Вибираємо шампанське на Різдво і Новий рік: на що звертати увагу
Під час новорічних свят майже на кожному столі є як мінімум одна пляшка шампанського, адже це ігристе вино асоціюється з урочистістю, радістю та веселими моментами. Але під час вибору шампанського варто враховувати декілька важливих факторів, щоб насолодитися дійсно якісним напоєм, який підкреслить атмосферу свята. У статті розповідаємо про ключові нюанси, які допоможуть купити гарне шампанське на Різдво і Новий рік.
Різновиди шампанського: який напій вибрати
Справжнє шампанське виготовляють лише у французькому регіоні Шампань традиційним методом із сортів винограду «шардоне», «піно-нуар» і «піно-меньє». Залежно від кольору, у продажу є наступні різновиди алкогольного напою:
- Біле (Blanc). Це найпоширеніший вид, що виготовляється з ягід білих і червоних сортів винограду без шкірки. Напій має світло-золотистий колір і легкий, свіжий смак із цитрусовими та квітковими нотами.
- Рожеве (Rose). Отримують або шляхом короткої мацерації червоних сортів, або за допомогою додавання червоного вина до білого шампанського. Відрізняється ніжним рожевим відтінком і ягідним смаком із нотами полуниці, малини, червоної смородини.
- Біле з чорного винограду (Blanc de Noirs). Виготовляється лише з темних сортів винограду. Характеризується насиченішим золотим кольором і яскравим смаком з нотами червоних ягід, тостів, горіхів.
- Біле з білого винограду (Blanc de Blancs). Робиться лише з сорту «шардоне». Має світлий колір і витончений смак із домінуванням ноток цитрусових, яблук, свіжих квітів.
Кожен із цих видів шампанського має свій унікальний характер і чудово підходить для особливих випадків, зокрема зустрічі Різдва або Нового року.
Рівень солодкості
Важливим критерієм під час вибору шампанського є рівень його солодкості. Залежно від вмісту цукру є кілька категорій:
- брют натюр — найсухіший варіант із мінімальним вмістом цукру (менш як 3 грами на літр), підходить для любителів алкоголю з насиченим і витонченим смаком;
- екстра брют — сухе ігристе вино з вмістом цукру 0–6 г/л;
- брют — найпопулярніший варіант із вмістом цукру до 12 г/л, добре поєднується з більшістю страв;
- екстра драй — трохи солодше за брют, містить 12–17 г/л цукру;
- сухе, або сек — має середній рівень солодкості на рівні 17–32 г/л;
- напівсухе, або демі-сек — це солодкуватий напій із вмістом цукру 32–50 г/л, який ідеально підходить до десертів;
- солодке — ігристе вино з понад 50 г/л цукру.
Для святкового різдвяного та новорічного столу з різноманітними стравами найкращим вибором буде брют, який гармонійно доповнить як закуски, так і основні страви.
Рік врожаю: вінтажне чи невінтажне
Шампанське може бути вінтажним або невінтажним. Вінтажне виготовляється з винограду одного року врожаю, що вказується на етикетці. Воно витримується довше та має більш складний і насичений смак.
Невінтажне шампанське створюється шляхом змішування вин різних років, що забезпечує готовому алкоголю стабільний і передбачуваний смак.