Вхід | Реєстрація

Допоки можна садити дерева восени

Точної дати не назве жоден агроном. Тим більше, зараз, коли клімат змінюється на наших очах. Але загальні рекомендації існують. Виходячи із них — садіть до другої декади листопада.

Продавці саджанців на кобеляцькому ринку, які ще пару тижнів тому скаржилися на погані продажі, констатують певне зростання інтересу в покупців. Кобелячани та гості міста охоче купляють як звичні для українців яблуні, груші, сливи та троянди, так і донедавна екзотичні  персики, лохину, туї і барбариси.

У принципі, люди роблять все досить правильно. Адже рослини саме зараз, після настання справжніх осінніх холодів, масово скидають листя і переходять у стан спокою. І саме в цей період їх найкраще висаджувати на нове місце.

Але потрібно зважати і на так звані критичні строки посадки саджанців. Якщо в них не вкластися, то коренева система не встигне загоїтися після пересадки, і деревцята вимерзнуть взимку.

Терміни  завершення осінньої посадки залежать не тільки від регіону вашого проживання, але і від типу ґрунту, саджанця, довгострокового прогнозу погоди (у природі вже давно рік на рік не припадає) і від багатьох інших факторів. У кліматичній зоні Полтавської та Дніпропетровської області із поправкою на загальне потепління, посадку варто закінчувати до середини листопада.

Українські метеорологи, які зазвичай досить обережні в довгострокових прогнозах, усе ж говорять, що стійких денних та нічних морозів не буде до середини грудня. Якщо це так, то коренева система встигне прижитися. І садити дерева можна до настання другої декади листопада. Якщо саджанці із закритою кореневою системою, тобто в горщиках чи контейнерах, то при висадці вони взагалі не пошкоджуються і висаджувати такі рослини можна до морозів.

Приймаючи рішення про час осінньої посадки плодових дерев, звертайте увагу на «підказки» природи:

  • Садити дерева можна тільки після закінчення вегетації, у період спокою. Про настання цього етапу свідчить закінчення листопаду: саме після опадання листя дерево вступає в період зимової сплячки. У саджанця, який продається з листям, досить велика ймовірність загибелі. По-перше, тому що в нього ще не закінчився вегетаційний період; а по-друге, тому що саме з листових пластинок найбільше випаровується волога. Через це саджанець пересихає і дуже важко приживається на новому місці.
  • Осінню посадку потрібно зробити щонайменше за 2-3 тижні до стійких морозів — часу, коли мінусова температура тримається вже не тільки вночі, але і вдень. Цих кількох тижнів саджанцю вистачить, щоб укорінитися. Щоб вловити сприятливий для посадки момент, стежте за прогнозом погоди.

Які дерева можна садити восени

Спочатку необхідно сказати, які дерева садити восени не можна.

Для осінньої посадки не підходять кісточкові культури. Їм потрібно більше часу для вкорінення, ніж зернятковим. Саджанці можуть просто не встигнути прижитися до морозів і в першу ж зиму загинуть. З цієї причини посадку кісточкових культур (вишня, черешня, слива тощо) краще проводити навесні. А от у південних районах допускається і осіння посадка кісточкових.

Південні сорти плодових дерев однозначно краще приживуться при весняній посадці. Тому теплолюбні саджанці (персик, абрикос, мигдаль і т. п.) восени краще не купувати, навіть попри їх низьку вартість.

Також на весну рекомендується перенести посадку тих культур, які взагалі погано переносять процедуру пересадки.

Яким плодовим деревам підходить осіння посадка?

  • Вибирайте районовані сорти плодових дерев. Найкраще приживаються зимостійкі сорти яблунь і груш.
  • Чудово переносять осінню посадку практично всі ягідні чагарники.
  • Загальне правило для всіх культур — для посадки намагайтеся вибирати саджанці 1-2 років від роду. Чим молодше дерево, тим легше йому адаптуватися на новому місці.

 

Як підготувати посадкову яму для посадки плодових дерев восени

Яму для посадки плодових дерев починають готувати за 1-2 місяці (мінімум — 2 тижні до посадки). Її діаметр залежить від культури і віку саджанця. Так, для зерняткових культур це повинна бути яма близько 80 см в глибину і приблизно стільки ж — 60-80 см у діаметрі. Для кісточкових достатньо 40 см у діаметрі і 60 см у глибину. Для ягідних чагарників і діаметр, і глибина повинні бути рівні 40 см. Якщо коренева система саджанця більша, розмір лунки повинен бути збільшений.

Акуратно зніміть верхній родючий шар землі і відкладіть її в одну сторону. Там він буде лежати до дня посадки. Щоб його дощем не намочило і не рознесло вітром, а також щоб уникнути проростання бур’янів, накрийте викопаний ґрунт, наприклад, чорною плівкою. Пласт землі, який залишився, дістаньте і відправте в іншу сторону.

На дно ями насипте горбик з кількох відер перегною і так залиште до самого часу посадки. За кілька тижнів під впливом природних факторів (дощ, вітер і т. п.) перегній осяде, ущільниться і посадкова яма буде повністю готова. На цей горбок у день посадки поставте саджанець, акуратно розправте коріння його та засипте відкладеним родючим шаром, змішаним з добривами.

 

Що робити, якщо терміни осінньої посадки дерев упущені

Буває, що з якоїсь причини куплений саджанець не вдалося посадити (найчастіша причина — «несподіваний» наступ зими). Що в такому випадку робити? Відповідь одна — постаратися зберегти молоде деревце до весни. Зробити це можна кількома способами:

Спосіб 1: прикопування.

Викопайте ямку такої величини, щоб у ній могли вільно поміститися коріння саджанця. Укладіть деревце під нахилом кроною на південь і присипте коріння землею. Злегка ущільніть, щоб заповнити ґрунтом усі проміжки між корінням, і ретельно полийте. Зверху утепліть саджанець шаром мульчі.
У такому положенні деревце здатне дочекатися весни. Після відтавання землі, прикопаний саджанець дістаньте з «притулку» і висадіть на постійне місце.

Спосіб 2: зберігання в прохолодному місці

Якщо у вас є підвал або будь-яке інше приміщення, де температура взимку не опускається нижче 0°C і не піднімається вище 10°C, то ви можете до весни залишити саджанець там. Потрібно ретельно зволожити кореневу систему дерева і опустити її в ємність, заповнену або мокрою тирсою або торфом, або піском. Не забувайте раз на тиждень зволожувати субстрат.



Автор: Підготував Ігор Філоненко, за матеріалами інтернет-ЗМІ
2 листопада 2021 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації