Вітамін D: важлива роль у підтримці здоров’я кісток
На третьому десятку років свого життя людина набирає пікову кісткову масу. У цьому період організм вже не росте, але процеси відновлення все ще переважають процеси руйнування. Потім починається зниження кісткової маси, причому у жінок за 10 років до менопаузи цей процес набагато швидше, ніж у чоловіків такого ж віку. Вчені провели масу досліджень, і було доведено, що саме брак вітаміну D3 у період активного росту кісток, у період стабільності та зменшення їхньої маси призводить до демінералізації кісткової тканини. Кальцій без цього вітаміну засвоюється набагато гірше, але легше вимивається з кісток. Тому роль вітаміну D для здоров'я кісток важко переоцінити.
Виснаження кісток та переломи, до чого призводить нестача вітаміну Д
Вченими було доведено пряму кореляцію нестачі вітаміну D та кальцію в організмі з частими переломами кісток. Найчастіше люди з гіпокальцимією та дефіцитом вітаміну D ламають стегнові кістки, зап'ястя, а також крихким стає хребет (1).
Було проведено дослідження, метою яких було виявити, як впливає прийом вітаміну на стан кісток. Це була ціла низка експериментів, у яких люди приймали плацебо, інша група приймала вітамін D у певних дозах, третя група приймала препарати з вітаміном Д та кальцій. Це були виключно наукові дослідження, які мали на меті встановити причину і зупинити зростання кількості переломів і людей середнього віку та старших (2).
У групах люди жили звичайним життям, але при цьому постійно приймали препарати, визначені для них дослідженнями. Експеримент тривав тривалий час та спостереження велися за всіма учасниками протягом кількох років. Результати цих досліджень можна подати до такого виду:
- Група, яка приймала плацебо – кількість переломів та травм із пошкодженням кісткової тканини не змінилася;
- Група, яка приймала тільки вітамін D3 – кількість перелому та травм з пошкодження кісткової тканини в ній зменшилася на третину порівняно з групою, яка приймала плацебо (3);
- Група, яка приймала D3 і кальцій показала ще більший результат, порівняно з групою, яка приймала тільки вітамін (2).
Це була серія досліджень серед вільно проживаючих учасників, пацієнтів медичних закладів та будинків для людей похилого віку. Загалом у цій серії випробувань взяло участь понад 36 тис. осіб.
Як бачимо, результат наукових досліджень говорить сама себе. Здоров'я кісток значно покращується в різному віці, якщо правильно підібрано препарат для корекції нестачі кальцію в організмі.
Вітамін D і кістки – які препарати приймати
Прийом препаратів лінійки Кальцемін рекомендований лікарями при дефіциті кальцію в організмі та для його профілактики. Вітамін Д у складі препаратів підвищує засвоєння кальцію. При оптимальній дозі кальцію у кожній таблетці додавання вітаміну Д, бору та цинку підвищують засвоюваність. Крім того, що вітамін Д допомагає зміцнювати кістки, він позитивно впливає на імунну систему, що в свою чергу дуже важливо для вагітних і жінок, матерів, що годують, а також тих, хто проходить різні стадії реабілітації після переломів.
Д3 – це сонячний вітамін, який у повному обсязі за географічного розташування нашої країни отримати неможливо. Тому так важливо компенсувати його нестачу якісними засобами (4). Кальцемін рекомендують лікарі як при нестачі кальцію в організмі, так і для профілактики переломів.
Література
1. Delmas, P. D., Marin, F., Marcus, R., Misurski, D. A., & Mitlak, B. H. (2007). Beyond hip: importance of other nonspinal fractures. The American journal of medicine, 120(5), 381–387. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2006.06.003
2. Heikinheimo, R. J., Inkovaara, J. A., Harju, E. J., Haavisto, M. V., Kaarela, R. H., Kataja, J. M., Kokko, A. M., Kolho, L. A., & Rajala, S. A. (1992). Annual injection of vitamin D and fractures of aged bones. Calcified tissue international, 51(2), 105–110. https://doi.org/10.1007/BF00298497
3. Trivedi, D. P., Doll, R., & Khaw, K. T. (2003). Effect of four monthly oral vitamin D3 (cholecalciferol) supplementation on fractures and mortality in men and women living in the community: randomised double blind controlled trial. BMJ (Clinical research ed.), 326(7387), 469. https://doi.org/10.1136/bmj.326.7387.469
4. Holick M. F. (2007). Vitamin D deficiency. The New England journal of medicine, 357(3), 266–281. https://doi.org/10.1056/NEJMra070553