Вхід | Реєстрація

Порятунок абрикосів і персиків: місія нездійсненна?

Одразу потрібно відзначити, що мова йде про порятунок згаданих фруктових дерев уже в наступному 2024 році. У поточному сезоні урожай вже втрачений. У всякому випадку, коли мова йде про абрикоси.

Уважні та не надто кобелячани вже помітили, що абрикосові дерева в цьому році різко почорніли і втратили цвіт. Багато абрикос взагалі не збираються навіть листочки випускати. І схоже явище має місце не лише в Кобеляках, а і в Нових Санжарах, Царичанці, взагалі, практично на всій території України.

Частина не надто заглиблених в тему вирощування фруктових дерев звично почали згадувати про якісь «кислотні» дощі чи іншу трясцю.

Насправді ж, ні про які незвичайні опади із кислотною чи отруєну якимись іншими інгредієнтами воду не йде. Хоча вона, вода, а ще точніше, опади, мають безпосередній впив на загибель фруктових дерев.

Справа в тому, що, як згадано в іншій статті номера, у квітні 2023 року випала рекордна кількість опадів. Сезонна норма перевищена рівно в два рази. Окрім того, специфікою цьогорічного квітня є той факт, що другий місяць весни 2023 року видався напрочуд холодним.

У комплексі всі ці абсолютно природні, хоча й неприємні явища призвели до спалаху цілої низки грибкових хвороб.

І в той час, коли одна частина люду радіє надзвичайно ранньому урожаю маслюків у сосновому лісі, інша частина, та, що сподівалася насолодитися смаком домашніх абрикосів чи персиків, хапається за голову.

Абрикоси вже загинули, а на персиках повним ходом лютує грибкова хвороба під назвою кучерявість листя. Листячко на цих деревах крутиться і покривається якимись потворними наростами-пухирцями. Оце та сама  згадана кучерявість.

Одразу потрібно наголосити — рятувати абрикоси вже пізно. У більшості випадках це можна сказати і про персики. Уже немає необхідності в тому, щоб бігти в магазини чи на ринок, де торгують усілякими хімічними чи біологічними препаратами для захисту рослин і просити в продавців  якийсь диво-розчин. Вам то порадять і продадуть. Але  то будуть «викинуті на вітер гроші». Не існує в природі диво-препарату, який може врятувати рослину, про яку не турбувалися роками. Це, як онкозахворювання. Якщо рак дійшов до останньої стадії, то вилікувати чи хоча б зупинити розвиток хвороби неможливо.

А в даному випадку про порятунок і  можливий урожай абрикосів потрібно було турбуватися восени минулого 2022 року. Зараз  уже пізно.

Справа в тому, що останні три-чотири роки  в Україні під час цвітіння абрикосів складаються схожі погодні умови — холодно і дощ. А така погода є ідеальною для розвитку найбільш небезпечної для цього фруктового дерева хвороби — моніліозу.

Одразу потрібно відзначити, що в цьому році погода в квітні була такою, що навіть садівники-професіонали в більшості випадків не змогли врятувати свої абрикоси. Що вже говорити про любителів, у яких турбота про дерево починається і закінчується одним — його посадкою у викопану яму.

У результаті, дерева щорічно заражаються моніліозом. І кількість грибків досягла такого рівня, що чимало дерев уже просто загинули, на них навіть листя не розпуститься. Якщо ваші дерева саме в такому стані і вони вже досить старі, то напевне єдиним виходом із ситуації буде найбільш кардинальне рішення — спиляти дерево і не мучити ні його, ні себе.

Для тих же, хто сподівається таки хоча б коли-небудь поласувати власними фруктами, потрібно затямити раз і назавжди — при таких погодних умовах у сучасній кліматичній ситуації, що складається в Україні, без постійних хімічних обробок абрикосових та інших дерев  урожаю не буде. Від слова — «ніколи».
Якщо ви є принциповим противником використання хімічних засобів захисту рослин, тоді вам краще просто купляти фрукти на ринку чи в супермаркеті. Там вони точно «не бризкані».

Безумовно, використання «хімії» має бути розумним. Можна обійтися мінімумом  хімічних обробок. Але для цього потрібно робити  їх вчасно.

Захист починається в листопаді

У даному випадку із абрикосами і персиками потрібно затямити — їх захист починається не навесні, не в квітні, не тоді, коли цвіт і листя вже почорніли. Ефективний захист починається в листопаді. Так-так, саме восени потрібно починати дбати про урожай наступного року.

Садівники-професіонали зі стажем у кілька десятків років у один голос стверджують, що й абрикоси, і персики в листопаді й березні в обов’язковому  порядку потрібно обробляти  мідьвмісними  препаратами. У основному говорять про бордоську чи бургундську суміш.

Більш молоді садівники віддають перевагу більш сучасним препаратам на основі міді, таким як хлорокис чи гідроокис.

Але всі говорять про ще одну обов’язкову умову. Якщо ви обробляєте свої дерева в листопаді, а потім у березні, то потрібно це робити дуже ретельно. Метод  «пшикнув і пішов» не спрацює.

Дерево повинно бути буквально «облите»  розчином від землі до кінчика останньої гілочки. Лише при такій умові воно отримає надійний захист від потенційних хвороб. Якщо працювати 3-відсотковоїю бордоською сумішшю, то ваш персик чи абрикос має бути блакитного кольору.

Врятує тільки системність

Що ж робити із абрикосами зараз? Передусім, немилосердно обрізати усі гілки, які засохли. І спалити їх. А в разі, якщо дерево дуже велике і ви просто фізично не зможете його обробити засобами захисту, то є два варіанти — або просто забути про нього, або спиляти.

Чим обробляти? Оскільки урожаю в цьому році вже не буде, то можна попрацювати жорсткими хімічними препаратами, такими, як Топсін М. Можна за літо пару разів, а вже восени застосувати мідьвмісні.

Щодо персиків. Ще є шанс їх врятувати. Але лише в разі, коли ви хоча б чимось обробляли їх навесні. Якщо ні, то  «забийте»  і не витрачайте час та гроші. У такому разі краще сподіватися на щасливий випадок.

Якщо ж ви таки обробляти персики і міддю, й іншими препаратами, то усвідомлюйте, що тривалість того захисту вже закінчилася. Мідь була просто змита дощами.

І зараз саме час застосувати так звані системні фунгіциди, тобто ті, що приникають у листя і захищають рослину протягом двох тижнів.

Багато садівників-професіоналів після таких дощів і холодів рекомендують одночасно змішати і застосувати одразу два препарати — Хорус, він же Мобіль, 3 грами на 10 літрів, плюс до нього Скор або Діфо — 3 мілілітри на 10 літрів.

Дуже добре себе зарекомендував фунгіцид Сігнум від німецької корпорації БАСФ. Ним можна обробити через два тижні після вищезгаданої обробки — 12 грамів на 10 літрів. Щоправда, Сігнум досить важко знайти в дрібній розфасовці.

Якщо немає Сігнуму, то можна застосувати Магнікур Сенсейшен — 3 мілілітри на 10 літрів. І сюди ж додати препарат від шкідників — або Моспілан, або Карате чи Ламдекс.

Наостанок щодо народних засобів чи біологічних фунгіцидів. Їх застосовувати можна. Але... Але при погоді, що установилася в квітні – на початку травня поточного року, вони будуть безсильні.



Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»
7 травня 2023 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації