- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Зберігання яблук — ціла наука
На календарі — середина вересня. Зважаючи на дощову та прохолодну погоду, що встановилася цьогоріч, настає пора збору яблук. Але виростити і зібрати урожай цих корисних фруктів — це ще не все. Потрібно ще й докласти зусиль, аби зберегти яблука якнайдовше.
У супермаркетах та й на ринках взимку і навесні в основному продають яблука, вирощені в промислових садах. Часто — привезені з-за кордону. Вони, як правило, мають ідеальний вигляд. Цьому є пояснення.
По-перше, яблука зберігали в спеціальних сховищах при оптимальній температурі і вологості повітря.
По-друге, як правило, такі плоди проходять обробку спеціальними препаратами, що підвищують їх лежкість. І добре, якщо мова йде про парафін чи віск, які можна змити водою. Але дуже часто яблука обробляють речовинами, які можуть завдати шкоди здоров’ю людини, яка їх буде їсти. І водою ту хімію не змиєш. Тому краще і безпечніше самому зберегти свої яблука.
Обробка плодів
Для створення свіжих фруктових запасів на зиму необхідно знати, чим обробляють яблука для тривалого зберігання.
Щоб захистити плоди яблуні від шкідників, їх змащують жиром або опускають в розтоплений віск.
Щоб підвищити лежкість і збільшити опірність хворобам, деякі садівники-любителі обробляють фрукти наступними розчинами:
- Півлітра спирту (96 %) і 100 грамів очищеного прополісу нагрівають, опускають туди плоди (по одному) і висушують.
- Можна опустити яблука на хвилину в розчин марганцівки, після чого їх просушити.
- Занурюють фрукти в рідкий віск або парафін, дають обсохнути, а потім укладають у підготовлену тару з тирсою.
Оброблені одним із таких способів яблука перед вживанням необхідно помити.
Вимоги до вологості й температур
Правильне зберігання яблук на зиму в погребі вимагає дотримання оптимальної вологості й температури.
Ідеальною температурою для тривалого зберігання фруктів є показник, який варіюється в проміжку від –1 °C до +3 °C. Етилен, що виділяється з фруктів при такій температурі, буде виходити з них не так інтенсивно, тому урожай може зберігатися набагато довше.
Вологість повинна бути в межах 85–94 %. Такий відсоток вологості в льосі не дасть яблукам зморщитися і висохнути.
Як підготувати льох
Для тривалого заощадження фруктів необхідно підготувати льох, який повинен відповідати таким вимогам:
- Висота приміщення від 2,2 до 2,5 метра — не нижче, інакше на стелі буде накопичуватися конденсат, який вплине на вологість, скоротивши тривалість зберігання плодів.
- Підлогу краще робити із сухих дощок або цегли. Бетонувати його не потрібно.
- Стіни необхідно побілити вапном. Для поглинання зайвої вологи розкладіть дрібне вапно або хлористий калій.
- Перш ніж поміщати фрукти в підвал, необхідно продезінфікувати приміщення. Для цього нанесіть на стіни розчин з наступних компонентів: вапно — 1,5 кг, купорос — 150 грам на 10 літрів.
Корисні і шкідливі сусіди
Щоб зберегти плоди свіжими і смачними до самої весни, необхідно знати не тільки як зберігати яблука взимку в льосі, але і яке сусідство овочів, фруктів і бульбоплодів буде для них шкідливим або корисним.
Не можна зберігати яблука поряд із картоплею, так як етилен, який виділяють фрукти, сприяє проростанню коренеплодів. Яблука при цьому дуже швидко дозрівають, набуваючи неприємного крохмального присмаку.
Не можна також зберігати плоди яблуні разом із часником, цибулею або капустою. Через це яблука набувають неприємного смаку і запаху. Ці фрукти краще утримувати подалі від овочів.
Корисними сусідами для яблук будуть груші, так як ці фрукти ніякої шкоди (неприємного присмаку або запаху) плодам яблуні не приносять.
Популярні способи зберігання
Існує чимало перевірених способів для тривалого зберігання плодів яблуні в домашніх умовах. Ось деякі з них:
- Індивідуальний. Якщо видався не дуже врожайний рік і фруктів не дуже багато, можна обернути кожне яблуко папером, акуратно помістивши їх в підготовлену тару. Такий спосіб сприяє більш тривалому зберіганню, і при загниванні одного фрукта, інший не заразиться. Крім цього, папір буде служити додатковою теплоізоляцією і вбирати зайву вологу. Можна кожен шар яблук перестелити папером або стружкою з дерева. Плодоніжка при цьому не повинна перебувати внизу.
- Масовий. При великому врожаї можна скористатися іншим методом зберігання. Яблука викладаються гіркою на підстилку із сухого листя або на сіно. Дно застеляється травами (чебрецем, мелісою, м’ятою). Ними також робиться перестилання кожного ряду і самий верхній шар. Трави скорочують виділення етилену і оберігають плоди від різних гризунів.
- У піску. Одним з найбільш надійних способів є зберігання плодів яблуні в ящиках з піском. Потрібно застелити газетами фанерні ящики. Для дезінфекції слід розжарити пісок, дати йому охолонути, а потім висипати на дно ящика шаром у 18–20 сантиметрів. Після чого яблука викладаються одним шаром і повністю покриваються піском. Зверху укладається новий шар, який теж покривається піском аналогічно. Ящики потрібно встановити ярусами біля стіни, з невеликим просвітом між ними. При такому способі зберігання фрукти не зіпсуються до самого літа, зберігши свою свіжість і смак.
- У поліетиленовій плівці. Один шматок поліетилену кладеться на дно ящика діагонально, а інший — перехресно першому. Потім на плівку викладаються плоди і загортаються конвертом.
- У поліетиленових пакетах. Щоб зберегти фрукти таким способом, необхідно помістити їх в поліетиленові пакети (близько 3 кг в кожен), а потім опустити в сховище. Щоб уникнути утворення конденсату в зв’язку з перепадом температур, зав’язувати пакети не потрібно. Через добу, коли плоди придбають температуру, як в самому сховищі, пакети зав’язуються.
- На стелажах. Найбільш зручними є стелажі, де ящики висуваються. Фрукти викладаються в один шар. Ідеальний варіант, якщо яблука не стикаються. Відстань між ящиками (кошиками) і підлогою має становити від 15 до 25 сантиметрів, а від стелі — близько 30 сантиметрів. З огляду на те, що нагорі температура трохи вища, там слід розмістити продукти, які будуть використані раніше з яких-небудь причин. Внизу потрібно розташувати фрукти, які передбачається зберігати до весни.
- У ящиках. Цей спосіб зберігання в якості тари передбачає картонні або дерев’яні ящики. Можна також використовувати гратчасті коробки. Їх днище затьмарюється тканиною або папером, після чого яблука викладаються рядами, при цьому потрібно стежити, щоб плодоніжки не пошкоджувалися кожний наступний яблучний ряд. Ящики краще поставити один на один. Повністю заповнювати їх не потрібно. Для зручності зробіть наклейку на кожну тару, де буде вказано розмір і сорт фруктів.
- У контейнерах. Щоб зберегти великий урожай, часто застосовують дерев’яні контейнери, хоча в їх використанні є деякі незручності. Необхідно облаштовувати внутрішні перекриття, щоб забезпечити хороший повітрообмін, і знизити тиск на нижні яблучні ряди фруктової маси. Деякі садівники-любителі перекладають яблука соломою, не замислюючись про те, що при псуванні хоча б одного плоду або утворенні конденсату солома може загнити, а це призведе до передчасної загибелі всього фруктового врожаю.
- У траншеях. При відсутності відповідного приміщення для зберігання яблук, їх можна помістити безпосередньо в землю, хоча такий спосіб можна застосувати тільки для середньої або південної смуги Росії, оскільки при температурі нижче мінус 20 °C, можливе замерзання плодів. Цей спосіб зберігання плодів яблуні збереже їх корисні властивості до пізньої весни.