- psevdonimb
17 січня, 20:39
На тему: Тепер вас дуритимуть не лише люди - karamelka
9 січня, 19:13
На тему: Як прискорити ріст волосся - anna000000
9 січня, 01:53
На тему: Дива з білбордами, або Тут мала б бути соціальна реклама - Чудо Юдо
8 січня, 09:50
На тему: Обережно! Села закриваються! - pis
6 січня, 17:38
На тему: Мачтовый подъемник: конструкция и преимущества при эксплуатации
Найбільш поширені види шахрайства
Працівники поліції постійно через ЗМІ та в інший спосіб повідомляють добропорядних громадян про небезпеку стати жертвами шахраїв. Але довірливі та легковажні люди знову й знову «наступають на граблі» і в результаті позбавляються своїх, чесно зароблених, грошей. Тому редакція «ЕХО» вирішила опублікувати приклади найбільш поширених в Україні видів шахрайства.
1. Найбільш поширений вид шахрайства — дзвінок на мобільний телефон начебто від працівника банку. Переважно зловмисники діють за такими схемами:
— Підвищення кредитного ліміту. Невідомий, який представляється банківським працівником, пропонує продовжити дію кредитної картки або підвищити кредитний ліміт на ній. Отримавши згоду, шахраї повідомляють, що для здійснення необхідної операції їм потрібні номер картки, термін її дії та розміщений під магнітною стрічкою cvv-код. Виказавши ці реквізити, людина отримує SMS-повідомлення з паролем доступу, який шахрай просить продиктувати йому. Через кілька хвилин на мобільний приходить SMS з банку, однак на цей раз — про зняття грошей з рахунку. Інколи постраждалі ще вірять, що SMS про зняття готівки це, мовляв, технічна процедура, і через кілька хвилин гроші будуть нараховані. Та згодом розуміють, що це обман.
— Оголошення про продаж або купівлю товару в мережі Інтернет. Для прикладу, ви подали оголошення про продаж свого товару в мережу Інтернет. Вам телефонують та погоджуються з ціною. Для перерахунку пропонують швидкий спосіб: перекинути гроші на банківську картку. Вам повідомляють, що зараз перекажуть кошти. А за якийсь час передзвонюють і кажуть, що щось не виходить, мабуть, треба підтвердити, що на картці є гроші й вона платіжна. Далі в телефонному режимі клієнта «підводять» до банкомату чи терміналу і надиктовують комбінацію для грошового переказу, яку власними руками набирає клієнт. Далі приходить SMS з кодом підтвердження, який дуже чекає шахрай. Ви говорите цей код і все: грошей на картці більше немає.
Що потрібно робити, аби уберегтися від таких шахраїв? По-перше, пам’ятайте, що співробітники банку не мають права зв’язуватися з клієнтом телефоном і уточнювати його особисті дані. Паролі та інша інформація від банку — це секретна інформація. Ніколи не повідомляйте номер банківської картки, термін її дії, CVV2?код, а також паролі, що надходять в SMS. Якщо до вас телефонують і уточнюють ці дані, знайте: це спроба шахрайства. Шахрайства, пов’язані з банківськими картками, є найбільш поширеними. З початку року правоохоронці зареєстрували понад 400 таких фактів.
2. Ще один популярний вид шахрайства — це купівля та продаж товарів через мережу Інтернет. На сьогодні є дуже поширеним явище купівлі товарів через мережу Інтернет. Переважно це інтернет-магазини, дошки оголошень, он-лайн-аукціони або спеціалізовані форуми.
Наведемо один приклад схеми, за якою працюють шахраї:
— Занижена вартість товару. Зловмисник на сайтах з оголошеннями виставляє на продаж, наприклад, дорогий мобільний телефон за дуже привабливою ціною. Громадяни одразу реагують та замовляють товар. Але шахрай пропонує спочатку перерахувати кошти, після чого обіцяє відправити товар. Як тільки громадянин перерахував гроші, ніякого товару він, звісно, не отримує. У таких випадках ні в якому разі не перераховуйте свої кошти незнайомцю. Запропонуйте йому розрахуватися після отримання та перевірки товару у службі доставки. Якщо це шахрай, то він одразу перестане спілкуватися з вами, бо зрозуміє, що на вас нічого не заробить.
Отож, не відправляйте гроші незнайомцям — вашою довірою можуть скористатися шахраї. Рекомендуємо зустрітися з продавцем особисто і передати гроші з рук у руки, попередньо перевіривши товар. Це — самий надійний спосіб. Якщо ж ви перебуваєте в іншому місті, скористайтеся послугами доставки, яка дасть можливість попередньо перевірити товар. Наприклад, отримати товар післяплатою.
3. Протягом останніх років в Україні активізувалися так звані телефонні шахраї. Дуже часто до правоохоронців звертаються громадяни, котрі повідомляють, що перерахували кошти шахраям за «звільнення» їх родичів з міліції. Зі слів потерпілих, їм телефонують вночі і кажуть, що їхні родичі потрапили у ДТП і для того, щоб «залагодити це питання», потрібно заплатити гроші.
Як уберегтися від такого роду шахрайства? Попросіть людину, яка вам зателефонувала, назвати ім’я вашого рідного, описати його зовнішність і відповісти на питання особистого характеру. Також можна перевірити слова незнайомців, зателефонувавши безпосередньо до своїх родичів та перепитати у них, чи насправді з ними сталася ситуація, про яку стверджують можливі шахраї. Якщо ж до близьких не можна одразу додзвонитися, тоді потрібно перевірити цю інформацію, звернувшись до працівників поліції. Саме так ви зможете вберегтись від шахраїв.
6. Ще один вид шахрайств — це «повернемо викрадену річ за винагороду». Спершу зловмисники обкрадають громадян, а після того вимагають у них гроші за повернення їм викраденого. Щоб викрити таких злочинців, потрібно негайно звертатись до працівників поліції.
7. Як не стати жертвою шахраїв ромської національності. Якщо до вас починають чіплятися на вулиці підозрілі люди, треба їм різко відповісти: «Ні!», «Відійдіть від мене!», «Я сам усе про себе знаю». Таким чином ви, по-перше, зіб’єте шахрая з пантелику, а по-друге, привернете увагу перехожих. Окрім цього, такі шахраї — хороші психологи. Вони відчувають ваш настрій і добре розуміють, чи «зачепили» вас їхні слова. Тому припиніть вірити у ворожбу, чаклунство, надзвичайні сили тощо. Інакше ви самі накличете на себе біду.
8. Найменш популярний, але все ж таки розповсюджений вид шахрайства, — це повідомлення про виграш автомобіля. До прикладу, вам прийшло СМС-повідомлення з текстом, що ви виграли автомобіль. У повідомленні також зазначений номер мобільного телефону, сайт тощо. Дійсно, коли ви зателефонуєте, вам скажуть, що саме ви виграли автомобіль і попередять, що забронювати «свій» автомобіль можна тільки упродовж одного дня. Для цього, мовляв, слід переказати гроші на продиктований шахраєм номер картки. Після переказу грошей, зловмисник перестає відповідати на дзвінки.