Злочин – це суспільно небезпечне діяння, ознаки якого визначені Кримінальним кодексом України. Таке діяння є протиправним, тобто таким, що суперечить вимогам законів держави, які є загальнообов’язковими для виконання. Іншими словами, особа, яка вчиняє злочин, завдає істотну шкоду найбільш значущим цінностям, які є важливими як для окремої людини, так і всього суспільства – життю, здоров'ю, свободі, власності тощо.
Щоб покарати людину, яка вчинила злочин, необхідно підтвердити, що це саме вона винна в його вчиненні. Тобто слід довести її вину, а це означає – з'ясувати, що спонукало її діяти саме так, як вона ставилася до того, що робила і який результат настав внаслідок її діяння.
Злочин може бути скоєний як навмисно, так і з необережності.
Якщо людина розуміє незаконність своїх дій і небезпечні наслідки такої поведінки, проте, не зважаючи на це, бажає настання таких наслідків (чи здогадується про можливість їх настання внаслідок здійснення саме таких дій) – йдеться про умисно скоєний злочин. Наприклад, крадіжка не може бути вчинена з необережності, оскільки украсти – означає заволодіти чужим майном так, щоб про це не дізнався власник.
Якщо людина легковажно сподівається, що небезпечні наслідки після вчинення конкретних дій не настануть (хоча має передбачити таку можливість), а в результаті суспільним відносинам завдається реальна шкода (матеріальна, майнова тощо) – законодавство визнає таке діяння злочином, вчиненим з необережності. Для прикладу, якщо на слизькій дорозі водій не загальмував завчасно і здійснив наїзд на пішохода, мова йде про необережну поведінку водія, внаслідок якої було травмовано людину.
Якщо правоохоронний орган (наприклад міліція) довела, що особа винна у вчиненні протиправного діяння, суд призначає їй покарання, передбачене Кримінальним кодексом саме за такий вид злочину.
Автор: на основі Методичних рекомендацій, розроблених Департаментом громадської безпеки МВС України
У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!
Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.
Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації