- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Хочете мати власні абрикоси, то поборіться з моніліозом
Уже кілька років поспіль садівники-любителі скаржаться на те, що не мають очікуваного урожаю абрикосів. При цьому хибно думають, що причиною загибелі цвіту, а з цим і плодів, є заморозки. Насправді причина неврожаю абрикосів криється не в морозах, а в моніліозі. Про те, як вберегти дерева від цієї грибкової хвороби, потрібно потурбуватися вже сьогодні. Ще краще — вчора.
Якщо в період цвітіння абрикосів похолодає і підуть дощі, то це створить ідеальні умови для розвитку моніліозу.
Одразу потрібно попередити, що одного-єдиного методу чи способу, щоб захистити абрикоси від моніліозу, а персики від курчавості листя, не існує. Не придумало людство такого препарату, щоб один раз «побризкав» — і врятував. Потрібно комплексно підходити до вирішення проблеми.
Окрім того, потрібно зауважити, що в багатьох садах абрикоси настільки просякнуті грибковими інфекціями, що є збудниками моніліозу, тому доцільніше просто спиляти старі дерева і посадити нові.
Способи захисту рослин
- Із агротехнічних заходів ефективні осіння зяблева оранка й обкопування пристовбурних ділянок дерев із заорюванням у ґрунт опалих листків та уражених плодів.
- Збирання та спалювання восени муміфікованих плодів і опалого листя.
- Вирізування та спалювання уражених і засохлих пагонів. Обрізування роблять рано навесні, через 8–12 днів після цвітіння. Восени слід обрізати уражені дерева в першу чергу, щоб уникнути вторинного зараження. Обрізуючи гілки, варто пам’ятати, що міцелій гриба в гілках просувається від місця зараження догори, тому слід обрізувати нижче місця ушкодження, захоплюючи декілька здорових гілочок. Уникайте механічних ушкоджень здорових тканин, а в разі поранень варто обробити ушкодження садовим варом чи фарбою.
- У червні-липні моніліоз починає входити у фазу розвитку безпосередньо на плодах. Ознакою моніліозу є загнивання плодів просто на гілках. Такі плоди бажано знімати і знищувати. У період дозрівання плодів боротися з моніліозом засобами хімічного захисту заборонено.
- Із біопрепаратів фунгіцидної дії проти моніліозу застосовують Фунгістоп (триходермін спори гриба Trichoderma Viride, штам 16 ЦКМ F-59M, р.). Триходерма паразитує на грибі-збуднику та знищує його. Ще можна обробляти біопрепаратом Фітоспорин-М. Біопрепарати придатні до застосування в будь-який час без кореляції зі збиранням плодів.
Хімічні заходи проти моніліозу на абрикосі
Донедавна в Україні проти моніліозу використовували в основному контактні препарати на основі міді: Бордоську суміш (3% розчин на початку розпускання бруньок, 1% — у період вегетації), мідний купорос (1% розчин восени після обпадання листя або рано навесні до розпускання бруньок), хлорокис міді, Блу Голд, Купроксат тощо.
Зараз до цього переліку додались і системні фунгіциди з лікувальним ефектом — Хорус, Скор, Страж, Захисник.
Під час цвітіння та дозрівання плодів перевагу віддають біопрепаратам, таким як Триходермін, Фітоспорин, Фітоцид, Фітолавін, або використовують хімічні фунгіциди з коротким періодом очікування: Сігнум, Світч, Магнікур Гард.
Будьмо уважні
Спочатку обробіть дерева мідьвмісними фунгіцидами, а перед самим цвітінням — уже Хорусом чи Скором.
У інструкціях таких препаратів, як Сігнум, написано, що ними можна працювати під час цвітіння. Це — правда. Але і в цьому разі подумайте про бджіл. Тобто проводьте обробки ввечері, коли вже закінчився літ корисних комах.
Якщо абрикос уже захворів і цвіт опадає, а листя чорніє, то не витрачайте грошей і сил — урожай вже не врятуєте.