- IgorSergeevich
10 грудня, 21:15
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Чому нам хочеться спати після прийому їжі та які продукти в цьому винні
Практично кожна людина після прийому їжі, незалежно від часу доби, може відчути бажання полежати і подрімати. Та чому хочеться спати після їжі і чи варто починати турбуватися?
Людському організму потрібна енергія як для занять активною фізичною або розумовою роботою, так і для того, щоб функціонувати в стані спокою. Цю енергію ми отримуємо з їжі, проте чому після обіду хочеться спати і так складно повернутися до роботи?
Вчені цей стан пояснюють кількома теоріями. Найлогічніша і загальноприйнята полягає в тому, що після прийому їжі змінюється кровообіг: приплив крові до шлунка, тонкої і товстої кишки збільшується, а до мозку зменшується. Мозок починає отримувати менше кисню і поживних речовин, тому виникає бажання відпочити.
Такий стан помічається не тільки в людей, але і в тварин. Після кількох досліджень було підтверджено, що більшість живих істот, включаючи комах, змій і щурів, після прийому їжі тягне в сон. Таку реакцію називають харчовою комою.
Однак не всі продукти харчування після їх вживання викликають однаково сильне бажання подрімати. Крім того, існують й інші чинники, чому після їжі виникає слабкість і хочеться спати.
Що спричиняє сонливість
Якби кожен раз сильне бажання поспати виникало після того, як людина поїла, ніхто б не зміг активно працювати і займатися різними справами. З цього випливає, що певні продукти більше інших викликають сонливість.
Із травною системою пов'язана гормональна. Гормони вивільняються для посилення почуття насичення, підвищують рівень цукру і вироблення інсуліну.
Також є гормони, що викликають сонливість, якщо підвищується їх рівень у організмі. До них відносять серотонін і мелатонін. Продукти харчування можуть впливати на вироблення цих біологічно активних речовин, особливо серотоніну.
Білкова їжа містить амінокислоту триптофан. Вона використовується організмом під час синтезу серотоніну (нейромедіатор, що допомагає регулювати сон). Причиною виникнення бажання поспати після прийому їжі може бути її підвищене споживання, до складу якої входить триптофан.
Основні продукти, що містять амінокислоту: яйця, сир, риба, шпинат, соя, м'ясо індички.
Кількість цієї речовини в їжі може варіюватися в залежності від способу її обробки і приготування.
Вуглеводи допомагають організму засвоювати триптофан, тому їжа, багата на білки і вуглеводи, може збільшувати ймовірність виникнення бажання поспати після її прийому.
Деякі дослідження показують, що вишня впливає на рівень мелатоніну, тобто, може його підвищувати. А мінерали, що містяться в бананах, сприяють розслабленню м'язів.
Яка кількість вживаних продуктів впливає на сонливість після обіду
Прийом великої кількості їжі за один раз може не тільки провокувати бажання спати, а й негативно позначатися на здоров'ї.
Коли людина переїдає, у неї в організмі збільшується рівень глюкози, що гальмує функціонування орексина (нейропептид). Орексин відповідає за стан неспання і контролює енергетичний баланс.
Великі і додаткові порції сприяють появі тяжкості в шлунку, яка після їжі заважає повернутися до активного виконання повсякденної роботи. Переїдання призводить до появи зайвої ваги, а також провокує відхилення у здоров'ї з боку шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної та ендокринної систем.
Щоб такого не виникло, потрібно нормалізувати харчування: не їсти велику кількість їжі за один прийом і відмовитися від об’ємних порцій.
На жаль, почуття сонливості ще може виникати через проблеми зі здоров'ям.
Проблеми зі здоров’ям, що викликають сонливість
Наявність у людини деяких захворювань може негативно позначатися на роботі шлунково-кишкового тракту і провокувати напади дрімоти після сніданку, обіду або вечері.
Хвороби, які можуть бути причиною того, що після їжі хочеться спати: цукровий діабет, анемія, глютенова хвороба, апное уві сні, харчова алергія, недостатня активність щитовидної залози.
Якщо у вас часто виникає бажання відпочити після їжі, ви починаєте себе погано почувати, то необхідно звернутися до лікаря.
Погана якість сну
Сонливість після їжі може стати наслідком поганої якості сну. Якщо людина не виспалася і відчуває слабкість, бажання відпочити, то вживання навіть незначної кількості продуктів може привести до підвищеної сонливості. Приплив крові до шлунку посилюється, а в мозок, навпаки, надходить менше кисню і корисних речовин, тому спати починає хотітися ще більше.
Відхід до сну кожен день в один час і відпочинок не менше 8 годин на добу можуть зменшити ймовірність виникнення сонливості після прийому їжі.
Але яких ще правил потрібно дотримуватися, щоб бути бадьорим після сніданку, обіду і вечері, а також будь-якого перекусу?
Як побороти сонливість після прийому їжі
Їсти невеликими порціями. Невелика кількість продуктів не перевантажує травну систему і не викликає відчуття тяжкості. Багато дієтологів радять їсти невеликими порціями 5-6 разів на день.
Здорова їжа. Почуття сонливості в основному сприяють білки і вуглеводи, проте жирна, гостра і смажена їжа негативно позначається на стані здоров'я. Тому раціон повинен бути збалансованим і виключати або містити в мінімальній кількості шкідливі продукти.
Їсти повільно. При швидкому вживанні їжі людина з'їдає більше продуктів, ніж при повільному. Крім того, вона їх менш ретельно пережовує, що в подальшому ускладнює і уповільнює процес перетравлення. Чим довше їжа буде перетравлюватися, тим довше триватиме млявість і сонливість після їжі.
Фізичні вправи. Найпростіша зарядка з ранку може стати запорукою бадьорості і гарного самопочуття на весь день. Під час фізичних вправ активізується кровообіг і клітини отримують більше кисню. Якщо вести пасивний спосіб життя, маючи сидячу роботу, то після прийому їжі може часто виникати бажання відпочити.
Водний баланс. Нестача води або обмежене її вживання може привести до млявості і поганого самопочуття. Намагайтеся щодня випивати добову норму води (30 мілілітрів на кожен кілограм ваги).
Якісний сон. Сонливість як після прийому їжі, так і незалежно від нього, може виникати через те, що людина погано спить уночі і не висипається. Тому стежте за режимом сну і відмовтеся від звичок, які його порушують.
Вітаміни. Щоденний раціон повинен включати в себе фрукти та овочі, адже вони є головним джерелом вітамінів і корисних мінералів. Вітаміни потрібні для нормального протікання багатьох процесів у організмі, а їх дефіцит призводить до гіповітамінозу, одним із симптомів якого є підвищена сонливість.
Слідкуйте за своїм раціоном і ведіть активний спосіб життя, тоді ризик виникнення сонливості після прийому їжі буде мінімальним.