Вхід | Реєстрація

Як і коли садити цибулю під зиму

У минулому номері «ЕХО» ми нагадали нашим читачам, що деякі популярні овочі, такі як цибуля, часник, буряк і навіть картопля, можна вирощувати в так званій озимій культурі. Тобто, посіяти їх наприкінці осені, а урожай зібрати вже на початку наступного літа. Зараз зупинимось на особливостях посіву саме озимої цибулі.

Найкращий час посадки цибулі в місцевості з не дуже холодними зимами з кінця жовтня до початку листопада — за 30-35 днів до настання стійких холодів. Слідкуйте за зовнішнім термометром: якщо температура опустилася до 5 C і тримається кілька днів, значить, час саджати цибулю.

Коли цибулю краще не саджати

Взагалі ж слід орієнтуватися по погоді: цибуля має встигнути до початку холодів відростити коріння, але не можна допустити появи паростків. Якщо посадити цибулю завчасно, вона піде в стрілку і загине від морозів, при запізнілій посадці існує ризик, що коріння не встигне розвинутися і сіянець замерзне в землі. Деякі садівники вважають, що посадка цибулі в ґрунт у кінці листопада — оптимальне рішення, однак у цьому випадку результат залежить тільки від везіння.

Після якої культури саджати цибулю

Часто не знаючи, після чого можна саджати цибулю, городники припускаються помилок, які призводять до низьких врожаїв. Добрими попередниками для цибулі вважаються всі зернові, крім вівса, кукурудза, буряк, гірчиця, ріпак, фацелія, горох, квасоля, вика, помідори, салат, огірки і будь-яка капуста. Щоб уникнути зараження цибулі нематодами, не саджайте її після бобів, картоплі, петрушки, селери, люцерни та червоної конюшини. Можна вирощувати озиму цибулю другим урожаєм після збирання ріпаку, озимого ячменю, квасолі, гороху, редису, моркви та столового буряку, якщо ви встигли зібрати перший урожай до третьої декади липня.

Часто ставлять запитання, чи можна саджати цибулю після цибулі. На одному місці цибулю можна вирощувати не більше двох років, наступного разу цибулю на цій ділянці, як і на ділянці, де ріс часник, можна висаджувати не раніше, ніж через чотири роки.

Підготовка перед посадкою

Посадковий матеріал цибулі поділяється на овсюжку (цибулинки в діаметрі менше 1 см), сіянку (діаметр цибулинок від 1 до 3 см) або цибулю-вибірку — цибулинки більші 3 см. Якщо ви саджаєте цибулю для зелені, то краще використовувати вибірку, оскільки велика цибулинка частіше йде в стрілку, а дрібну сіянку саджають для отримання цибулини-ріпки. Тому розсортуйте посівний матеріал перед висадкою в ґрунт, відокремлюючи дрібну сіянку від більшої вибірки, шийки цибулинок не обрізайте. Сіянку й овсюжку фахівці рекомендують саме до озимої посадки, оскільки вони за час зимового зберігання в приміщенні можуть висохнути, а якщо їх висадити в ґрунт, то в наступному році вони дадуть великі цибулини.

Ґрунт для цибулі

Однією зі складових успішного вирощування озимої цибулі є правильний вибір ділянки. Де саджати цибулю, щоб створити оптимальні умови для її росту і розвитку? Ґрунт для цибулі повинен бути легким — найбільше підходять добре дреновані перегнійно-піщані ґрунти або перегнійний суглинок на південному чи південно-західному схилі, захищеному від вітру високими рослинами. У цибулі слабка коренева система, тому їй потрібен родючий ґрунт.

Ґрунт перед посадкою потрібно заздалегідь перекопати з перегноєм (5-6 кг на метр квадратний) і мінеральними добривами з розрахунку 10-15 г калійної солі і 20-25 г суперфосфату на метр квадратний.  Перед самою посадкою бажано розсипати по ділянці золу з розрахунку 10 г на метр квадратний.

Цибуля сіянка для посадки під зиму

Як правильно посадити цибулю? Вирівняйте й ущільніть поверхню ділянки, зробіть у ґрунті борозенки завглибшки приблизно 5 см на відстані близько 15-20 см одна від одної. Суху дрібну сіянку розкладіть по борозенках через 5-7 см, засипте сухою землею і злегка її утрамбуйте.

Поливати озиму цибулю після посадки не потрібно — зволожити ділянку, якщо не буде дощів, можна днів за десять. Коли настануть заморозки, замульчуйте ділянку з озимою цибулею сухим листям, ялиновим гіллям, сосновою хвоєю, а зверху притисніть укриття гілками, щоб його не розмело вітром.

Усе. Всі інші роботи потрібно буде виконати навесні. Доживемо — розкажемо.



Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
22 вересня 2022 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації