- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Яблуні можна обрізати і влітку
Причому, на деяких деревах цю операцію потрібно проводити в обов’язковому порядку. Підійдіть до своєї яблуньки і придивіться. Досить часто можна побачити, як вона заросла величезною кількістю «вовчків», молодих пагонів, які йдуть вертикально вверх. От їх необхідно видалити, адже врожаю на них не буде ніколи. Натомість, «вовчки» утворять густу тінь, через яку сонечко не проб’ється до яблучок, які зав’язалися і наливаються соком.
Правильний догляд за яблунею з метою отримання великої кількості якісного врожаю включає в себе і процедуру видалення гілок. Якщо обрізка яблунь влітку не проводиться, то дерево може здичавіти, а плоди — втратити смак і стати більш дрібними. Приведення в порядок крони яблуні можна порівняти з творчою роботою, проте, на відміну від останньої, при обрізанні необхідно дотримуватися певних правил. Це допоможе забезпечити доступ необхідної кількості сонячного світла листя і плодів, а також — зручний збір врожаю в подальшому.
Обрізка яблуні влітку (схема проведення процедури залежить від віку дерева) має певну мету, причому, незалежно від часу проведення процедури, — проріджування крони та підвищення кількості плодів дерева. Якщо правильно сформувати крону, то яблуні можна забезпечити повноцінну вентиляцію і освітлення. Усе це є гарантією не тільки рясного врожаю, а і його високої якості.
Якщо обрізку яблунь влітку не проводити, то дерево може здичавіти,
а плоди — стати дрібними
Особливості проведення обрізки влітку
Як правило, обрізка проводиться або навесні, або восени. Лише деякі садівники можуть робити це влітку. Однак, нехтувати саме літнім обрізанням яблуні все ж не варто. У цей період проводиться укорочення дерева, основними цілями чого є профілактика, а також санітарна обробка. Літня обрізка — це свого роду допомога дереву краще і більше плодоносити, а також своєрідний захист від шкідників. Влітку проводиться і корекція форми крони. У той період, коли всі дерева на ділянці повністю покриваються листям, стає помітно неозброєним оком, що є причиною затінення дерева. При виявленні таких відводів, їх або просто вкорочують, або повністю видаляють. Крім цього, саме в літній період відбувається формування нових пагонів яблуні, які вимагають прищипування. Робити це потрібно до того, як поросль набере силу і зростання. Ця процедура дозволить відводам уповільнити своє зростання на 14 днів. Також дуже часто практикується і виламування непотрібних гілок.
Переваги літньої обрізки
Незважаючи на непопулярність процедури обрізання в літній період, у неї є і безперечна перевага: використання садового інвентарю в даному випадку не є обов’язковою умовою для успішного результату. Використовувати його, наприклад, секатор або пилку, доведеться лише в крайніх випадках. Таким є наявність конкурентного «вовчка», який росте, як правило, вертикально, загущуючи при цьому крону. Користі від цього наросту абсолютно ніякої, тому позбуватися від нього потрібно безжально.
До чого призводить відмова від процедури обрізання?
Якщо ігнорувати обрізку в літню пору і не видаляти молоду поросль, то вже через два роки доведеться позбавлятися від цілком повноцінних гілок, оскільки для рясного плодоношення дереву потрібні повітря і сонячні промені в достатній кількості. Видалення ж таких гілок призводить до рясного росту нових, а значить, на приведення крони в порядок буде йти набагато більше часу і сил. Ось чому число паростків краще обмежувати вже на початку їх формування, видаляючи зайві. Саме тому обрізка яблуні влітку, схема якої залежить від віку дерева, є обов’язковою процедурою.
Правила обрізки
Можна виділити основні правила обрізки, дотримання яких може стати гарантією успішного результату проведення процедури в цілому:
- Незалежно від віку рослини, потрібно знати міру і занадто не захоплюватися процесом. Занадто інтенсивна обрізка яблунь влітку може не принести очікуваного результату, а призведе лише до зменшення врожаю.
- Маніпуляції потрібно проводити не в жаркий день, оскільки дереву потрібні сили, щоб відновитися після «операції».
- Видаляються лише ослаблені, хворі або заражені гілки, а сильні ж пагони залишаються.
- Якщо весняна обрізка яблуні не проводилася, то в першу чергу потрібно провести ті процедури, які повинні були проводитися навесні, а саме — виламування жирових пагонів, так званих «вовчків».
- При обрізці потрібно враховувати правило: верхні гілки в обов’язковому порядку повинні бути тонше нижніх.
- Перед обрізанням потрібно видалити верхівки молодих пагонів.
Обрізка молодих яблунь
Основна мета обрізки молодих дерев — формування крони. Саджанці рекомендується обрізати ранньою весною, ще до вегетації. Якщо цього не було зроблено, то процедуру проводять влітку. Схема обрізки в даний період наступна: видалення практично всієї порослі, залишення чотирьох скелетних гілок на відстані 40 сантиметрів одна від одної, які будуть у подальшому основою крони. На наступний рік схема обрізки інша: залишається вже п’ять скелетних гілок, довжина яких близько 30 см, все інше краще видалити, причому, головний стовбур також рекомендується укоротити. Після цього дерево можна залишити в спокої мінімум на два роки, інакше період плодоношення відстрочиться. Однак, це не означає, що хворі і ослаблені пагони потрібно залишати. При їх виявленні проводити санітарну обрізку потрібно.
Обрізка старих яблунь
Основна мета обрізки старих яблунь — омолоджування, тобто завдяки цій процедурі старі гілки, які перестали плодоносити, змінюються молодими плодоносними побігами. Проводити цей вид обрізки рекомендується або пізно восени, або вже взимку. Однак якщо такої можливості немає, то акуратно можна обрізати і влітку. Видаляти потрібно абсолютно всі старі гілки, навіть якщо вони каркасні. Також рекомендується вкоротити і верхню частину стовбура. Цей захід може повернути дереву «другу молодість» і оживити його крону. Обрізка яблунь влітку вимагає дотримання основного правила — не можна видаляти відразу велику кількість гілок, нехай вони і старі, оскільки це може привести до загибелі дерева. Тому краще цю процедуру розподілити на кілька років.
У якості висновку
Чи можна обрізати яблуні влітку? Можна, іноді і потрібно. Але гарантією збереження здоров’я дерева і рясного врожаю може стати дотримання основних правил догляду за деревом:
- Оптимальна висота яблуні — не більше 5 м. Якщо дерево вище, то ймовірність нестачі поживних речовин у верхніх гілках досить висока. Такі гілки не будуть плодоносити.
- Деякі сорти яблунь формують плоди лише на периферійних гілках, що може стати причиною їх травмування. Щоб цього не сталося, такі гілки потрібно регулярно вкорочувати.
- Якщо дерево, незважаючи на вік, плодів не дає, то процедуру обрізання слід припинити на рік-два