Вхід | Реєстрація

«Годуйте» садок із розумом

На календарі — третя декада березня. Рослини, у тому числі й плодові дерева та кущі, дружно прокидаються від зимового сну і відновлюють вегетацію. А це означає, що їх потрібно підгодувати добривами, аби мати дійсно хороший урожай. Але «годувати» потрібно правильно, аби не викинути на вітер гроші, заплачені за добрива.

Зараз будь-яке добриво, і звичайний перегній, і якесь особливо модне мінеральне, коштують досить дорого. А тому використовувати його потрібно так, аби дійсно досягти ефекту, а не просто відбути чергу.

Скажімо, якщо ви надумали просто розсипати по землі під деревом чи кущем аміачну селітру, то ефект від цього буде мінімальним. Добриво просто випарується, збагативши азотом атмосферу, а не ваше дерево. Розсипати добриво по землі доцільно лише у випадку, коли через годину-дві почнеться дощ. Можна робити це й під час опадів. Тому більш ефективно буде розчинити добриво у воді і вже цим розчином полити дерево.

Нижче публікуємо зібрані на просторах Інтернету адекватні поради щодо застосування тих чи інших добрив.

Підживлення плодових дерев поливом

Найпростіший спосіб кореневого підживлення дерев — полив пристовбурового кола рідким розчином добрива. Найчастіше рідку підгодівлю застосовують у весняний та осінній періоди. Її мета — наситити ґрунт на початку і наприкінці вегетаційного періоду усіма необхідними дереву поживними речовинами. Завдяки рідкій формі, такі добрива краще засвоюються рослинами, ніж сухі підгодівлі.

Приготованим розчином поливаються попередньо зволожені пристовбурові кола. У жодному разі не можна використовувати рідкі підгодівлі, коли ґрунт сухий, тому що це може призвести до опіку кореневої системи. Крім того, розчин не повинен потрапляти на листя дерев і чагарників.

Підживлення плодових дерев у ямку

Багато садівників уже кілька десятиліть застосовують підгодівлю дерев у ямку. У чому полягає це кореневе підживлення?

Прокресліть на поверхні ґрунту вздовж межі крони (саме на такій відстані від стовбура перебуває основна маса корінців дерева, що всмоктують) суцільну лінію. На отриманому колі викопайте 9–10 ямок (такої кількості для дорослого дерева цілком достатньо), розташовуючи їх на однаковій відстані одну від одної. Глибина лунок дорівнює одному багнету лопати, тобто 25–28 см.

Рясно полийте усі лунки і почекайте, поки вода вбереться. Розділіть усю норму добрива, розрахованого на одне дерево, на 9–10 частин і покладіть у кожну ямку одну частину. Перемішайте добриво із землею і засипте лунку.

Розміщення добрив у ямках вважається найефективнішим способом підгодівлі дерев і підходить як для мінеральних, так і для органічних добрив.

Підживлення плодових дерев у канавку

Ще одним популярним варіантом підгодівлі плодових дерев є внесення добрив у канавку. Таким способом можна вносити як органічні, так і мінеральні добрива.

Уздовж периметра проекції крони на землі викопайте канавку завглибшки в 20 см. Внесіть у неї половину норми мінерального добрива або органіки. Потім за допомогою лопати або сапки перемішайте підгодівлю із землею (це допоможе більш рівномірно розподілити підгодівлю по всій площі канавки) і засипте її невеликим шаром ґрунту. Після цього внесіть решту добрива і також засипте ґрунтом. Канавку рясно полийте.

Актуальна органіка

Органічні добрива, які підходять для весняного підживлення: перегній, курячий послід, коров’ячий гній, компост, торф. Також на допомогу може прийти листяна, солом’яна або тирсова мульча. Найчастіше використовується перегній. Це добриво доступне, добре змінює структуру ґрунту та допомагає розвиватися корінню. Витрачається в кількості п’яти відер на дерево. Зерняткові ним удобрюють внесенням під перекопування, кісточкові — методом розкидання.

Чудове добриво — курячий послід. У ньому міститься багато мікро- та макроелементів. Він швидко заповнює азотодефіцит. Готується цей поживний матеріал так: послід та вода в пропорції 1:10. Для одного дерева використовується 5 літрів такого підживлення.

Органіка, загалом, результативна та хороша для удобрення плодових і ягідних культур. Але користь забезпечити здатна лише при правильному розрахунку співвідношень та обсягів. Якщо перебрати міру, це погано позначиться на стані дерев і кущів.

Ще такий момент: застосування органічних матеріалів є доцільним для сільських мешканців, які мають їх у своєму розпорядженні. Купувати ж гній чи послід економічно невигідно. Альтернативним рішенням можуть послужити сидерати, внесені восени для утворення навесні ефективної натуральної підгодівлі.

Види мінеральних добрив

Але якщо постає питання, які добрива купити для весняного підживлення саду, слід насамперед розглядати мінеральні добавки.

Які добрива можуть знадобитися навесні?

Суперфосфат. Фосфоровмісне добриво універсальне в плані того, що підходить для всіх плодових дерев і ягідних чагарників. Забезпечує покращене живлення кореневої системи, інтенсифікує розвиток бруньок та плодів. Не комбінується зі сечовиною й аміачною селітрою. Витрата — 40–70 г на дерево/кущ.

Сульфат калію. Безхлорне калійне добриво. Підвищує стійкість до поганої погоди (посух та заморозків). Також допомагає рослинам протистояти недугам. Не повинне змішуватися з нітратом кальцію та фосфоритним борошном. Оптимально вносити по 20–30 г удобрювального матеріалу на один кущ; відрах води.

Нітроамофоска. Джерело трьох основних елементів: азоту, фосфору та калію. Стимулює ростові процеси, рясне цвітіння, насичує рослинний організм енергією, прискорює плодоношення. Під плодові дерева вноситься в розмірі 70–90 г навколо стовбура, під ожину та малину — 40 г/м², для одного куща смородини або аґрусу — 70 грамів.

Сечовина (карбамід). Азотне добриво — одне з найбільш затребуваних для весняного підживлення плодових дерев та ягідних кущів. Забезпечує активний ріст, робить імунітет міцнішим, добре позначається на врожайності. Застосовується, коли формуються листя та бутони. Не компонується із суперфосфатом та доломітовим борошном. Поживний розчин готується розчиненням 20 г добрива в 10 л води.

Аміачна селітра. Завдяки цьому азотному підживленню не розвиваються мікроспори-патогени, продуктивність плодових і ягідних культур збільшується, плоди стають смачнішими. Не можна використовувати разом з тирсою та торфом. Витрата добавки становить 30 г для кожного дерева з розкиданням по ґрунту та подальшим ретельним поливом.

23 березня | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації