- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Робота в саду: щоб було ефективно і недорого
Не дивлячись на війну, сотні кобелячан, біличан та інших жителів наших двох громад активно працюють в саду, мріючи влітку та восени зібрати щедрий урожай смачних українських фруктів і ягід. У 2022?му році в садівників виникла проблема з придбання так званих засобів захисту рослин. Препарати різко зросли в ціні, а деякі імпортні просто щезли з продажу. Давайте разом шукати недорогу альтернативу.
Прості й недорогі засоби для боротьби із хворобами існують. Особливо ефективні вони зараз. Такі засоби, як карбамід, мідний чи залізний купорос якраз і застосовують у період до цвітіння фруктових дерев чи ягідних кущів.
Карбамід
Карбамід або сечовина є відомим азотним добривом. Але його можна використовувати і в якості засобу, що допомагає не лише «підгодувати» дерево, а й ефективно поборотися із шкідниками, яких він знищує на стадії весняного пробудження, а також із деякими хворобами рослин. Щоправда, карбамід ще взимку минулого року різко здорожчав, але, враховуючи, що цей засіб виконує одразу кілька корисних функцій, застосовувати його потрібно.
Для приготування розчину знадобляться карбамід, вода і пластикове відро. Щоб зрозуміти, як розводити сечовину для обприскування, потрібно уважно вивчити наявну на упаковці інструкцію. Найпоширенішим дозуванням вважається розведення 300–500 г сечовини у відрі або будь-якій іншій ємності об’ємом у 10 л. Отриману суміш потрібно акуратно перемішати, а після — процідити, використовуючи нестерильну марлю (бавовняна тонка тканина також підійде). Такий варіант підходить для обприскування плодових дерев. Особливої уваги в боротьбі з комахами-паразитами гідна комбінація сечовини з мідним купоросом. Необхідно підготувати перший компонент (700 г) і другий (50 г мідного купоросу), а після розвести їх в 10-літровій ємності. У результаті, власник саду отримає засіб, який не тільки очищає рослину від зайвого, але і підживлює ґрунт. Якщо плодові дерева вже мають проблеми з корою, обприскування такою сумішшю слід проводити тільки після видалення уражених ділянок з використанням особливої щітки з металу. Подібне рішення дозволить активним речовинам краще проникнути в деревину. Досвідчені агрономи і садівники не радять приступати до процедури обробки, якщо температура на вулиці опускається нижче + 5 °C. Сухі та гнилі гілки потрібно обрізати і спалити. Ґрунт під кущами і деревами повинен бути перекопаний.
Залізний купорос
Обробка саду націлена на очистку від захворювань і паразитів. Комахи ховаються під корою, у ґрунті, на гілках. У результаті знезараження саду восени можна отримати позитивний ефект: мох відпаде від кори; рослини отримуватимуть дозу заліза — профілактика хлорозу; збільшиться зростання, розвиток рослин. Краще обприскувати сад два рази з перервою в тиждень. Працюючи з хімічними речовинами, необхідно захистити себе від згубного впливу обприскування дерев восени. У речовини є антисептичні та фунгіцидні властивості, тому залізний купорос застосовують у садівництві для обприскування і побілки дерев від грибка, що ростуть на стовбурі й гілках, мохів та лишайників, лікують рани на корі. Обробляють виноград і ягідні кущі, дерева від шкідників, використовують як мікродобриво, що містить залізо, для профілактики і лікування хлорозу. Крім застосування залізного купоросу в садах і городі, його ще використовують для обробки приміщень, дерев’яних конструкцій від цвілі або грибків.
При якій температурі можна застосовувати
Розчин залізного купоросу як не можна краще підходить для викорінюючої ранньовесняної обробки чагарників та дерев у саду, так як обприскувати ним можна при температурі нижче +5 градусів. Головне, щоб температура повітря не опускалася нижче 0 градусів.
