Вхід | Реєстрація

Як правильно вкрити виноград на зиму

Потрібно одразу зауважити, що точного терміну, коли укривати виноград, не існує. особливо в умовах сучасної України, коли клімат змінюється в бік потепління буквально на очах. Саме тому, дехто із виноградарів уже кілька років поспіль взагалі не укриває лози. Але щастити може не кожного разу.  І рано чи пізно «вдарить»  25-градусний мороз. Взагалі ж вважається, що накрити виноград потрібно, коли температура повітря стабільно знизиться до мінусових позначок.

Існують два варіанти укриття винограду на зиму — сухий і звичайний. У першому випадку лози ізолюють від мульчі з допомогою агроволокна або плівки і лише потім засипають укривним матеріалом, а в другому — мульчу насипають відразу на лози. Крім того, виноград необхідно правильно підготувати до зимівлі.

Варіантів укривного матеріалу більше десятка. Вибір залежить тільки від вас і від того, що у вас є в наявності.

Як вкрити землею виноград

Найдоступніше укриття для винограду — земля або дерн. З настанням заморозків накрийте лозу 10-сантиметровим шаром, а через 3-4 тижні додайте ще стільки ж. Врахуйте, що ґрунт для цього бажано підготувати заздалегідь і зберігати сухим у мішках.
Плюси: економно, швидко.

Мінуси: неестетично, можливі промерзання, потрібно місце для зберігання мішків із землею.

Як укрити виноград снігом

Якщо зима у ваших краях стабільно сніжна, скористайтесь природним укриттям — сховайте виноградні лози у великий замет (не менше 50 см). Правда, без додаткових зусиль він не сформується, вам доведеться не тільки укласти лози на дошки або ґрати (не забувши при цьому зафіксувати металевими скобами), але і регулярно накидати зверху сніг і утрамбувати його, щоб не роздуло вітром.

Плюси: економно, швидко, не потрібно прибирати навесні.

Мінуси: може розтанути посеред зими. І виглядає фантастично в нинішніх кліматичних умовах.

Як укрити виноград соломою або очеретом

З настанням заморозків укладіть лози на дошки і накрийте шаром соломи товщиною 20 см. Через 2-3 тижні зверху додайте ще один такий же шар і закріпіть солому з допомогою спанбонду, дуг або засипавши снігом.

Плюси: повітропроникність, екологічно, дешево.

Мінуси: солому потрібно заздалегідь купити або заготовити, без додаткового укривного шару її роздуває вітром, навесні солому доведеться знімати, вона часто стає будинком для гризунів.

В укриттях із соломи і очерету часто селяться миші, тому обов’язково розкладіть поруч з лозами отруйні приманки.

Як укрити виноград шифером

Укриття шифером не надто популярне, однак також має право на життя, особливо, якщо після будівництва у вас залишилося багато цього матеріалу. Викопайте вздовж виноградних кущів канави глибиною 20 см, оберніть лози мішковиною, пригніть до землі, накрийте шматками шиферу і засипте землею.
Плюси: можна використовувати шифер кілька років поспіль.

Мінуси: у процесі використання шифер може ламатися, і не у всіх він є.

Як укрити виноград спанбондом

Для регіонів з теплим кліматом підійде укриття агроволокном, але якщо взимку у вас регулярні морози або перепади температури, краще поєднувати його з будь-якою натуральною мульчею. Вкрити виноград спанбондом можна трьома способами:

  • прямо на шпалерах;
  • обмотавши лози і пригнувши їх до землі;
  • укривши лози будь-яким натуральним матеріалом (листям, соломою), а потім зверху застеливши спанбондом.

Варто пам’ятати, що спанбонд — дуже легкий матеріал, тому потрібно надійно кріпити його до лози або землі.

Плюси: екологічність, багаторазове використання, повітропроникність, естетичність.

Мінуси: дорожнеча, пропускання вологи, що призводить до вимокання та обмерзання лоз, підходить тільки для регіонів з м’якими зимами.

Як укрити виноград гіллям

Тим, у кого поруч хвойний ліс, невимовно пощастило. Ялинове і соснове гілля — ідеальне укриття для винограду. Покладіть на лози шар гілля товщиною 30-40 см і забудьте про нього до весни.

Плюси: безкоштовно, швидко, гризуни не селяться, грибок і цвіль не з’являються, повітропроникність.

Мінуси: не скрізь є гілля.

Як вкрити листям виноград

Вкрити виноград листям можна так само, як і соломою. Правда, листя потрібно буде заздалегідь заготовити і зберігати в сухих мішках до заморозків. Не підійде листя з хворих дерев, адже на них можуть перезимувати спори грибка або бактерії.

Плюси: повітропроникний, екологічний, дешевий матеріал.

Мінуси: листя потрібно заздалегідь заготовити, без додаткового укривного шару їх роздуває вітром, навесні листя доведеться вигрібати і спалювати, часто воно стає будинком для гризунів, може бути джерелом грибкових захворювань.

Як укрити виноград руберойдом

Руберойд підходить для укриття винограду в областях з м’якими, малосніжними зимами. Його розстеляють поверх канавок, на які покладений обгорнутий мішковиною виноград. По краях канав завжди потрібно залишати ненакриті ділянки для провітрювання або регулярно знімати руберойд, щоб повітря надходило до лози й коріння кущів.

Плюси: використовується кілька сезонів поспіль, легко розстеляється і забирається.

Мінуси: не проникає повітря, тому потрібні провітрювання, без додаткової мульчі підходить тільки для регіонів  із м’яким кліматом.

Чи можна вкривати виноград тирсою

Використовувати тирсу для зимового укриття винограду можна, але потрібно знати кілька тонкощів. Як і інші натуральні матеріали, тирса набирає вологу від землі, а потім промерзає, що призводить до загибелі бруньок, а то і всієї лози.

Щоб уникнути цього, ґрунт навколо куща накривають шаром пароізоляційного матеріалу або плівки, потім пригинають лози, засипають їх тирсою так, щоб нічого не стирчало на поверхні, а зверху вкривають шифером, дерев’яним щитом або іншим матеріалом, що не допускає потрапляння опадів на тирсу.
Плюси: економно, екологічно.

Мінуси: потребують додаткових матеріалів, можуть стати будинком для гризунів, навесні потрібно прибирати.

Можна вкривати виноград плівкою?

Зрозуміло, звичайна плівка, що використовується для парників і теплиць, — далеко не найкращий варіант на зиму. Вона не пропускає повітря і вологу, а тому може знищити виноград  із високою часткою ймовірності. Зовсім інша справа — сучасні полімерні плівки різних кольорів. Якщо накрити ними дуги, під якими будуть пригнуті виноградні лози, то зима пройде без втрат.

Вибирайте плівку середньої товщини, щоб не порвати її під час робіт, і світлих відтінків або з ефектом дзеркального покриття, щоб повітря під плівкою не нагрівалося в сонячні дні.

Плюси: довговічність, варіанти на різний бюджет.

Мінуси: при недотриманні технології призводить до загибелі винограду.



Автор: Підготував Ігор Філоненко
30 листопада 2024 | Категорія: Сад/огород

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації