Правила безпеки з вибухонебезпечними предметами

Види боєприпасів, методи їх розпізнаван­ня. Небезпечні предмети (знахідки) та дії у разі їх виявлення

Минуло вже понад 60 років після завершен­ня Великої Вітчизняної війни, але й досі багато­страждальна українська земля приховує в собі страшні залишки того часу. Час від часу в землі знаходять небезпечні знахідки — вибухові пред­мети, що й до сьогодні становлять велику загрозу життю і здоров'ю людей. А в теперішній час такі «подарунки» можна знайти і в себе вдома, в тих родинах, батьки яких повернулися з зони проведення АТО.

Вибухонебезпечними предметами в наші дні можна вважати будь-яку речовину або предмет, що здатні вибухати й завдавати чимало біди тим, хто не вміє з ними поводитися.

До вибухонебезпечних предметів належать:

•   вибухові речовини — хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що самопоширюється, з виді­ленням великої кількості енергії та утворен­ням газів;

•   боєприпаси — вироби військової техніки одно­разового вживання, призначені для ураження живої сили супротивника.

До боєприпасів належать:

•   бойові частки ракет; авіаційні бомби; артиле­рійські боєприпаси (снаряди, міни); інженер­ні боєприпаси (протитанкові та протипіхотні міни); ручні гранати; стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів та ін.);

•   піротехнічні засоби: патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні); вибу­хові пакети; петарди.

•   ракети (освітлювальні, сигнальні); гранати; димові шашки.

•   саморобні вибухові пристрої — це пристрої, у яких застосований хоча б один елемент кон­струкції саморобного виготовлення: самороб­ні міни-пастки; міни-сюрпризи, що імітують предмети хатнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.

Вибухонебезпечні предмети, що залишилися після Великої Вітчизняної війни, проведення антитерористичної операції, можна знайти у водоймах, у лісі, у полі, на городі, у руїнах буді­вель, під час розкопок. Найчастіше їх знаходять у місцях колишніх бойових дій. Земля приховує багато небезпечних знахідок, на які можна натра­пити й стати їх жертвами, навіть не підозрюючи про це. Ніхто не може гарантувати, що в землі під багаттям, розведеним на лісовій галявині, не при­чаїлися снаряди часів війни.

Вибухонебезпечні предмети становлять смер­тельну загрозу. Навіть після тривалого перебу­вання у воді або землі ці речовини не втрачають здатності вибухати.

Зазвичай, знаходячи серійні міни, снаряди, гранати, дорослі негайно викликають фахівців, які убезпечують район і знешкоджують небез­печні знахідки в установленому порядку. Інша справа — діти. Природна цікавість спонукає їх на страшні експерименти. Діти підкладають боє­припаси у багаття, випробують їх на міцність уда­рами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір та школу. Тому так важливо пояснити на­слідки подібних дій, навчити правил поведінки у таких ситуаціях.

Зовні небезпечні предмети нагадують безформ­ні шматки металу. Зовнішній вигляд боєприпа­сів від тривалого перебування в ґрунті або у воді значно змінюється: під впливом вологи вони де­формуються, іржавіють і від найменшого дотику можуть вибухнути. Ця зброя може розірватися в руці. Відомо чимало випадків, коли діти, не підозрюючи про небезпеку, гралися знайденими предметами.

Зазвичай, такі предмети характеризуються видовженою формою; наявністю дротів, що стир­чать або тягнуться в усі боки; дивними звуками (цокання годинника, шипіння, виділення газу та ін.); світловими сигналами (блимання лампочки тощо).

Майже всі вибухові речовини отруйні, чутливі до механічних дій та нагрівання. Маючи справу з вибуховими речовинами, слід бути дуже уваж­ними й обережними. Одна з основних причин не­щасних випадків із вибуховими пристроями — порушення елементарних правил безпеки.

 

Правила поводження з ВНП, невизначеними предметами та речовинами

Забороняється роздивлятися вибухонебезпечні предмети та кидати їх у вогонь, адже це може призвести до нещасного випадку. Гра з вибухонебезпечними предметами загрожує втратою здоров'я не лише тому, хто вирішив по­гратися, але й товаришеві, який перебуває поруч. Знайшовши небезпечний предмет, сповістіть про це дорослих.

Невиконання цих вимог і правил може при­звести до тяжких наслідків, що, на жаль, трапля­ється дуже часто.

Пам'ятайте, що знешкоджувати вибухонебез­печні предмети мають лише спеціально підготов­лені фахівці піротехнічних груп, які пройшли фа­хову підготовку та мають навички роботи з такими предметами.

Запам'ятайте!

У разі виявлення незнайомих предметів або схожих на вибухонебезпечні:

1.  У жодному разі не можна наближатися до предмета, торкатися знахідок власноруч і до­зволяти це робити іншим.

2.  Про знайдені підозрілі предмети слід негайно повідомити дорослих (Козельщинський РС ДСНС в Полтавській області, Козельщинське ВП ГУНП в Полтавській області, у школі, найближчій установі).

3.  Не можна розпалювати багаття поблизу зна­хідки.

4.  Не можна розряджати, кидати, ударяти по ньому.

5.  Приносити предмет додому, у табір або у школу.

6. Слід запам'ятати дорогу до того місця, де бу­ла виявлена знахідка, й поставити застереж­ний знак.

Категорично заборонено!

•   Брати вибухонебезпечний предмет до рук, збе­рігати його, нагрівати та ударяти по ньому;

•   переносити, перекладати, перекочувати його з місця на місце;

•   намагатися розібрати;

•   використовувати для розведення вогню, кида­ти, класти у вогонь;

•   заносити в приміщення;

•   закопувати в землю;

•   кидати в криницю або річку;

•   здавати на металобрухт;

•   використовувати для виготовлення самороб­них піротехнічних засобів — петард чи вибу­хових пакетів.

Необхідно бути дуже обережними та уважни­ми. Під час прогулянок в лісі або в туристичному поході:

1.  Ретельно вибирати місце для багаття. Воно повинно бути на достатній відстані від тран­шей і окопів, що залишилися з війни.

2.  Перед розведенням багаття в радіусі п'яти метрів перевірити ґрунт на наявність вибу­хонебезпечних предметів щупом (або лопатою обережно знімати верхній шар ґрунту, пере­копати землю завглибшки 40-50 см).

3.  Користуватися старими багаттями не завжди безпечно. Там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї» або такі, що не вибухнули.

4.  У жодному випадку не наближатися до зна­йдених багать, що горять (особливо вночі). У цьому багатті може виявитися предмет, що може вибухнути.

Майже щодня ми чуємо про вчинення теро­ристичних актів, у яких гинуть люди. Більшість цих актів відбувається з використанням вибухо­вих пристроїв. Це, зазвичай, саморобні, нестан­дартні пристрої, що складно знайти, знешкодити або ліквідувати. Злочинці, зазвичай, поміщають їх у звичайні портфелі, сумки, банки, пакети і потім, нібито випадково, залишають у багато­людних місцях. У такому разі важко відрізнити сумку з вибухівкою від такої самої сумки, справді забутої неуважним пасажиром у трамваї, тролей­бусі або автобусі. Часто такі міни-пастки мають досить привабливий вигляд. Відомі випадки за­стосування таких мін у авторучках, мобільних телефонах, гаманцях, дитячих іграшках.

Саме тому вимагають на особливу уваги бездо­глядні предмети в транспорті, кінотеатрі, магази­ні, на вокзалі або мітингу.

Люди часто гублять свої речі і, на щастя, не кож­на з них приховує небезпеку, проте є кілька ознак, що дають змогу запідозрити вибуховий пристрій.

Слід звертати увагу на:

•   припарковані біля будівель автомашини, власник яких невідомий або державні номери якого не знайомі мешканцям, а також коли здається, що автомобіль не має власника;

•   наявність у знайденому механізмі антени або приєднаних до нього дротів;

•   звуки, що лунають від предмета (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), мигтіння індикаторної лампочки;

•   наявність джерел живлення на механізмі або поряд із ним (батарейки, акумулятори та ін.);

•   наявність розтяжки дротів, або дротів, що тягнуться від механізму на велику відстань;

•   специфічний запах.

Якщо знайдений предмет не повинен, на вашу думку, знаходитися «в цьому місці й у цей час», не залишайте цей факт без уваги.

Інколи ви можете натрапити на незнайомі предмети. У жодному разі не беріть їх до рук, як би цікаво вам не було. Вони можуть виявитися небезпечними.

Ідучи вулицею, звертайте увагу на підозрілі предмети. Наприклад:

•   невідомий згорток або деталь, що знаходиться у салоні машини чи прикріплена зовні;

•   залишки різних матеріалів, що не повинні перебувати в цьому місці (мішки, згортки, пакети, дроти);

•   дроти, що висять, або ізоляційна стрічка;

•   сумка, портфель, коробка.

Помітивши річ без господаря, обов'язково зверніться до працівника поліції або іншої поса­дової особи, повідомте водія автобуса (тролейбуса, трамвая).

Не чіпайте знахідки, відійдіть від неї якнай­далі!

Якщо ви знайшли забуту річ у громадському транспорті, запитайте людей, які перебувають по­ряд. Намагайтеся з'ясувати, чия вона або хто міг її залишити. Якщо власник не встановлений, не­гайно повідомте про знахідку водія (кондуктора).

У разі знаходження підозрілого предмета в під'їзді свого будинку, запитайте сусідів, мож­ливо, він належить їм. За неможливості встанов­лення власника — негайно повідомте про знахід­ку до найближчого відділення поліції.Автор: За інформацією Козельщинського ВП ГУНП в Полтавській області
1 липня 2016 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіномЗавантажуємо курс валют

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації