- Selena2017
12 грудня, 17:54
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Амброзія полинолиста — небезпечний для людини та довкілля бур’ян
Амброзія полинолиста належить до карантинних бур’янів, які завдають великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини. Вона засмічує всі польові культури, сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки та пасовища, пустирі та інші необроблювані землі.
Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тисяч насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тисяч. Насіння зберігає схожість у ґрунті до 40 років. Амброзія надмірно висушує і виснажує ґрунти, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть.
Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз.
Оскільки амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, то слід не допускати її цвітіння. На присадибних ділянках та клумбах необхідно виривати амброзію. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Виривання рослини з коренем є найефективнішим способом боротьби з цим бур’яном.
На земельних ділянках підприємств, установ та організацій, на територіях населених пунктів та територіях, прилеглих до присадибних ділянок громадян, найбільш розповсюдженим методом боротьби є прополювання та скошування, яке повинно бути системним протягом тривалого часу. Правда, після скошування вона інтенсивно відростає, тому процедуру проводять не менше 3–4 разів за вегетацію.
Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби: правильне чергування культур у сівозміні, обробіток ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур. На землях, дуже засмічених амброзією, кращим заходом з очищення ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де, за правильного обробітку, засміченість бур’яном знижується на 70–80 %.
Для боротьби з амброзією полинолистою поза межами населених пунктів слід застосовувати гербіциди, які внесені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» Хімічний метод боротьби з амброзією полинолистою є найбільш дієвим. Вибір препарату здійснюють у залежності від культури та фази її розвитку.
Також застосовується біологічний метод боротьби з амброзією полинолистою. В останні роки на території України набуває поширення біологічний препарат «Алерго STOP амброзія», який безпечний для всіх видів сільськогосподарських культур та польових трав. Препарат не містить гербіциду, безпечний для людини, тому його можна застосовувати і в межах населених пунктів.
Держпродспоживслужба закликає: давайте разом боротися з амброзією полинолистою! Спільними зусиллями зведемо до мінімуму її негативний вплив.
Руслан Івашко, провідний спеціаліст відділу карантину рослин ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області
Альона Ломакова, провідний фахівець ДУ «Полтавська обласна фітосанітарна лабораторія»