка — це взагалі проти правил. Хороший урожай при посадці навесні, можна отримати лише при покупці справжньої розсади-фріго. Але вона коштує до двадцяти гривень за саджанець. І в Україні її практично не вирощують. Продавати то продають, але то, у 99 відсотків випадків, звичайна «копанка», а не фріго.
Отже, правило перше — посадка у серпні, максимум у вересні (на початку місяця).
Яку розсаду садити? Краще касетну. Вона коштує дорожче, але гарантує майже стовідсоткове виживання і швидкий ріст. Розсада із відкритою кореневою системою коштує дешевше. Але вам доведеться докласти значно більше зусиль для того, щоб вона прижилася. Перш за все — поливати, поливати і ще раз поливати.
Правило друге. Хороша розсада хорошого сорту. Багато людей, особливо в сусідній Царичанці, за старою звичкою садять сорти Хоней та Ньюінгленд, який називають «пальчик». Це — помилка. У сезоні 2021 перекупники за «хонейку» і «пальчик» платили мінімальні ціну. А все через те, що суниця цих сортів уже не користується попитом. Вона дрібніша і менш смачна за ягоду сортів, названих вище.
Правило третє. Сівозміна і вік рослини. Ні в якому разі, запам’ятайте раз і назавжди, не можна вирощувати суницю після картоплі, помідорів, буряків, перцю та капусти.
Як буває зазвичай? «Хазяїн» міркує:
— Ага, картопля невигодно. Клубніка дорога. Сажу клубніку.
І не буде ні картоплі, ні «клубніки». Ґрунт після картоплі передасть суниці фітофтороз кореня, який вилікувати практично неможливо.
Для того, щоб не «забризкувати» свою суницю хімічними чи навіть біологічними засобами захисту, потрібно вирощувати її на одному місці максимум два роки. Усе, після цього шукайте нове місце. А на старе повертайте теж років через два.
Справа в тому, що суниця, як і людина, старіє. І в перший рік посадки, як молодий організм, може долати будь-які хвороби. Тобто, прощає практично усі помилки. У другий, особливо після «картошки», почне хворіти.
Можна вирощувати на одному місці і три, і чотири, і десять років. Але потрібно врахувати, що в такому разі у вас буде лише два варіанти: або по повній програмі «хімічити», або отримувати дрібну і кислу ягоду.
Оце і все.
Оце і всі правила. Віталій Триполець та Микола Шендрик дотрималися лише двох із них — купили якісну розсаду і посадили її у правильні строки. І були шоковані результатом. А якби виконали всі нехитрі рекомендації?
А далі — вирішувати вам.