Вхід | Реєстрація

Якщо хочете попрацювати, візьміть у руки секатор

Багато садівників­аматорів помилково вважають, що проводити обрізку плодових дерев можна лише навесні. Натомість у промислових садах професіонали «ріжуть» дерева практично в будь­яку пору року. Єдине виключення — зима із морозами. У таку пору некомфортно як деревам, так і людям. Восени ж проводити обрізку можна і потрібно. Особливо зараз, у листопаді.

На календарі — листопад. І, в принципі, вже можна відпочити від напруженої праці в саду чи на городі. Але якщо у вас, як кажуть, ще сверблять руки до роботи, то можна зайняти їх секатором та пилкою. І, паралельно, звільнити мозок від нав’язливих думок. Адже помірна фізична робота є й прекрасною фізкультурою, і медитацією одночасно. Тим більше, коли восени можна зробити те, на що катастрофічно не вистачає часу навесні. А саме — провести обрізку плодових дерев.

Терміни проведення обрізки восени

Варто відзначити той факт, що восени обрізають плодові дерева лише в регіонах з помірними кліматичними умовами. У північних областях цього робити не рекомендується. Рослини не встигнуть відновитися до настання холодів, тому кора на місці зрізу може замерзнути. Це призведе до висихання деревини і подальшої загибелі зелених насаджень.

 

Навіщо потрібна обрізка плодових дерев і кущів восени

Обрізку садових рослин восени проводять одним з двох способів: проріджуванням чи зменшенням. Цілі цієї процедури наступні:

  • захистити довгі гілки від надмірного навантаження снігу;
  • підвищити родючість підрізаних дерев по весні;
  • отримати ефект омолодження, що досягається при обрізанні старого дерева;
  • продовжити вік дерева або куща;
  • поліпшити здоров’я рослини, видаляючи мертві гілки.

Не варто обрізати гілки бездумно. Необхідно дотримуватися деяких правил, без яких позитивний ефект не буде досягнутий.

 

Гілки, що підлягають обов’язковому видаленню

Усім відомо, що насамперед вирізають сухі та хворі гілки. Потім ті, що ростуть усередину крони або заважають одна одній.

Важливо не тільки визначити потрібні для видалення гілки, але зрізати їх правильно. Використовують при цьому такі прийоми. Тонкі гілки вирізують за допомогою секатора, для товстих — застосовують пилку. При цьому дуже важливо залишати на дереві як можна більш рівні зрізи, а також використовувати правильні техніки прибирання гілок. Помилки тут чреваті зниженням врожайності, розвитком хвороб і навіть загибеллю дерева в цілому.

Також дуже важливо враховувати, що чим більшу кількість рослинності зрізають, тим сильніше дерево обростає новими пагонами. Тому, перш ніж приступити до обрізки, необхідно уявити собі, як воно має виглядати в майбутньому.

 

Секрети осінньої обрізки дерев і чагарників

Порада: восени обрізку почніть після листопаду, коли припиняється сокорух і для рослин наступає період спокою. Ну а закінчити процес необхідно до настання морозів. Тільки в цьому випадку стрижка не послабить рослини, а, навпаки, зміцнить їх імунітет. І не варто дуже старатися — обрізка повинна бути щадною, щоб ваші улюбленці не отримали занадто сильний стрес.

Зимівля з травмованою або загущеною кроною небезпечна для рослин, тому восени насамперед необхідна санітарна обрізка всіх культур, а також потрібно проріджувати гілки.

У першому випадку дерева й кущі позбавляють від зламаних і засохлих гілок, які не плодоносять. Особливу увагу слід приділити гілкам, ураженим шкідниками і хворобами. Такі ділянки особливо добре помітні після того, як дерева розлучаться з листям.

Обрізку всередині крони часто називають проріджуючою (вирізають гілки, які перешкоджають доступу світла або перехрещуються і труться одна об одну, пошкоджуючи кору). Зайвими можна назвати і пагони, що відходять від стовбура вгору під гострим кутом. І не забудьте безжально вирізати вовчки — пагони, які виростають на центральному провіднику і скелетних гілках.

 

Як підвищити врожайність?

  • Осіння обрізка дерев може бути націлена на підвищення врожайності саду. Щоб досягти мети, необхідно дотримуватися кількох правил.
  • Горизонтальні відгалуження приносять більше плодів, тому гілки, розташовані паралельно землі, підрізати не потрібно.
  • Якщо гілки, що утворюють каркас рослини, ростуть неправильно, їх потрібно не підрізати, а виправляти. Для цього прив’яжіть гілку до мотузки і відтягніть до максимально можливого кута. Закріпіть мотузку кілочком у землі і залиште на два тижні. Процедуру потрібно повторювати до тих пір, поки гілка не прийме правильне положення.

Ці прості поради допоможуть підвищити врожайність саду. Тільки виправлення гілок варто проводити повільно і акуратно, щоб гілка не зламалася. Інакше її доведеться спилювати.

 

Обробка старих дерев

Проводячи обрізку дерев у вересні, жовтні або листопаді, обов’язково треба враховувати їх вік. Для старих екземплярів вона проводиться один раз на 2­3 роки. Чому так рідко? Тому що бруньки старих дерев перестають плодоносити. Для цього слід:

  1. Провести омолоджуюче підрізування, видаляючи гілки, які старші 4 років. При цьому залишити товщі верхні гілки.
  2. Видалити пагони в середині крони, криві, переплетені, хворі, сухі і поламані, уражені лишаєм.

Крім того, потрібно врахувати такі нюанси:

  • Підрізка кожен рік може стати небезпечною для яблунь, груш, слив та вишень, тому що веде до «завмирання» дерев на одному рівні, їх плодоношення після цього сильно знижується.
  • З іншого боку, проводячи щорічну обрізку плодових дерев, можна знизити вплив мікробів і збільшити рівень опірності хворобам. У цьому полягає її відмінність від обрізання, що виробляється тільки один раз за кілька років.
  • Вирізається стільки ж гілок, скільки зросло в минулому сезоні, але їх кількість не повинна становити більше третини від загального.
  • Обрізати гілку можна навскіс над брунькою, що розташовується зовні. Косий зріз забезпечує хороше стікання води, а зовнішня брунька не вплине на загущення крони. Якщо вона сильно загущена, важливо позбутися від старих гілок, на яких з’являється менше зав’язі і плодів. Зростання гілок бажано направляти горизонтально.
  • Видаляти гілки можна і старі, і нові.

А ось карликові дерева сильно обрізати не варто, адже вони набагато повільніше ростуть. Це і є причиною того, що бажано обрізати карликові дерева в щадному режимі. Такі маніпуляції дадуть можливість отримати зі старих дерев більший урожай, захистити їх від хвороб і шкідників. Ці дії допоможуть підготувати сад до зими.

Як правильно підрізати дерева або який спосіб більш правильний, кожен вирішує сам, адже від цього залежить не тільки врожайність дерев, але й краса саду.



Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
18 листопада 2021 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації