- IgorSergeevich
10 грудня, 21:15
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Чим утамувати спрагу в спеку?
Коли сонце висить на небосхилі розпеченою кулею, а термометр зашкалює, усе живе знемагає від спеки і вимагає вологи.
Якщо, зазвичай, наш організм випаровує приблизно 2 літри рідини на добу, в спекотну погоду втрата рідини доходить до 4 літрів, а це дуже серйозне випробування для організму. Те, що в спеку ми пітніємо, процес природний і необхідний, адже саме так ми боремося з перегріванням. Але, втрачаючи рідину, ми не тільки зневоднюємося, разом з нею втрачаємо необхідні солі, мікроелементи і відшкодовувати цю втрату життєво необхідно. А значить, слід більше пити рідини.
Ось тільки не будь-яка рідина годиться для втамування спраги! Відразу ж відзначимо, що є так звані «прохолодні напої», які у спеку пити ні в якому разі не слід, — це солодкі газовані води. І не важливо, теплий це напій чи прямо з холодильника, — спраги він не вгамує! А ось те, що міститься в солодких газованих водах, ортофосфорна кислота, псує зуби і вимиває з організму кальцій. Ми вже не кажемо про підсолоджувачі, ароматизатори, барвники, стабілізатори та іншу «хімію», яка присутня в таких напоях у більшій чи меншій кількості.
Так що ж пити в спекотне літо?
Мабуть, найбільш правильний напій для спекотної пори року — гарячий зелений чай. Адже недарма аксакали в Середній Азії проводять весь вільний час в чайханах, неспішно насолоджуючись гарячим жовто-зеленим напоєм в найспекотніший час доби. Чай відразу ж втамовує спрагу і при цьому стимулює потовиділення, а, як відомо, випаровування поту, якщо температура повітря вище +33 градуси, це єдиний спосіб віддати тепло в навколишнє середовище, запобігши перегріву організму.
Також, у чаї знаходяться корисні макро- і мікроелементи, туди входить і калій. Чай подвійно корисний, особливо якщо його трошки підсолити.
Пити дуже гарячий зелений чай слід без солодощів і дуже повільно. Наливайте чай в піалу потроху, буквально кілька ковтків. Насолоджуйтесь процесом, важлива не кількість випитого чаю, а час, адже чай повинен встигнути подіяти! Після декількох піал спрага обов’язково відступить. Чай не лише втамовує спрагу, він дуже позитивно впливає на здоров’я, стимулює нервову систему, підвищує розумові здібності, нормалізує роботу травлення. Завдяки високому вмісту вітаміну Р робить позитивний вплив на судини, що дуже важливо саме в спекотну погоду.
Для вгамування спраги в спекотний літній день непогано підійде і чай з льодом, але все ж ми порадили б віддати перевагу класичному (гарячому) варіанту. Тим більше, фахівці стверджують, що гарячий зелений чай здатний захистити шкіру від ультрафіолетових променів.
Мінеральна слабогазована вода за здатністю втамовувати спрагу через велику кількість солей і біологічно активних речовин по праву може зайняти друге місце в рейтингу правильних напоїв. Столову мінеральну воду можна пити без обмежень, з невеликої порції такої водички чудово починати кожен новий ранок! Вона очищає шлунок і кишечник, сприяє правильному травленню, виводить токсини. Мінеральну воду рекомендується пити кімнатної температури або злегка охолоджену. Газована вода краще втамовує спрагу, ніж негазована, ну а якщо ви віддаєте перевагу негазованій, то додайте в неї трохи соку лимона або настою м’яти, освіжаючий ефект буде більш виражений.
Непоганий вибір для літа — тамувати спрагу морсами. По суті, морс — це розбавлений натуральний фруктовий або ягідний сік. У спеку перевагу слід віддавати кислим морсам, особливо корисні морси з червоної смородини, журавлини або брусничні, вони добре розріджують кров, утамовують спрагу, заповнюють втрату мікроелементів. Дуже корисний своєрідний морс з кураги. Готувати його нескладно — просто взяти хорошу якісну курагу і залити її окропом. Кип’ятити не варто, коли настій охолоне, поставте ємність з напоєм у холодильник і пийте вранці натщесерце і протягом дня. Цей дивовижний за смаком морс вгамує спрагу, у спеку підтримає ваше серце, найпозитивнішим чином вплине на судини і артеріальний тиск.
Квас натуральний, домашній, завдяки наявності вуглекислот і амінокислотам, також цілком гідний утамувач спраги. Крім того, ще в XIX столітті з’ясувалося, що цей напій має бактерицидні властивості: в ньому через 20 хвилин гинуть холерні вібріони і тифозні палички. Погодьтеся, для спекотної пори, коли кишкові палички мають такі сприятливі умови для розмноження, ця властивість квасу прямо-таки безцінна! Але все вище сказане ніяк не відноситься до бутильованого газованого «квасу», що продається в магазинах. Добавки харчових барвників, підсолоджувачів, лимонної, сорбінової і бензойної кислот перетворюють його на ординарний лимонад, який лише віддалено нагадує початковий смак продукту.
Приготувати вдома квас — не таке вже й складне завдання. По-перше, потрібен справжній житній хліб. Наріжте його невеликими скибочками і підсушіть у духовці, для поліпшення кольору напою, пару скибочок можна обпалити на вогні. На 0,5 кг хліба йде 4-5 літрів води, 200 грамів цукру і приблизно 40 г свіжих дріжджів. Сухарі треба залити гарячою водою (приблизно 2 літри) і почекати поки вони розтопляться і охолонуть. Сусло для квасу майже готове. У сусло, охолоджене до температури людського тіла, додамо дріжджі, заздалегідь розведені в частині цього самого сусла, теплу воду, що залишилася, цукор і жменьку родзинок. Квас настоюється від 10 годин до пари діб у теплому місці. Потім його відціджують, розливають по пляшках і вживають за призначенням.
Квас — продукт бродіння, і теоретично від нього можна захмеліти, але ми не знаємо, скільки потрібно випити квасу, щоб відчути алкогольне сп’яніння. Про всяк випадок не пийте більше літра цього напою в сильну спеку!
Кисломолочні продукти — кефір, ряжанка (нежирна), йогурт (несолодкий), кисле молоко, чудово угамовують спрагу, допомагають відновити нормальний склад мікрофлори кишечника. З домашнього кисляку можна приготувати освіжаючий і тамуючий спрагу напій — айран. Для початку викладіть кисляк на марлю і дайте стекти сироватці. Отримана сиркоподібна маса, в Середній Азії її називають сюзьма, — чудовий продукт, з якого можна приготувати соуси, використовувати в салатах. А ось якщо розвести сюзьму мінеральною водою, то вийде айран. У айран зазвичай додають подрібнений базилік або іншу зелень за смаком, дрібку солі. Головна його перевага в тому, що в літню спеку він одночасно втамовує і спрагу, й голод.
Що можна сказати про пиво? Незважаючи на його велику популярність саме як спраговгамовуючого напою, фахівці не рекомендують захоплюватися пивом у спекотні дні. Пиво є алкогольним напоєм, і навіть мала доза алкоголю може вплинути на вашу здатність приймати рішення і працездатність, та й навантаження на серце може виявитися занадто високим. Крім того, пиво стимулює фільтрацію в нирках, в результаті організм втрачає рідину ще швидше. Спека і алкоголь — небезпечне поєднання, тому краще віддати перевагу іншим напоям — квасу, морсу, чаю.