Вхід | Реєстрація

Ознаки та симптоми раку голови та шиї

Рак – це одне з найскладніших і багатогранних захворювань, з яким стикається сучасна медицина. За останні два десятиліття спостерігається значний прогрес у напрямі діагностики та лікування різних видів онкологічних захворювань, проте вони, як і раніше, залишаються серйозною загрозою для здоров'я населення. Особлива увага приділяється злоякісним новоутворенням, що вражають різні структури голови та шиї, включно з ротовою порожниною, глоткою, гортанню, носом і навколоносовими пазухами, а також слинними залозами.

Статистика свідчить про тривожні тенденції: згідно з даними Американського товариства боротьби з раком (ACS), у 2023 році в США було діагностовано понад 65 000 нових випадків цього типу раку. У Великій Британії, за даними Cancer Research UK, щорічно реєструється близько 12 000 нових випадків. В Україні, за даними Національного канцер-реєстру ( посилання на сайт реєстру http://www.ncru.inf.ua/publications/BULL_25/index.htm), щорічно діагностується близько 5000 нових випадків пухлин у цих ділянках тіла, що також вказує на значну поширеність таких захворювань. Ці цифри підкреслюють потребу активної боротьби з цим видом патологічних змін, особливо з урахуванням чинників ризику, таких як куріння, вживання алкоголю і вірусні інфекції, включно з вірусом папіломи людини (ВПЛ).

Особливості раку голови та шиї потребують уваги через його локалізацію та вплив на життєво важливі функції організму – такі як дихання, ковтання та мовлення. Останніми роками спостерігається зростання кількості випадків раку, пов'язаного з ВПЛ, особливо серед молодих пацієнтів. Усе це свідчить про потребу популяризації профілактичних заходів, включно з вакцинацією та підвищенням обізнаності населення.

Сучасні методи діагностики та лікування раку голови та шиї включають комбіновані підходи, такі як хірургічне втручання, радіотерапія, хімієтерапія та імунотерапія. Застосування мінімально інвазивних хірургічних технологій і прецизійної медицини дає змогу значно поліпшити результати протипухлинної терапії та якість життя пацієнтів. Незважаючи на досягнення, онкологічні захворювання голови та шиї залишаються серйозною медичною проблемою, що вимагає постійного вдосконалення терапевтичних стратегій і міждисциплінарного підходу.

У цій статті, завдяки фахівцям лікарні LISOD, зібрана інформація про ознаки та симптоми раку голови і шиї. Мета цієї публікації – підвищити обізнаність серед громадськості про тривожні симптоми, які можуть вказувати на злоякісні процеси в організмі. Коли ми говоримо про рак, завжди слід пам'ятати, що саме рання діагностика та вчасне звернення по медичну допомогу відіграють ключову роль в успішному лікуванні та поліпшенні прогнозу для пацієнтів із цим діагнозом.

Ознаки та симптоми раку голови та шиї

Симптоми можуть відрізнятися залежно від того, в якій частині тіла почалися аномальні зміни, а також від того факту, чи вражені раковими клітинами сусідні тканини та лімфатичні вузли.

Як показує практика, перші помітні для пацієнта ознаки онкологічного захворювання можуть проявитися вже на пізніх стадіях розвитку пухлини. Тому часто перші аномальні зміни помічають не самі пацієнти, а стоматологи і терапевти на прийомах з іншої причини. Якщо таке відбувається, то ваш лікар порекомендує вам звернутися до онколога. Ці симптоми можуть включати в себе:

  • Виразка в ротовій порожнині (включно з язиком), що не гоїться понад 3 тижні.
  • Червона пляма (еритроплакія) або червоно-біла пляма (еритролейкоплакія) в будь-якому місці рота.
  • Біла пляма (лейкоплакія) де-небудь всередині ротової порожнини.
  • Гулька на шиї, яка не зникає через 2-3 тижні.
  • Шишка на губі або де-небудь всередині рота, яка не зникає.
  • Болючість язика, яка не минає.
  • Біль у горлі, постійна захриплість голосу і складнощі під час ковтання, які не минають.

Загальні симптоми пухлин голови та шиї 

Біль або кровотеча

Біль або кровотеча можуть включати:

  • Дискомфорт або біль у роті.
  • Кровотеча в ротовій порожнині або носова кровотеча.
  • Біль у горлі або вусі, який не минає.
  • Біль у щоці або будь-якій частині обличчя.
  • Болісні відчуття за носом або у верхніх зубах.

Набряк

У вас може бути набряк:

  • У верхній частині шиї, спричинений збільшенням лімфатичного вузла.
  • Перед або за вухом, або під щелепною кісткою.
  • У щоці.
  • Навколо очей.

Проблеми з диханням

Ви можете помітити, що:

  • У вас закладений ніс з одного боку, який не очищається.
  • Ви дихаєте голосніше, ніж зазвичай.

Неприємний запах із рота (галітоз)

Якщо у вас неприємний запах з рота, який не зменшується при поліпшенні гігієни порожнини рота, зверніться до лікаря.

Зміни мовлення та слуху, труднощі з харчуванням

Ці зміни можуть включати:

  • Труднощі або біль під час жування, ковтання або розмови.
  • Хиткі зуби без видимої причини або протези, які більше не підходять.
  • Зміни мовлення.
  • Оніміння щоки, верхньої губи, верхніх зубів або бічної частини носа.
  • Опущення одного боку обличчя або утруднення при відкриванні рота.
  • Зміни в слуху.

Зниження ваги

Якщо ви втрачаєте вагу без видимої причини, зверніться до лікаря.

Шишки на шиї

Якщо рак порожнини рота або горла поширюється за межі первинної локалізації, то, найімовірніше, насамперед він вразить прилеглі лімфатичні вузли. Це може викликати безболісну шишку на шиї. При цьому потрібно пам'ятати, що збільшення лімфатичних вузлів частіше викликане інфекцією, ніж раком. Якщо шишка на шиї не зникне через 2-3 тижні, ваш лікар повинен направити вас до онколога.

Усі ці симптоми не специфічні. Тобто можуть бути спричинені не тільки онкологічним захворюванням, а й іншими менш серйозними проблемами зі здоров'ям. Встановити точну причину аномальних змін у вашому організмі здатен тільки лікар, ґрунтуючись на результатах ваших аналізів. Тому при появі перерахованих вище симптомів або інших змін у вашому самопочутті варто звернутися за медичною допомогою. Рання діагностика не тільки допомагає виявити захворювання на початковій стадії розвитку, а й у деяких випадках дає змогу побачити небезпечні сигнали задовго до того, як патологічні процеси переростуть у рак.

Розміщено на правах реклами
29 червня | Категорія: Ваше здоров'я

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації