Захист монарди від хвороб і шкідників
Монарда — це багаторічна трав'яниста рослина, також відома під назвами бергамот, меліса або бджолиний бальзам. Своєю популярністю у садівників ця культура зобов'язана:
- яскравому цвітінню та ароматному листю;
- здатності приваблювати бджіл, метеликів та колібрі, що сприяє запиленню інших рослин у саду;
- лікарським властивостям (монарда має антисептичні, протизапальні та антибактеріальні властивості, її листя та квіти можна використовувати для приготування чаїв, настоїв та компресів).
Саджанці монарди різних видів та сортів широко представлені в інтернет-магазині «Флоріум».
Розповсюджені хвороби монарди та їх симптоми
Як і будь-яка інша рослина, монарда схильна до різних хвороб і шкідників. Щоб зберегти її здоров'я та красу, важливо знати про можливі загрози та способи захисту рослини. Поширеними хворобами, яким може бути піддана монарда, є:
- борошниста роса;
- іржа;
- коренева гниль.
Борошниста роса є однією з найпоширеніших хвороб монарди. Симптоми цього захворювання рослини — це поява на листі та стеблах білого порошкоподібного нальоту, який може призвести до його деформації та відмирання. Уражене листя часто скручується і жовтіє.
Захворювання іржа викликається грибковою інфекцією і проявляється у вигляді іржаво-коричневих плям на нижній стороні листя. При сильному ураженні листя монарди може опадати, що послаблює рослину та знижує її декоративність.
Причиною появи кореневої гнилі зазвичай є перезволоження ґрунту та його поганий дренаж. Симптоми цього захворювання включають затримку у рості монарди, в'янення рослини, потемніння її коріння.
Методи профілактики захворювань монарди
Щоб мінімізувати можливість захворювання монарди на одну з перелічених вище хвороб, необхідні наступні профілактичні заходи:
- вибір стійких сортів;
- правильний догляд і полив;
- забезпечення хорошого дренажу;
- своєчасне видалення уражених частин рослин.
Вибираючи сорт монарди, віддавати перевагу варто тим, які мають стійкість до поширених захворювань. При поливі слід уникати перезволоження ґрунту, оскільки це сприяє розвитку грибкових інфекцій. Поливати монарду треба під корінь, щоб вода не потрапляла на листя. Щоб запобігти застою води та розвитку кореневої гнилі, для висадки монарди слід вибирати піднесені місця або забезпечити ґрунту хороший дренаж. При найменших ознаках будь-якого захворювання рослини слід негайно видаляти уражене листя та стебла.
Найбільш поширені шкідники монарди та як їх виявити
Крім захворювань, здоров'ю монарди можуть завдати шкоди різні шкідники, найчастіше з яких трапляються:
- попелиця;
- павутинний кліщ;
- білокрилка.
Попелиця — це маленькі комахи, які харчуються соками рослин. Це призводить до деформації та скручування листя. Попелиця зазвичай зустрічається у вигляді великих колоній на квіткових бутонах та молодих пагонах.
Про зараження монарди павутинним кліщем свідчить поява на нижній стороні листя тонкої павутини та плям білого чи жовтого кольору. Ці шкідники висмоктують соки з листя, що призводить до їх в'янення.
Про напад на монарду білокрилки свідчить поява на нижній стороні листя маленьких білих комах. Вони висмоктують соки з рослин, що викликає пожовтіння та опадання листя.
Ефективні способи боротьби зі шкідниками монарди
Боротися зі шкідниками монарди можна шляхом видалення видимих шкідників вручну, залучення в сад сонечок, золотоок та інших комах-хижаків. Ефективно боротися з попелицями та павутинним кліщем допомагає обприскування уражених ділянок рослини мильним розчином.
Органічні та хімічні засоби захисту монарди
Захистити рослини від шкідників можна шляхом використання спеціальних хімічних і органічних засобів. Останні є органічними інсектицидами у вигляді олії ним. Вони допомагають контролювати шкідників без шкоди для довкілля. Біопрепарати на основі грибів та бактерій також ефективні проти грибкових захворювань.
За відсутності ефекту від органічних засобів або у разі сильного зараження можна використовувати для лікування рослин хімічні інсектициди та фунгіциди. Під час їх використання важливо суворо дотримуватися інструкцій із застосування, щоб уникнути негативного впливу на рослину та довкілля.