Вхід | Реєстрація

Чадний газ смертельно небезпечний для людини

Загальновідомим є той факт, що багато власників приватних будинків змінили дорогоцінний газ на альтернативні засоби обігріву. Одним із найпоширеніших є обігрів приміщень дровами. Та майже не щодня сумна статистика констатує факти недотримання громадянами заходів безпеки, пов’язаних із застосуванням пічного опалення.
На жаль, у пожежах нищиться не лише майно, а й гинуть люди. Зважаючи на ці факти, тижневик «ЕХО» підготував для читачів інформацію, як самостійно перевірити та почистити димоходи ваших будинків.

Користувачам дров’яного опалення добре відомо, що дрова при згорянні виділяють сажу. Разом із повітрям вона піднімається вверх, осідаючи на стінках печі, каміну чи димаря. Збільшення її кількості в опалювальних приладах та в трубах для відведення димових газів негативно позначається на процесі обігріву. Ось чому чищення димоходу та підтримання опалювального приладу в чистоті є важливою частиною його експлуатації.

Працівники газового господарства розповіли нам, що сажа звужує канали димаря, що призводить до зменшення тяги та ефективності роботи опалювального приладу. Крім того, прискорюється знос стінок димоходу та з’являється вірогідність спалаху в димохідній трубі.

 

Способи прочистки димохідної труби

Шар нагару, який утворює сажа, перешкоджає прогріванню труби, що знижує тягу. При недостатній тязі в димоході до приміщення почне надходити чадний газ. Він дуже токсичний для людини і може призвести до трагічних наслідків. Ще до складу сажі входять маслянисті з’єднання, що не згоріли в топці. Вони при високій температурі можуть спалахнути, що призведе до розтріскування стінок труби. Та найнебезпечніше те, що іскри, які летять з димаря під час горіння сажі, можуть стати причиною пожеж як навколишніх будівель, так і самого будинку.

До появи спеціалізованих підприємств та приватних осіб, які займаються чисткою димоходів, населення самостійно вирішувало цю проблему. Пропонуємо найбільш дієві способи, які відомі у народі.

Якщо вірити народній мудрості, то для профілактики можна застосувати кухонну сіль. Існуючого нагару вона не знищить, та при її використанні новий буде утворюватися набагато повільніше. Суть способу: у дрова при розпалюванні додають жменю звичайної кухонної солі. Вона впливає на хімічні процеси, що відбуваються в топці, і сажа повільніше осідає на стінках. Та цей спосіб можна застосовувати при відсутності нагару або для попередження його утворення після чистки.

Цим способом слід користуватися, коли труба димоходу ще не забита сажею або після чищення.

Досить дієвим, але ризикованим методом, є застосування осикових дров. Тобто, використовуючи їх, можна спалити нагар, який утворився в трубі, тому як більша частина липких маслянистих сполук, що осідають на стінках димоходу, – це недогорілі (з причини браку кисню) хімікати. При достатній температурі вони догорять і перетворяться в дим. Для проведення процедури необхідно приготувати значну кількість сухих осикових або вільхових дров. Після розпалення печі або каміну їх поступово завантажують у топку. Процедура повторюється до тих пір, доки не стане чутно характерне гудіння печі і з труби не полетять білі пластівці.

Ризик полягає в тому, що не кожен опалювальний прилад здатний витримати такі навантаження. Також під час чистки потрібно стежити, щоб іскри, які вилітають із труби, не підпалили дах будинку або сусідні споруди. І в жодному разі не додавайте бензин або солярку.

Поширеним народним методом є використання картопляних очисток. Слід додавати в розтоплену плиту відро картопляних очисток або картоплю, якість якої вас не влаштовує. Крохмаль, який виділяється при згоранні, взаємодіє із сажею і нагаром, змінюючи при цьому їх структуру. Через деякий час відкладення почнуть відпадати і падати в топку. Якщо цей процес проходить повільно, то простукайте трубу палицею.

Механічне чищення. Для труб круглого перерізу потрібно застосувати йорж. До дископодібної металевої щітки, підвішеної за допомогою карабінного з’єднання до троса, знизу прикріплюється вантаж (куляста гиря або ядро). Ні в якому разі не використовуйте вироби зі зміщеним центром ваги, тому що вони можуть застрянути в трубі і вам доведеться розбирати кладку. Під дією сили тяжіння гирі щітка переміщається вниз по трубі, назад її піднімають за допомогою троса. Ядро без щітки можна використати для пробивання пробок і щільних засмічень. Карабіни дозволяють швидко від’єднувати елементи і збирати їх у потрібній послідовності.

Нерідко в арсеналі сажотруса зустрічається щітка з довгою збірною ручкою, до кінця якої може приєднуватися ще одна секція, яка також нарощується наступним елементом. Якщо з’єднання елементів рукоятки гвинтове, то не слід обертати щітку в трубі. Інакше частина конструкції може від’єднатися і дістати її буде вельми непросто.

Якщо нагар занадто масивний і складається з маслянистих відкладень, перед обробкою щіткою його слід очистити за допомогою скребка. Він нагадує стамеску на довгій ручці, яка також може складатися. За допомогою скребка видаляються масивні відкладення і маслянисті шари нагару.

Перед механічним очищенням обов’язково закрийте дверцята печей або завісьте відкриті каміни, щоб вам не довелося розпочинати капітальний ремонт у будинку.

Механічна чистка – найнадійніший і капітальний метод догляду за витяжною трубою. Якщо товщина нагару перевищує 2 міліметри, то механічне прочищення димарів є необхідним. Народні та сучасні методи — профілактичні і не скасовують необхідності в механічному втручанні.

P. S. Камін, піч, водонагрівний котел із дров’яною або вугільною топкою – це складні прилади, які вимагають відповідного догляду та дотримання умов експлуатації. Тому чистку димоходів краще довірити спеціалістам, так як вони обов’язково перевірять результат, дадуть поради з експлуатації, попередять про можливі несправності. І пам’ятайте: відсутність тяги може призвести до накопичення чадного газу в приміщенні, а його дія смертельно небезпечна!
 



Автор: Олександр ДІДЕНКО, «ЕХО з регіону»
19 грудня 2014 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації