Здоровий спосіб життя під час вагітності: поради та рекомендації
Навіть якщо жінка не дуже намагалася вести здоровий спосіб життя весь час, плануючи вагітність, вона повинна змінити свої настрої. Корисні звички – це важливі фактори, які впливають як на саму маму весь період виношування і після пологів, так і на малюка. При цьому здорове харчування під час вагітності – це не єдине, про що повинна піклуватися жінка.
Фізична активність для вагітних: шкода чи користь
Вагітність – це не той час, коли жінка повинна сидіти вдома на дивані та чекати на появу здорового малюка на світ. Жінка має вести активний спосіб життя. Навіть якщо вона не дуже готова вставати на ранкові прогулянки, займається гімнастикою, чоловік має стати ініціатором спільного активного відпочинку в межах розумного. Так жінка відчуватиме його підтримку, адже здоровий спосіб життя під час вагітності має вести не лише мама майбутнього малюка, а й його тато.
Яка активність доступна жінкам під час вагітності? Аеробні навантаження середньої чи високої інтенсивності – варто одразу сказати, що така фізична активність рекомендована лише жінкам, які до вагітності теж постійно робили такі вправи і лише з дозволу лікаря. Можливо фахівець порекомендує знизити інтенсивність із високої на середню або із середньої на низьку, це вже покажуть аналізи, стан самої жінки та її дитини.
Якщо жінка активно не займалася спортом до вагітності, то починати під час виношування точно не варто. Достатньо буде сімейних прогулянок не менше години у парку кілька разів на тиждень, комплексу вправ для вагітних чи плавання у басейні.
Що можна сказати точно, так те, що фізична активність для вагітних жінок має лише позитивний вплив (2). Винятком можуть бути деякі ускладнення. Лікар може заборонити фізичну активність при загрозі викидня, високому тиску, анемії. Також фізична активність може бути обмежена для вагітних жінок із ожирінням.
Здорове харчування під час вагітності
«Як я маю харчуватися під час вагітності?» - Це питання найчастіше чують лікарі-гінекологи від своїх пацієнток на ранніх стадіях. Якщо у жінки немає протипоказань, алергічних реакцій та інших ускладнень, вона може дотримуватися здорового раціону, який включає:
· Білки - м'ясо, риба, бобові;
· Овочі та фрукти – свіжі, консервовані, заморожені, соки;
· Молочні продукти - молоко, йогурти, сир;
· Достатню кількість води.
Якщо з тих чи інших причин неможливо дотримуватися повноцінного раціону, лікар може порекомендувати приймати спеціальні вітамінні та мінеральні комплекси, наприклад Елевіт від компанії Байєр. Вітаміни та мікроелементи у його складі чудово доповнюють раціон харчування, допомагають жінці зберігати баланс корисних речовин в організмі.
Варто також кілька слів сказати про здорову вагу. Про неї потрібно думати ще на етапі планування вагітності (3). Якщо жінка планує зачаття, але в неї занадто велика чи занадто маленька вага, дуже бажано привести її до норми. Здорова вага розраховується індивідуально, і в цьому може допомогти лікар.
Здоровий спосіб життя завжди допомагає відчувати себе молодим та повним сил, але для вагітних жінок та їх майбутніх малюків він має ключове значення.
Література
1. Mate, A., Reyes-Goya, C., Santana-Garrido, Á., & Vázquez, C. M. (2021). Lifestyle, Maternal Nutrition and Healthy Pregnancy. Current vascular pharmacology, 19(2), 132–140. https://doi.org/10.2174/1570161118666200401112955
2. Di Biase, N., Balducci, S., Lencioni, C., Bertolotto, A., Tumminia, A., Dodesini, A. R., Pintaudi, B., Marcone, T., Vitacolonna, E., & Napoli, A. (2019). Review of general suggestions on physical activity to prevent and treat gestational and pre-existing diabetes during pregnancy and in postpartum. Nutrition, metabolism, and cardiovascular diseases : NMCD, 29(2), 115–126. https://doi.org/10.1016/j.numecd.2018.10.013
3. Stephenson, J., Heslehurst, N., Hall, J., Schoenaker, D. A. J. M., Hutchinson, J., Cade, J. E., Poston, L., Barrett, G., Crozier, S. R., Barker, M., Kumaran, K., Yajnik, C. S., Baird, J., & Mishra, G. D. (2018). Before the beginning: nutrition and lifestyle in the preconception period and its importance for future health. Lancet (London, England), 391(10132), 1830–1841. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(18)30311-8