- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Цей ненажерливий американський метелик
Американський білий метелик (АБМ) пошкоджує широке коло лісових, плодових, декоративних, трав’янистих культур та близько 250 видів кормових рослин.
Шкодочинність карантинного шкідника обумовлюється високою прожерливістю та плодючістю самок. Одна самка за 1–2 дні здатна відкласти до 2000 яєць. Гусениці з 10–15 кладок можуть повністю знищити листя на дереві.
Характерною особливістю біології АБМ є формування павутинних гнізд на добре освітлених деревах і розвиток у них перших чотирьох віків. Із переходом гусениць у п’ятий вік починається розповзання їх із гнізд. Цей момент має велике практичне значення у системі заходів з ліквідації вогнищ шкідника. Характер пошкоджень із ростом гусениць змінюється. Гусениці першого-другого віків знищують епідерміс із нижнього боку листка, залишаючи ушкодженою верхню його частину. Гусениці третього-четвертого віків прогризають наскрізь дірки в листковій пластинці. З переходом гусениць у п’ятий вік вони обгризають листкові пластинки з країв із бічними жилками, а гусениці шостого-сьомого віків з’їдають листок повністю. У сьомому віці гусениці залишають дерево та розповзаються у різні затишні місця, де перетворюються на лялечку.
Причини поширення АБМ: поширенню на значні відстані сприяють транспортні засоби при перевезенні с/г продукції та промислових вантажів, що є основним шляхом швидкого розповсюдження американського білого метелика; гусениці здатні виживати без живлення протягом 2 тижнів; природні перельоти: середня швидкість розповсюдження складає 38–40 км на рік; поселення шкідника на висотних деревах, де практично неможливе зняття гнізд.
З метою забезпечення збалансованих та комплексних заходів обмеження чисельності АБМ пріоритетне значення надається механічним, біологічним та хімічним методам, що застосовуються одночасно.
Агротехнічні та механічні заходи полягають у зборі та знищенні гусениць і кладок яєць. Гілки разом з гніздами гусениць обрізають і спалюють. На заражених деревах видаляють мертву кору, стовбури дерев обмазують вапном. На присадибних ділянках необхідно застосовувати ловчі пояси з картону чи гофрованого паперу. Перед залялькуванням гусениць ці пояси знімають і спалюють.
Біологічні методи: застосування ектопаразита АБМ хойої, з біопрепаратів використовують лепідоцид 2,5 % 3–4 м/га, дендробацилін, бітоксібацилін та інші.
Хімічні заходи полягають: у обробці заселених шкідниками дерев, плодоносних та неплодоносних садів, ягідників, виноградників, декоративних насаджень, шовковиці препаратами, які входять до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».