Які стабілізатори напруги кращі: електромеханічні, тиристорні чи релейні
Сучасний стан електромережі практично в усіх регіонах України через постійні обстріли енергетичної інфраструктури далекий від ідеального. Навіть якщо не враховувати часті відключення, стрибки напруги можуть сягати значень, які перевищують допустимі нормативні показники (не більше ніж 10% в сторону перевищення та 15% в сторону зменшення). Єдиний ефективний спосіб запобігти виникненню проблем, пов’язаних із такими відхиленнями, — використання стабілізаторів напруги.
Наразі найбільш розповсюдженими є три різновиди таких пристроїв: електромеханічні стабілізатори, релейні та тиристорні. Спробуємо розібратися, якому типу віддати перевагу, якщо ви плануєте придбати СН для домашнього використання.
Плавність регулювання
За цим показником перевага на боці сервопривідних (електромеханічних) моделей. Річ у тім, що в них вихідна напруга змінюється поступово, а не ривками, східчасто, що характерно для СН двох інших типів.
Це добре, оскільки не провокує появи перехідних струмів, шкідливих для чутливої електроніки. Особливо вразливими є котли опалення. Крім того, у релейних стабілізаторах може мати місце розрив фази, що негативним чином впливає на побутову техніку.
Чиста синусоїда
Форма графіка вихідної напруги не завжди має форму ідеальної синусоїди. Наприклад, у тиристорних стабілізаторів вона має східчасту форму, у релейних — синусоїда більш-менш плавна, але вона може перериватися під час перемикання обмоток. До форми синусоїди дуже чутлива техніка, у складі якої є трансформатор (наприклад, електродвигуни пральних машин, холодильників, насосів газових котлів тощо).
Кращими в цьому аспекті, як і в попередньому випадку, є електромеханічні стабілізатори.
Точність регулювання
Саме вона визначає рівень відхилення вихідної напруги від номінального значення. Релейні СН за цим показником найгірші, у них точність становить від 8% на перевищення й до 10% у протилежному напрямку.
Для переважної частини побутової техніки це допустимі показники, але є споживачі, для яких подібні відхилення критичні. Наприклад, термін служби енергоощадних ламп скорочується на 15%, якщо рівень напруги подається з відхиленнями на 10%.
Є лампи, які просто не світитимуть, якщо показник буде нижчим за номінальний на 15–20 В. Тиристорні СН мають кращу точність, а найвища вона, знову ж таки, у сервопривідних стабілізаторів.
Швидкість спрацьовування
За цим параметром електромеханічні пристрої значно поступаються. Правда, слід зазначити, що в багатьох випадках, напруга в мережі змінюється не миттєво, тому й швидкість реакції стабілізатора не настільки важлива. Щодо захисту від пікових стрибків напруги, то для цього використовують трохи іншу техніку.
Вартість
Ціна пристрою теж відіграє чималу роль для багатьох покупців. Найдешевшим варіантом є стабілізатор напруги тиристорного типу. Приблизно в півтора раза дорожче коштують релейні аналоги, вдвічі дорожче — електромеханічні.
Але за співвідношенням ціна/якість першість потрібно віддати саме сервопривідним моделям.