- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Смерть у в’яленій рибі
Смертельно небезпечна хвороба знову нагадала про себе в Україні. Один із випадків захворювання стався зовсім неподалік, у Полтавському районі. А небезпечні продукти, що містять інфекцію ботулізму, можуть продаватися і в Кобеляцькому, Новосанжарському чи Царичанському районах.
Буквально за останні кілька днів травня в Україні були зареєстровані одразу п’ять випадків захворювання на ботулізм. Три з них — у Києві, один — у Херсоні, ще один — у селі Терешки Полтавського району. Судячи із географії поширення хвороби, вона може загрожувати мешканцям усіх без винятку регіонів України. Один із киян, який заразився інфекцією ботулізму, помер. Усіх інших людей медикам вдалося врятувати.
Згідно з інформацією Держпродспоживслужби, як органу, що слідкує за безпечністю харчових продуктів, у всіх без виключення випадках люди захворіли після того, як вживали рибу. У основному — в’ялену. За результатами епідеміологічного розслідування, проведеного в Києві, спеціалісти Держпродспоживслужби установили, що заражену рибу люди придбали у гіпермаркеті «Караван» та супермаркеті «Мегамаркет». Виробником цієї продукції є підприємець Меркулов, постачальником — ТОВ «Чудо- Юдо» із міста Світловодськ Кіровоградської області. Тобто, риба потрапила у Київ із регіону, де проживають читачі «ЕХО». Отже, небезпека підстерігає всіх.
Після летального випадку в Києві з 29 травня заборонили реалізацію рибної продукції від вказаного виробника. А на самому підприємстві проводять спеціальну перевірку.
Як розповів редакції Олег Митько, спеціаліст Управління Держпродспоживслужби у Кобеляцькому районі, у всі заклади торгівлі, що функціонують у нашому регіоні, були направлені спеціальні пам’ятки про небезпеку ботулізму. Їм рекомендували зняти з продажу в’ялену рибу непромислового виробництва та рибопродукти, що вироблені Меркуловим і «Чудо-Юдо». Фахівець попрохав земляків утриматися від споживання в’яленої і сушеної риби.
Ботулізм: що ж це таке?
Збудники ботулізму широко поширені в природі. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і, особливо, диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишківника тварин, птахів, риб, можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму.
Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.
Профілактика небезпечної хвороби
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому, чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менша ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.
Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх в герметично закритих банках у домашніх умовах.
При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище.
Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.
При консервуванні в домашніх умовах, особливо м’ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°C 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°C — не менше 40-60 хвилин із подальшою їх герметичною упаковкою.
Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту банки.
Як не захворіти
У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря. З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
- зберігати такі продукти тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб. У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
При несвоєчасному зверненні до медиків, людина може померти.