Як правильно розводити препарат
Для отримання розчину можна використовувати тару, тільки пластикову або керамічну, але не металеву. На її стінах не повинно бути слідів яких-небудь речовин. Щоб правильно розвести залізний купорос, спочатку всипають його в теплу воду, перемішують. Потім, через 20 хвилин, коли він настоїться, перемішують заново. Концентрація буде залежати від мети застосування. Зручно відміряти кількість сірникових коробок, столовою або чайною ложкою. У сірниковій коробці міститься 22 г речовини, 16 грам в столовій ложці, 5 г — у чайній ложці. Для обробок готують 5 і 3-відсотковий розчин (беруть 500 г і 300 г на 10 л відповідно).
Боротьба з мохами і лишайниками
На деревах кісточкових і зерняткових, плодових чагарниках сірчанокислим залізом знищують мохи та лишайники, які пошкоджують кору. Для обробки саду залізним купоросом вибирають час рано навесні, до старту розпускання бруньок. Обприскують самі рослини і ґрунт біля них. Для дерев повторну обробку від лишайників проводять ще через 2 тижні, кущі обприскують ще раз восени. Обробку дерев виконують 5 %-м розчином, тобто в 10 л розчиняють 500 г речовини.
Якщо ж до сульфату заліза додати зольну витяжку (взяти 1 стакан золи, залити 3 л окропу і настояти 3 дні), то вийде суміш, якою можна побілити стовбури дерев.
Застосовується сірчанокисле залізо і від моху на газоні. Він може розростатися на кислих ґрунтах, у затінених місцях. Такі ділянки обробляють 5 % розчином з додаванням 1 % бордоської рідини. Кращий час для обробки газону — сухий, нежаркий день.
Лікування грибкових захворювань
Лікуванню залізним купоросом піддаються парша, борошниста роса, чорний рак, гнилі, клястероспоріоз, септоспоріоз. Від цих захворювань дерева обприскують 3 % (кісточкові) або 5 % (зерняткові) розчином. Обробка полуниці цією речовиною допоможе від сірої гнилі, плямистостей, борошнистої роси, гнилизни і фітофторозних в’янень. Для цього підходить 3 % рідина. Нею обприскують кущі під час підготовки до зими — після того, як прибирають з них листя восени.
Обробку троянд залізним купоросом проводять наступним чином: 3 % розчином поливають пагони, 5 % — ґрунт навколо стовбура.
Мідний купорос
Перед обприскуванням плодових дерев мідним купоросом необхідно точно розрахувати кількість препарату для кожної рослини і приготувати розчин. Концентрація розчину буде залежати від мети садівника.
Так, розрізняють три концентрації сульфату міді: Випалювальна, коли частка мідного купоросу в розчині становить від 3 до 5 відсотків. Тобто, щоб приготувати рідину для знезараження і обробки, необхідно в 10 літрах води розчинити 300–500 грам порошку сульфату міді. Концентрація такої сили може застосовуватися тільки для знезараження ґрунту на ділянці або в теплиці, для боротьби з цвіллю на дерев’яних конструкціях. Рослини випалювальним розчином мідного купоросу не обробляють.
Лікувально-профілактична суміш повинна містити 0,5–1 % мідного купоросу. Щоб приготувати склад для обприскування садових дерев, потрібно в 10 літрах води розмішати 50–100 грам сульфату міді. Цей розчин підійде для боротьби з грибковими інфекціями: антракнозом, коккомікозом, п’ятнистостями, септоріозом, паршею, гнилями, курчавістю. Таким же складом обробляють рани на стовбурах і пагонах. Підживлювально-профілактичний розчин повинен містити всього 0,2–0,3 % мідного купоросу. Для його приготування на 10 літрів води беруть 20–30 грам порошку. Використовувати слабкий розчин сульфату міді рекомендується при появі ознак мідного голодування рослин (хлороз листя, скручування їх кінчиків, сильне кущіння).
Застосовуючи ці препарати, рано навесні можна не турбуватися про екологічну безпеку майбутнього врожаю. За кілька місяців у плодах не залишиться й сліду від карбаміду та обох купоросів.