- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Фітофтороз може знищити всі помідори
Протягом тижня рясні дощі заливали Україну. Завдяки їм матимемо гарний врожай картоплі. Натомість можемо залишитись без помідорів.
Цьогорічні погодні умови в цілому є досить сприятливими для формування гарного врожаю овочевих культур, особливо картоплі. У березні випало достатньо дощів, що разом із близькою до норми температурою сприяло появі ранніх і дружних сходів. Були дощі і в травні, який, зазвичай, у нашому регіоні буває посушливим. Та й температура повітря не піднімалась до аномальних позначок. І лише на початку червня сонечко припекло і виникла загроза посухи. Але потім пішли рясні дощі, котрі тривали до кінця місяця. Згідно із даними, які надали фахівці Кобеляцької метеостанції, у червні випало 109 міліметрів опадів, що на 53 більше від норми.
Уже зараз можна прогнозувати, що навіть городники-аматори отримають гарний урожай картоплі, буряків та моркви. Швидше за все, що вродить і цибуля. А ось теплолюбні культури після рясних дощів можуть бути уражені хворобами. І якщо й не загинуть, то врожаєм не порадують.
Особливо небезпечною дощова погода із холодними ночами є для баштанних культур та помідорів. Останні, як відомо, мають двох головних ворогів. Це — колорадський жук і фітофтороз. Як ненажерлива комаха, так і підступна хвороба можуть повністю знищити всі посаджені тим чи іншим городником помідори. І якщо з жуками городники звикли боротися і при першій їх появі обробляють томати інсектицидами, то на фітофтороз люди частенько не звертають уваги. А даремно. Про враження рослин хворобою свідчить пожовтіння листя, яке завжди починається знизу. Потім буріють, чорніють, деформуються плоди. В результаті ще вчора розкішні кущі помідорів за кілька днів можуть повністю загинути.
Овочівники-професіонали для боротьби із фітофторозом застосовують хімічні засоби захисту рослин, котрі мають загальну назву фунгіциди. Зазвичай вони три-чотири рази обробляють посіви. Але під час такого дощового літа як зараз кількість обробок може сягати й десяти.
Фунгіциди, у свою чергу, розділяють на дві великі категорії: контактної і системної дії. Так звані контактники вважаються захисними. Їх перевагою є нижча, аніж у системників, ціна. Але мають вони й суттєвий недолік. Усі контактні фунгіциди змиваються із рослин опадами. Простіше кажучи: ними потрібно «бризкати» помідори після кожного дощу. Із захисних у кобеляцьких магазинах продають «Гарт», «Чемпіон», «Спартак», «Акробат», «Пенкоцеб». Також потрібно знати, що чимало контактних фунгіцидів зроблені на основі міді. У такому разі їх не можна змішувати з іншими пестицидами і мікродобривами. У кращому випадку не буде досягнутий очікуваний оздоровчий ефект. У гіршому — в результаті ефекту фітотоксичності можуть постраждати або й загинути ваші помідори. Тому краще запитувати в продавців, на основі чого зроблений фунгіцид, який ви купляєте. Деякі городники-професіонали дуже схвально відгукуються про фунгіцид «Ширлан». За їх словами, йому просто немає рівних за ефективністю. Але цього фунгіциду на кобеляцькому ринку поки що немає, адже його не фасують у малу упаковку.
Системні фунгіциди вважаються такими, що мають профілактично-лікувальну дію. Заслужену славу і популярність має «Ридоміл Голд». Ще можна застосовувати «Фітофторін», «Ревус», «Антракол», «Юнкер», «Танос». Якщо ви обробляєте помідори кілька разів, то фунгіциди потрібно змінювати. Системники дещо дорожчі, але вони не змиваються дощами і захищають рослини від фітофторозу протягом 10-15 днів.
Крім хімічних засобів рослин, останнім часом на ринку почали з’являтися так звані біопрепарати. За словами продавців, які торгують на ринку, ці фунгіциди вже добре себе зарекомендували. Біофунгіциди відрізняються від хімічних тим, що їх виготовляють на основі природних бактерій і грибків. Тому люди, котрі купляють ці препарати, а надто ті, хто їх продає, стверджують, що вони безпечні і навіть корисні для довкілля і людей. Твердження досить сумнівне з наукової точки зору. Адже бактерії та грибки протягом тисячоліть вбили сотні мільйонів людей. Та в будь-якому разі біопрепарати від фітофторозу з кожним роком набувають все більшої популярності.
Розповідає приватний підприємець Наталія Мунько:
— Я суджу про якість препарату по тому, як його купляють. Крім того, цікавлюсь про досягнутий ефект у знайомих покупців, особливо в тих, хто вирощує помідори у великій кількості. Так от, люди, які у минулому році купляли такі біопрепарати як «Тріховіт», «Фітоцид», «Мікосан», беруть їх і в цьому році. До речі, я дуже здивована, як охоче люди купляють стимулятор «Мегафол». Здивована, тому що він досить дорогий. Але людей, котрі вже застосовували «Мегафол», це не зупиняє. Один із городників називає «Мегафол» «Віагрою» для рослин. Узагалі, всі препарати від фірми «Валагро» дуже якісні. Вони стимулюють розвиток рослин і, що важливо, виводять із них нітрати та залишки пестицидів.
Є ще й народні засоби боротьби із фітофторозом. Вони, безумовно, найбільш безпечні щодо довкілля і людини. Але їх ефективність найбільш сумнівна.
Народні засоби і препарати від фітофтори
Настій часнику з марганцівкою. 100 грам часнику (можна брати і цибулини, і стріли, і листя) подрібнюють у м’ясорубці, заливають склянкою води і настоюють добу. Потім проціджують, розводять 10 літрами води і додають 1 грам марганцівки. Часниковим складом рослини обробляють кожні 10–15 днів.
Трихопол. 1 таблетку «Трихополу» розчиняють в 1 літрі води і обприскують томати кожні два тижні.
Молочна сироватка. Сироватку від кислого молока розводять водою в рівних частках. Починаючи з перших днів липня, обприскувати томати молочною сироваткою можна кожен день.
Зола. Через тиждень після висадки розсади золою посипають усе міжряддя до поливу. Процедуру повторюють, коли починають зав’язуватися плоди.
Молоко з йодом. У 10 літрах води розчиняють 1 літр знежиреного молока і додають 15 крапель йоду. Цим засобом помідори необхідно обприскувати кожні два тижні.
Кухонна сіль. 1 склянку солі розчиняють в 10 літрах води і обприскують цим розчином великі, але ще зелені плоди один раз на місяць.
Дріжджі. У 10 літрах води розводять 100 грам дріжджів і поливають томати при перших ознаках фітофторозу.
Цікаво, що городники, які вирощують помідори та картоплю для продажу, не використовують народних методів боротьби із хворобами рослин, вважаючи їх сумнівними. Один професіонал з цього приводу сказав:
— Я вже витратив на насіння, спеціальний ґрунт, капельне зрошення, добрива кілька десятків тисяч гривень. Тому не можу собі дозволити «гратися» із гнилою соломою, дріжджами та іншими дурницями. Я знаю, що є «Ридоміл» і він діє.
Редакція буде дуже вдячна читачам за перевірену «на собі», тобто на власних помідорах, інформацію про дійсно дієві народні засоби боротьби із фітофторозом.