Спалахи гніву: як приборкати напад агресії?
Неконтрольовані прояви гніву можуть створити серйозні проблеми як для оточуючих, так і для самого агресора. Ситуація ускладнюється ще й тим, що зупинити напад агресії банальним «заспокійся» в більшості випадків не вдається.
Можливі прояви агресії
Перш ніж шукати методи приборкання агресії, варто знати, в яких варіантах вона може проявлятися. Крім найбільш очевидної фізичної, також існує пасивна агресія, вербальна. Роздратування, яке в будь-який момент може трансформуватися в активну фазу, теж належить до цієї групи. Проявами агресивної поведінки вважається і негативізм, тобто коли людина стає в опозицію до всього й усіх, а також надмірна підозрілість, заздрість і навіть почуття образи.
Існує декілька факторів, які сприяють прояву агресивності:
-
ситуативні — коли людина зривається на агресію під дією алкоголю чи наркотиків чи зовнішніх чинників (болю, шуму, тисняви в громадському транспорті тощо);
-
особистісні — пов’язані з особливостями характеру та якостями людини (схильність до неприязні, низька самооцінка, труднощі з вербальним спілкуванням);
-
соціально-психологічні — формуються в певних соціальних групах (низький соціальний статус, проживання в середовищі, де пропагуються насилля та жорстокість);
-
поведінкові — коли дії агресора провокують оточуючих на певну реакцію, на яку в подальшому агресор відповідає нападом гніву (вандалізмом, антисоціальною поведінкою).
Для самого агресора гнівні напади небезпечні тим, що згодом можуть супроводжуватися й іншими розладами, як-от депресія, психоз, порушення сну, галюцинації. В деяких людей з нестабільною психікою на тлі агресії можуть виникати думки про суїцид чи бажання завдати травму комусь з оточення. У людей старшого віку агресивні прояви можуть виникати на тлі деменції чи хвороби Альцгеймера. Тож часті прояви агресії — вагомий сигнал пройти обстеження.
Як приборкати агресію?
Людині, схильній до агресії, довго стримувати свій гнів не вдасться. Тому варто знайти більш безпечний метод його вираження. Наприклад, це можуть бути заняття спортом чи фізична робота. Декому відновити емоційну рівновагу допомагають дихальні вправи та візуалізація гніву (малювання, биття подушки, рвання паперу тощо).
Та все це не дасть довготривалого ефекту, доки не буде наведено порядок у голові агресора. Сподіватися на реальне покращення у поведінці можна після того, як психотерапевт допоможе зрозуміти справжні причини гніву та навчить контролювати власні емоції.
Оскільки далеко не в усіх є можливість чи бажання відвідувати психотерапевта особисто, справжнім порятунком можуть стати онлайн-сеанси. В останні роки віддалений метод психотерапії набуває все більшої популярності. Ознайомитися з переліком психотерапевтів, які працюють онлайн, і записатися на консультацію можна на популярній в Україні спеціалізованій платформі pleso.me. Там на вас чекають близько сотні досвідчених психотерапевтів, готових надати допомогу.