- psevdonimb
17 січня, 20:39
На тему: Тепер вас дуритимуть не лише люди - karamelka
9 січня, 19:13
На тему: Як прискорити ріст волосся - anna000000
9 січня, 01:53
На тему: Дива з білбордами, або Тут мала б бути соціальна реклама - Чудо Юдо
8 січня, 09:50
На тему: Обережно! Села закриваються! - pis
6 січня, 17:38
На тему: Мачтовый подъемник: конструкция и преимущества при эксплуатации
Добрива «кусаються»: що робити?
Усе йде до того, що навесні ваші рослини із саду та городу відчують дефіцит добрив, необхідних для їх росту і плодоношення. Причина єдина, і вона дуже проста — ціни на мінеральні добрива різко «злетіли» в бік підвищення, і навіть найдбайливіші господарі сто разів подумають, чи варто їх вносити.
Мінеральні добрива, особливо азотні, суттєво подорожчали вже в 2021?му році, і немає жодних підстав очікувати зниження цін на них у році наступному. Адже для виробництва аміачної селітри та карбаміду, що традиційно використовують аграрії, як професіонали, так і любителі, використовують природний газ. А він різко піднявся в ціні, відповідно, цей факт «потяг» за собою і дорожчання будь-якої продукції, у якій є його складова. І якщо ще навесні поточного року в Кобеляках на ринку можна було купити мішок селітри за 500 гривень, а карбаміду — за 700, то зараз ціни на таку ж кількість «мінералки» стартують з 1300. І навряд чи до літа наступного року знизяться.
Але рослини, як відомо, не надто переймаються цінами на газ. Водночас, вони, як будь-які живі істоти, хочуть їсти. Без достатньої кількості поживи на хороший урожай в наступному році годі й сподіватися.
Тому ситуація примушує задуматися над пошуком альтернативи дорогій «хімії».
Вона, альтернатива, є завжди.
Мінеральні добрива досить успішно можна замінити:
- сидератами;
- гноєм чи перегноєм;
- золою;
- компостом.
Щоправда, зараз, на початку грудня, про посів сидератів говорити не варто. Із гноєм та перегноєм теж будуть проблеми, адже ціни на ці органічні добрива теж виростуть. У зв’язку з цим тема внесення золи та компосту стає особливо актуальною.
Головне про органічні добрива
Послід і гній — цінні види добрив, які відповідають за родючість ґрунту. Їх слід вносити під час перекопування, намагаючись не потрапити на рослину — це може викликати опік.
Зола, яку також під перекопування вносять раз на кілька років. Оптимальна доза — близько 1 кілограма золи на один квадратний метр ділянки. Найкраще це добриво підходить для полуниці, малини, картоплі.
Завдяки внесенню компосту, можна забезпечити тривалу родючість ґрунту. На 1 квадратний метр ділянки варто вносити близько 3,5 кілограма.
Зола — поширене і популярне добриво, яке використовується садівниками багато століть. Її застосування обумовлене тим, що вона являє собою джерело корисних речовин для вирощуваних культур і ґрунту. Крім цього, зола може виступати захисним засобом від шкідливих комах.
Користь від золи
Зола являє собою концентрований залишок спалених рослин, що утворюється з мінеральних домішок, саме тому таке добриво добре засвоюється садовими культурами.
Корисні властивості обумовлені тим, що добриво багате мінералами в легкозасвоюваній формі для рослин. Особливо важливі для рослин такі речовини, як калій і фосфор, але крім них до складу золи входить кальцій, магній та інші корисні мікроелементи.
Підживлення за допомогою золи надає позитивний вплив на вирощувані культури:
- Покращує мінеральний обмін.
- Стимулює ріст і зміцнює кореневу систему.
- Сприяє появі великої кількості квіток.
- Підвищує засвоєння вітамінів.
- Підвищує стійкість до хвороб.
- Допомагає зберегти життєздатність під час сезонних перепадів температури навколишнього середовища.
- Сприяє синтезу ферментів і вуглеводів.
- Підвищує продуктивність процесу фотосинтезу.
Крім цього, таке добриво збільшує швидкість розкладання органічних речовин у ґрунті, підвищуючи його родючість за рахунок прискореного утворення корисних для рослин мікроелементів. Корисні мінерали зберігаються в ґрунті до 3–4 років, насичуючи культури корисними речовинами. Зола також може стати захисним засобом від шкідників та інфекцій.
Шкода від золи
Зрозуміло, є ситуації, при яких від застосування золи слід відмовитися:
- Насамперед, варто пам’ятати, що в добриві відсутній азот, оскільки він повністю зникає при горінні. Однак, деякі садівники продовжують застосовувати золу в складі азотовмісного комплексу добрив разом з гноєм і суперфосфатом, щоб відшкодувати відсутність азотистих сполук. Насправді застосування золи, спільно з органічними добривами та азотними препаратами, категорично заборонено, оскільки це тільки посприяє втраті азоту. Краще всього використовувати її в комплексі з торфом і гноєм.
- Слід уникати прямого контакту добрива з кореневою системою рослин, оскільки концентрований склад здатний пошкодити коріння. Для того, щоб уникнути таких помилок, необхідно перед внесенням змішати попіл із землею.
- Необхідно знати, що таке добриво можна використовувати для підгодівлі розсади до появи 3–4 постійних листочків на молодому паростку.
- Ні в якому разі не можна використовувати золу, отриману при горінні дров з побутовими відходами та, у особливості, з пластмасою. Таке добриво здатне не тільки нашкодити рослинам на ділянці, але і може серйозно забруднити ґрунт.
Як правильно підживлювати золою
Найчастіше золу застосовують у сухому вигляді. Для цього добриво потрібно рівномірно розподілити по ділянці, де будуть розташовуватися грядки, після чого слід злегка розпушити ґрунт.