- psevdonimb
17 січня, 20:39
На тему: Тепер вас дуритимуть не лише люди - karamelka
9 січня, 19:13
На тему: Як прискорити ріст волосся - anna000000
9 січня, 01:53
На тему: Дива з білбордами, або Тут мала б бути соціальна реклама - Чудо Юдо
8 січня, 09:50
На тему: Обережно! Села закриваються! - pis
6 січня, 17:38
На тему: Мачтовый подъемник: конструкция и преимущества при эксплуатации
Чорна ніжка
Для городників сезон починається в лютому-березні, з посіву насіння овочевих культур на розсаду. Саме в цей час закладається майбутній урожай баклажанів, перців, помідорів, капусти й огірків. І, здавалось би, за наявності якісного посівного матеріалу та багаторічного досвіду можна виключити всі можливі ризики. Однак навіть якщо посів пройде благополучно і сходи почнуть швидко розвиватися, досвідчений господар не втрачає пильності, оскільки розсаду може підстерігати чорна ніжка.
Що ж таке чорна ніжка, і чому вона така небезпечна для сіянців?
Чорна ніжка — це грибкова хвороба, рід гнилі, збудників якої можна виявити в будь-якому ґрунті й на будь-якому насінні. Найчастіше розвивається чорна ніжка капусти, проте нерідко спостерігається чорна ніжка в томатів, та й чорна ніжка у перців теж нерідке явище. Потерпає від чорної ніжки і розсада квітів. Буває так, що хвороба буквально за три-чотири дні знищує всі рослинки. Вони одна за одною буквально падають на ґрунт, як підкошені.
Щоб хвороба чорна ніжка не скосила всю розсаду, потрібно щодня уважно оглядати сіянці і при перших симптомах захворювання швидко вживати заходів зі знищення інфекції.
Досвідчені дачники знають, що хворобу легше попередити, ніж вилікувати, тим паче, що агротехнічні прийоми профілактики, що перешкоджають розвитку чорної ніжки, дуже прості у виконанні:
- для вирощування розсади потрібно використовувати тільки стерильний субстрат або садову землю. Їх упродовж зими проморожують, а перед посівом проливають слабким розчином перманганату калію чи просмажують у духовці. Можна придбати суміш для розсади і в крамниці, але все одно краще її перед посівом продезінфікувати;
- насіння перед посівом обробляють препаратами Планріз, ТМТД, Бактофіт, Фітофлавін-300 або Фітоспорін;
- не сійте насіння занадто густо. Краще витратити час на розкладання насіння на потрібній відстані, ніж потім без кінця проріджувати його або лікувати;
- ґрунт потрібно підтримувати в стані помірної вологості: поливання мають бути нечастими, але рясними — при такій системі ґрунт усередині залишається вологим, а поверхневий шар просихає;
- розвитку хвороботворних організмів сприяють не тільки підвищена вологість, а й застійне повітря, тому не забувайте регулярно провітрювати приміщення, де вирощується розсада, не влаштовуючи при цьому протягів.
Горілкою — по чорній ніжці
Із народних засобів боротьби з чорною ніжкою застосовуються: обприскування рослин і ґрунту розчином горілки (одна частина) у воді (10 частин);
- 2–3 сеанси обробки ґрунту та сіянців настоєм лушпиння цибулі один раз на шість днів;
- запилення ґрунту деревною золою при одночасному скороченні поливань.
Якщо хвороба розлютувалася
Але якщо ваша розсада почала гинути масово, то це означає, що хвороба перетнула певну критичну межу і народні засоби вже не допоможуть. Тоді потрібно діяти радикальними методами, у тому числі і застосовуючи «хімію».
Ті сіянці, що ще не хворі, потрібно негайно пересадити в свіжий стерильний субстрат.
Якщо пересадити сіянці у вас немає можливості, видаліть із ящика уражені хворобою екземпляри та обробіть сіянці та ґрунт розчином 2 мл Превікуру в 1 л води або 1–2 г Фундазолу в такій самій кількості води. Якщо ви уникаєте користуватися хімічними засобами, обприскайте посіви біологічними препаратами Планріз, Фітоспорін, Фітофлавін або Бактофіт.