Вхід | Реєстрація

Щоб білокрилка не зжерла капусту

У останні 2–3 роки великого клопоту городникам завдають малесенькі білі метелики, які буквально на очах висмоктують сік із рослин. Особливо дошкуляють вони капусті.

Мова йде про злісного шкідника, що має назву білокрилка.

Білокрилка (ім’я таке вона отримала від свого забарвлення) — дрібні комахи, тіло яких і обидві пари крил покриті борошнистоподібним восковим секретом, сидять під листям і висмоктують з нього сік. Від цього рослини відстають у рості, жовтіють, а то й зовсім гинуть. Шкідник невеликий, довжиною всього 2 мм, але вкрай небезпечний. Окрім того, що комахи пошкоджують листя рослин, білокрилка — переносник багатьох вірусних інфекцій, причому як імаго, так і личинками. Серед хвороб, які поширює фітофаг,?— кучерявість, хлорози, мозаїка. Ще одна шкода від фітофага — на їхніх цукристих виділеннях поселяються сажкові гриби, що негативно впливають на якість і кількість урожаю. Заселений листок спочатку покривається шаром білого нальоту, а потім чорніє, оскільки розвиваються сажкові гриби, формується так звана чернь. Саме розвиток сажкових грибів завдає значної шкоди рослинам, які втрачають товарний вигляд і стають непридатні для споживання.

Найочевидніша ознака появи білокрилки на капусті, помідорах чи іншій городині — «хмарки» маленьких білих комах, що здіймаються вгору, як тільки доторкнутись до рослин.

Боротися із цим шкідником дуже важко

Це один із «найважчих» шкідників, проти якого проведення захисних заходів як у закритому, так і відкритому ґрунті на овочевих культурах, у зв’язку з її біологічними особливостями розвитку, досить ускладнене. Окреме застосування тих чи інших препаратів не справляє очікуваного ефекту. Ефективний захист овочевих культур проти білокрилки має ґрунтуватися на проведенні цілого комплексу захисних заходів, що включає профілактичні, агротехнічні, хімічні та біологічні. Боротьба з білокрилкою буде ефективна, якщо ці заходи проводитимуть із урахуванням того, що шкідлива стадія фітофага розташовується на нижній поверхні листка.

1.?Профілактичні та агротехнічні заходи:

  • посів (посадка) культур в оптимально ранні терміни, стійкими сортами та гібридами;
  • необхідно забезпечити постійне провітрювання закритих посадок;
  • садити рослини на достатній відстані одна від одної;
  • зміцнювати рослини за допомогою добрив і біостимуляторів, але не передозовувати внесення мінеральних добрив, особливо азотних;
  • не проводити обприскування листя, якщо повітря надто вологе.

2.?Механічний метод боротьби:

  • розміщення в міжряддях рослин клейових пасток жовтого кольору (кусок фанери чи картону, і покривають таку пастку клейкою речовиною (медом, клеєм плодових дерев). Білокрилку приваблює жовтий колір, сівши на липку поверхню відірватися вже не може.
  • Змивання шкідника мильним розчином (100 г господарчого мила (без ефекту відбілювання) або 100 мл зеленого мила на 10 л води).

Якщо профілактика не допомогла

Звичайно, профілактика і господарське мило — це добре. Але як свідчить практичний досвід, при масовому нашесті шкідників так звані народні методи у вигляді змивання милом чи натирання часником не допомагають. Тоді доводиться застосовувати «хімію». Але й вона може не подіяти, адже потрібно враховувати один нюанс.

Про цей нюанс нам розповіла Наталія Мунько, яка багато років займається продажем засобів захисту рослин і, як кажуть, «перебуває в темі», тобто багато знає, як про шкідників, так і про препарати, які проти них застосовують.

Наталія Мунько говорить:

—?І книжка пише, і фермери, які масово вирощують капусту, в один голос говорять, що побороти білокрилку одним обприскуванням практично неможливо. Якщо у вас вийшло, то вам пощастило. У основному люди досягають успіху в боротьбі із білокрилою, обприскуючи рослини двічі поспіль. Встаєте в шість ранку і обробляєте. Наступного ранку — те ж саме. Тоді подіє. Пояснюю, чому так. У шість ранку крила цієї комахи ще важкі від роси, і вона не встигає втекти. А пізніше — ви «пшукнули», вона знялася і полетіла. І от так два ранки — і результат буде. Препарати, ефективні від білокрилки, є.

