- IgorSergeevich
10 грудня, 21:15
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Головні правила вибору гарного саджанця
І хоча літо 2023?го року затяглося аж до кінця вересня, сумнівів у тому, що справжня осінь, із обов’язковим похолоданням та зниженням температури, таки настане, немає. А з цим вчергове почнеться активний процес покупки саджанців плодових дерев і кущів.
Вибір саджанців плодових дерев — справа відповідальна, оскільки вибирається багаторічна рослина, яка вступить у плодоношення через 3–7 років, а рости на ділянці може більше 30 років. Щоб не купити замість бажаного сорту якийсь інший або слабкий, поганої якості, інфікований збудниками хвороб та шкідниками посадковий матеріал, потрібно знати кілька нехитрих правил.
Як вибирати і купувати саджанці плодових дерев
При виборі та купівлі саджанців дуже важливим моментом є вік, потужність кореневої системи, діаметр штамба, кількість бічних пагонів на стовбурі та їх довжина.
Вік. Перш за все звертайте увагу на вік саджанців. Багато садівників?початківців вибирають найбільш рослі дерева в надії, що вони виростуть швидше і швидше почнуть плодоносити. Але це не зовсім правильно, таким чином можна купити рослини трьох, а то і чотирирічного віку, які не були продані в минулому сезоні.
Такі примірники не тільки не почнуть плодоносити раніше, але й цілком можливо будуть відставати в розвитку від більш молодих рослин. Уся справа в тому, що в дорослих саджанців уже утворюється потужна коренева система, і її неможливо викопати із землі, не пошкодивши.
У трирічних рослин у землі залишається не менше 80 % коренів, на яких знаходиться більша частина всмоктувальних корінців — мочки. Частина кореневої системи не в змозі повноцінно плекати молоде деревце.
Рекомендується вибирати для покупки саджанці яблуні, груші дворічного віку, а черешні, сливи, абрикоси та вишні краще висаджувати однолітками.
Товщина штамба. При виборі саджанця треба звертати увагу на товщину штамба. Є навіть певні нормативи товщини стовбура в саджанців:
- Зерняткові культури — не менше 12 мм.
- Кісточкові культури — не менше 15 мм.
- Для слаборослих підщеп — не менше 10 мм.
Розгалуження стовбура. Для покупки краще вибирати саджанці з рівним штамбом, без видимих пошкоджень і без безлічі бічних гілок.
Однолітки можуть бути взагалі без розгалуження, особливо слаборослі підщепи, а так само багато сортів слив і черешні. На дворічних саджанцях повинно бути три бічні гілки довжиною 30–40 см.
При покупці треба вибирати саджанці з добре розвиненою кореневою системою.
Коренева система. Найпильнішу увагу треба звернути на стан кореневої системи. Слід вибирати посадковий матеріал з добре розвиненою, мичкуватою кореневою системою. Довжина коренів повинна бути не менше 25–30 см, вони не повинні бути сухими і мати механічні пошкодження.
Вибирайте і купуйте тільки молоді саджанці, які мають здоровий вигляд. Без тріщин на корі і без грибкових інфекцій, з добре розвиненими коренями. Краще купувати районовані сорти, які продаються у місцевих розплідниках. Такі рослини швидко приживуться і будуть довше плодоносити.
Особлива увага — корінню!
Одним із важливих критеріїв при виборі саджанця — здорове, гарне коріння. Дивіться уважно не на красиву картинку, а оглядайте кореневу систему. У саджанців вони можуть бути трьох видів: голі, з грудкою землі і в контейнері. Але в будь-якому випадку — вони повинні бути живі і здорові. Розглянемо плюси і мінуси різних видів.
Голе коріння. Як правило, такі стоять дешевше інших саджанців. І, мабуть, це єдиний плюс. Приживаються вони часто важче інших, висаджувати краще відразу ж у день покупки. І попит до продавця таких саджанців — особливий. Ви повинні бути впевнені, що такі саджанці правильно перевозили, коріння весь час було зволожене. Оглядаючи такі саджанці, звертайте увагу, щоб біля коріння було побільше живих, дрібних білих корінців. Коріння не повинні бути зламаними.
У контейнері. Найпоширеніший і найправильніший варіант. З одного боку, здається, тут взагалі не повинно виникнути ніяких питань — купив і пересадив. Але все ж при покупці обов’язково потягніть саджанець з горщика. І звертайте увагу на важливі моменти.
Якщо рослину тільки що встромили в контейнер, стануть помітні оброблення і обрізані коріння. До того ж земля з них буде легко обсипатися або обвалюватися.
Зверніть увагу на ґрунт, що наповнює контейнер.
І ще досвідчений продавець, який торгує якісним посадковим матеріалом, ніколи не стане заперечувати проти подібних ваших експериментів.
З грудкою землі. Зазвичай, це високі дерева. Коріння в них бувають одягнені в мішковину або спеціальну сітку. Звичайно, не рабицю, а спеціальну — з неоцинкованого обпаленого дроту, який без шкоди через пару років розкладеться в землі. У будь-якому випадку, і саджанці з контейнера, і з грудкою землі потрібно садити досить швидко: бажано, щоб між купівлею і посадкою пройшло не більше 5–7 днів. Щоб коріння не встигли пересохнути.
Також у дерева необхідно уважно вивчити штамб (ту частину стовбура, що йде від кореня до гілок) і крону. Крони рослин, вирощених у хороших розплідниках, — правильної форми. Занадто загущена крона — вірна ознака того, що її ніколи не формували.
Як вибрати саджанці малини
Не варто вибирати для покупки великі кущі малини з великою кількістю пагонів. Такі кущі коштують дорого, а приживаються погано. Краще купуйте кущики з двома — трьома визрілими пагонами середньої товщини.
Уважно огляньте коріння, вони повинні бути добре розвиненими, без ознак раку (дерев’янисті нарости на коренях і кореневій шийці), без лущення і некрозів кори. На коренях не повинно бути ознак кореневих гнилей на зрізі.
Не допускається перебування коренів саджанців малини на сонце, особливо в жарку погоду. Коренева система малини гине в таких умовах протягом декількох годин!
Перед посадкою пагони малини обрізають, залишаючи 30 см.
Корені малини обов’язково треба прикривати мокрою ганчіркою, а при першій же можливості — прикопувати. Проте довге перебування мокрих коренів у поліетиленових пакетах може бути так само згубним для них.
Перед посадкою стебла малини обрізають, залишаючи 30–35 см. Тому немає сенсу вибирати високі саджанці.