- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Купувати лампи, які не пройшли належних випробувань – ризиковано для здоров’я
Якщо при виборі лампочки для Вас головне, щоб вона не мала негативного впливу на здоров’я, слід також пам’ятати, що помимо видимого світла, будь-яка лампа має і побічні випромінювання. Наприклад, в статті «Светлое будущее» Іллі Зайделя, опублікованій на сайті www.3dnews.ru, наводяться дослідження вчених, які крім ряду переваг кожного виду ламп, звертають увагу і на їхні недоліки, притаманні, зазвичай, неякісній продукції, виробники якої уникають її випробувань та процедури добровільної сертифікації.
Зокрема, неякісні галогенки випромінюють ультрафіолет, що може спровокувати захворювання очей та шкіри. При цьому необхідні УФ-фільтри гарантовано є лише у ламп відомих виробників.
Кожна компактна люменісцентна лампа містить 2-5 мг ртуті. Це мізерна доза, навіть у термометрі цієї речовини більше. Тож при нормальній експлуатації така лампа нічим не загрожує, оскільки являє собою замкнену систему, але якщо скляна колба трісне чи розіб’ється, приміщення потрібно добре провітрити та обробити розчином марганцю.
Зрештою, неякісні компактні лампочки можуть стати джерелом неприємного запаху. Він з’являється, коли під час роботи лампи нагрівається її пластмасовий корпус та мікрочастинки неякісного лаку, яким вкрито деталі. Тож якщо у якісної продукції цей запах взагалі не з’являється, то неякісна – може тхнути декілька тижнів.
А ось світлодіоди в плані випромінювань найбільш «безневинні». Проте, вони «грішать» високим рівнем синього в спектрі, який нерідко зростає в процесі експлуатації лампи. Як довели вчені, синій колір пригнічує вироблення мелатоніну. Цей гормон необхідний для нормальної роботи нашого біологічного годинника, він також виступає в ролі антиоксиданта з протипухлинними властивостями та уповільнює процеси старіння. Коли мелатоніну в організмі не вистачає, це викликає порушення сну, яке в свою чергу сприяє розладам нервової системи, депресивним станам, зниженню працездатності й навіть провокує розвиток цілого ряду захворювань.
Між низьким рівнем мелатоніну і порушеннями сну існує доведений взаємозв’язок. При світлі світлодіодних ламп вироблення мелатоніну знижується в 5 разів в порівнянні з жовтим світлом натрієвої лампи, в якій синій практично відсутній. Тож якщо використовувати таку світлодіодну підсвітку щоночі – здоров’ю завдається відчутної шкоди. Улюблені деякими людьми сині нічники «проникають» навіть в закриті очі, тому в спальні їх бути не повинно. А від дешевих синюшних діодиків і стрічок (7000-8000 К), краще взагалі відмовитися.
Отже, на сьогоднішній день вчені схиляються до думки, що в квартирах найбільш доцільне так зване «гібридне» освітлення, яке поєднує всі види джерел світла. Далеко не завжди заміна ламп розжарювання на компактні люменісцентні лампи (КЛЛ), наприклад, на письмовому столі, чи на світлодіодні лампи (СДЛ), у кімнаті, де людина працює за комп’ютером, виправдана, щоб не говорила реклама і некомпетентні продавці.
На думку фахівців, для локального освітлення, особливо пов’язаного із навантаженням на очі (настольні і «білякомп’ютерні» світильники), кращий варіант – якісні низьковольтні галогенки відомих фірм, оснащені хорошим електронним трансформатором. Вони доволі економічні, якщо врахувати їх низьку ціну, строк служби і потужність. Та важливіше за все те, що на будь-якому етапі експлуатації вони абсолютно безпечні для зору. А ось коли посиленого навантаження на очі немає, краще використати більш економні джерела світла, які збережуть Ваш сімейний бюджет.
Щоб не натрапити на підробку, не соромтеся попросити у продавця супровідні документи на продукцію. Зокрема, лампи розжарювання для загального освітення, у тому числі галогенові, люменісцентні двоцокольні, одноцокольні та з умонтованим пускорегулювальним пристроєм (компактні), LED-лампи при розміщенні на ринку України повинні супроводжуватися:
1. Декларацією про відповідність вимогам Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 N1149 (у редакції ПКМУ від 29 серпня 2012р. № 810). Примітка. Не стосується ламп на напругу меншу ніж 50 В.
2. Декларацією про відповідність вимогам Технічного регламенту етикетування ламп побутового використання стосовно ефективності споживання електроенергії, затвердженого ПКМУ від 27.12.2008 №1144. Примітка. Не стосується ламп: рефлекторних; потужністю менш як 4 Вт; світловий потік яких перевищує 6500 лм.
3. Етикеткою щодо класу ефективності споживання електроенергії згідно з вимогами Технічного регламенту етикетування ламп побутового використання стосовно ефективності споживання електроенергії, затвердженого ПКМУ від 27.12.2008 № 1144.
4. Маркуванням національним знаком відповідності.
Крім того, на лампи люменісцентні з умонтованим пускорегулювальним пристроєм та LED-лампи повинна бути ще й оформлена декларація про відповідність вимогам Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого ПКМУ від 29.07.2009 №785 (у редакції ПКМУ від 20.06.2012 №631).
Продукція, яка пройшла добровільну сертифікацію, повинна мати спеціальну позначку на маркуванні (трилисник з номером органу оцінки відповідності) та супроводжуватися копією сертифікату відповідності..
Якщо ці документи відсутні, це має викликати у споживача серйозні сумніви в доцільності такої покупки.