На ринку можна придбати наступні інсектициди, перевірені на практиці. Це — вже відомий два роки Теппекі. Але до розчину потрібно дадати ще й прилипач Глюстен. Також ефективно діє Маврік Гранд.

Окрім того, у продажу з’явився новий інсектицид під назвою Дівіпан (діюча речовина дихлорвос). Його застосовують у дозуванні 10 мілілітрів на 10 літрів води. Окрім білокрилки, Дівіпан допомагає боротися із трипсами, туті та попелицями. Проти колорадського жука та гусениць він не діє.

Дихлорвос — контактний інсектицид та акарицид широкого спектру. Відрізняється короткочасною дією з високою початковою токсичністю. Має контактний, кишковий і фумігаційний ефекти. Високо токсичний для кліщів, попелиць, молодих личинок та дорослих особин лускокрилих і мух, виявляє овіцидну дію. Загибель комах, особливо при попаданні через дихальні шляхи, настає за кілька хвилин. Зважаючи на короткочасність захисної дії (не більше 3 діб), як акарицид не використовується.

Час очікування всіх культур становить 10 днів. Залишки інсектициду в плодах та ягодах зберігаються 2–5 діб.

Дихлорвос ефективний проти потайних шкідників. Проти більшості комах, що відкрито живуть, речовина не дає достатньої ефективності. Негативні результати, отримані під час випробування речовини проти гусениці плодожерки, низки видів кліщів, листової форми філоксери. Препарат добре проникає у тканини рослин, але активна речовина швидко руйнується. Біологічна ефективність дуже висока: загибель шкідників 95–100?%. Наявність у препарату потрійної дії (контактна, кишкова та при вдиханні) значно зменшує ймовірність появи стійких рас шкідників.

Для тих, у кого є час і натхнення

Безумовно, частина городників, особливо аматорів, намагаються максимально обмежити використання хімічних засобів захисту рослин. Спеціально для них наводимо перелік так званих народних способів боротьби з білокрилкою.

З народних засобів боротьби з білокрилкою можна виділити такі:

  • за невисокої чисельності фітофага й на початку заселення шкідником овочевих культур під час вегетації культур застосовують суміш 200 г господарського мила (без здатності відбілювання!) і 150 г каустичної соди на 10 л води. Але його застосування потребує частого повторення — через два­три дні протягом тривалого часу;
  • часниковий настій має різким запахом, який відлякує шкідників. Приготувати його нескладно, потрібно подрібнити 10 головок часнику, помістити в каструлю і залити 5 літрами води. Після нетривалого настоювання ємність ставлять на плиту і варять зілля 2 години на маленькому вогні. Потім відвар вимикають і наполягають ще кілька годин під кришкою. Після проціджування засіб готовий до застосування. Часниковим настоєм обприскують капустяні качани і розсаду кожні 7 днів;
  • настоянка деревію, рослина деревій — відома всім як трава, що володіє лікувальними властивостями, а як із засобом від білокрилки з ним мало хто знайомий. Боротися з шкідником допомагає настій з листя і пагонів. На кожен літр води знадобиться зібрати 100 г рослинної сировини. Траву поміщають у емальований посуд відповідного обсягу, заливають окропом і накривають кришкою. Засіб має настоятися протягом 2 днів. Потім його проціджують і використовують для обприскування капустяного листя. Частота обробки грядок — 1 раз у тиждень.
  • дієвим засобом, який має репелентний ефект (відлякувальна дія), зі слів городників?аматорів, є наступна суміш: 100 г подрібненого чи зеленого мила додають в 1 л теплої води, додають 25 г сухих чи 100 г пресованих дріжджів, перемішують і виливають у 10 л теплої води (для посилення дії можна використати відвар гіркого полину, 3–4 рослини), потім додають 1–1,5 л (залежно від кількості білокрилки) скипидару (терпентин, терпентинова олія), все ретельно змішують. Обприскування проводять через 7–10 днів.


Автор: Підготував Ігор Філоненко
15 червня 2023 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації