Математика не така складна, як здається: способі і рекомендації, як зрозуміти і вивчити цю науку
Математика – одна з найважливіших наук не тільки в шкільній програмі, а і в житті. Саме ця дисципліна розвиває логіку, вчить рахувати і робити розрахунки, які потрібні в професії чи навіть в побуті, і загалом корисна для всебічного розвитку:
- допомагає в розвитку творчості. Заняття математикою сприяють розвитку музичних здібностей , бо взаємодія між нотами та патерни мелодій побудовані на математичних принципах;
- укріплює психологічне здоров’я. Розв’язування задач позитивно впливає на ментальний стан, допомагає психиці краще витримувати негативні емоції і стрес;
- є основою для багатьох інших предметів і професійних дисциплін: геометрії, фізики, хімії, програмування, архітектури, інженерії тощо.
Математика також входить в число обов’язкових дисциплін для здачі ЗНО чи НМТ, тому її вивчення і знання важливі для будь-якого школяра.
Підготовлено за підтримки онлайн школи BukiSchool: https://bukischool.com.ua/tutors/matematyka
Наскільки складно вчити математику: поширені кліше
Поширеною є думкою про те, що математика – складна. Виникла вона через кліше, згідно яким ця наука під силу лиш людям з вродженою схильністю. Проте це міф, як і інші розповсюджені твердження. Просто зараз ми їх спростуємо:
- Математика – неприступна. Згідно теорії, розум не кожної людини здатен сприймати догми цієї науки. Проте вже є дані досліджень, які довели, що інтелект немає сталого стану, його можна розвивати. Якщо опанувати цей прийом, то можливо «настроїти» мозок на сприйняття і розуміння математики. Головне – практикуватися в розв’язанні задач, згодом вони стануть більш зрозумілими і простими.
- Доведеться зубрити велику кількість формул. Деякою мірою це кліше правдиве. Проте, це не негативна риса науки, а проблеми в сучасній освітній системі, яка зводить вивчення цієї дисципліни до запам’ятовування великого об’єму інформації. Більш корисно і важливо розвивати уяву, тоді нічого зубрити не доведеться, а математика перетвориться на логічну гру для розуму.
- Потрібен «математичний склад розуму». Це справжній міф, до того ж спростований наукою. Діти не поділяються на природжених «математиків» і «гуманітаріїв». Кожна людина за рахунок регулярних занять може налаштувати мозок на вивчення тої чи іншої науки (принцип дещо схожий на спорт, щоб досягти результату треба багато тренуватися).
Рекомендації, які полегшують дитині вивчення математики
Розібравшись з міфами, стало зрозуміло, що результат приносить не вроджена схильність чи зубріння, а розвиток здібностей, які допоможуть зрозуміти дисципліну. Дамо кілька рекомендацій, які допоможуть полегшити цей процес школярам:
- Вчить цікаві теми. Математика включає 7 основних розділів: базовий, основи арифметики, алгебру, аналіз, комбінаторику, геометрію та топологію, прикладну математику. Аби розібратися і зрозуміти, треба починати з більш простих тем і поступово переходити на складніші. Цей спосіб в більшій мірі розрахований на учнів старших класів.
- Підключайте ігри. Гейміфікація допоможе заохотити дитину до занять. Ось кілька розвиваючих ігор, які допоможуть у вивченні математики: Quick Brain (підходить для iOS I Android), Math Games (на Android), Math|Riddles & Puzzles (iOS I Android).
- Обирайте цікаві задачі. Заохотити дитину можна захоплюючими завданнями. Є спеціальні сервіси, як brilliant.org, де зібрані інтерактивні та візуалізовані задачі з різних розділів математики, можна вибрати підходящі по віку.
Ці рекомендації в більшій мірі розраховані на школярів, які вже мають певний рівень знань і підготовки. Також можна допомогти і дітям, які тільки знайомляться з «Королевою наук», і дорослим, які хочуть прокачати свої скіли.
Дієві поради для вивчення математики з нуля
Способів кілька, тому можна обрати найбільш підходящий в залежності від уподобань:
- Математика повинна стати частиною життя. Наповніть рутину і повсякденні справи завданнями з математики. Найпростіший спосіб – вивчення фінансової грамотності. Записуйте витрати та прибутки, контролюйте найбільш затратні сфери та підбивайте підсумки. Спосіб підходить і для дітей, є цікаві мультфільми та книги, які в цьому допоможуть: «Гроші-мушлі», «Абетка грошей» (мультики для наймолодших), «Книга юного підприємця» (для школярів».
- Ведення усних розрахунків. Цей спосіб також круто розвиває увагу, пам’ять та концентрацію. Є багато лайфхаків, які допоможуть спростити усні підрахунки, зробити їх більш легкими і швидшими, опануйте їх та забудете про калькулятор.
- Плануйте завдання і ставте цілі. Регулярні заняття є найважливішою умовою для успішного вивчення математики. Але треба розпланувати уроки від простих до більш складних тем, ставити цілі в навчанні. Не забувайте також аналізувати досягнення та дотримання графіку, щоб бачити прогрес та теми, які потребують додаткової уваги.
- Спробуйте різні методи. Вивчати математику можна самостійно з використанням онлайн-ресурсів та відео-лекцій, а можна записатися на курси чи найняти репетитора. Можна навіть використовувати відразу кілька підходів, щоб покращити результат.
Наостанок відмітимо, що математика дійсно цікава наука, але і не дуже проста. Самотужки вивчити її, навчитися розбиратися в принципах та догмах досить складно. Особливо, коли це треба зробити в стислі строки та підготуватися до НМТ з математики, де важливо набрати максимальну кількість балів для успішного вступу до ВНЗ. Краще за все звернутися за допомогою до професійного репетитора чи записатися на курси. Проте варто також самому прикладати зусиль і між заняттями самостійно займатися, дивитися навчальні відео та розв’язувати додаткові задачі. Так непомітно для себе можна полюбити математику та навчитися розуміти її без виснажливих зусиль.