- Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям? - Selena2017
10 листопада, 18:20
На тему: Підприємця із Кобеляк засудили за незаконну вирубку дерев - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:58
На тему: Міська рада поновила Дмитра Жугана на посаді - Чудо Юдо
28 жовтня, 11:57
На тему: У Кобеляках загорілася церква - Dikaia
28 жовтня, 11:48
На тему: Зимняя куртка – женственно и функционально
Про новий порядок звернення та стягнення аліментів
З метою піклування про неповнолітніх дітей Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17.05.2017 року № 2037, який набрав чинності 8.06.2017 року внесено зміни до законодавства (Сімейного, Цивільного та Цивільного процесуального кодексів України) про стягнення аліментів з батьків, які ухиляються від сплати аліментів на утримання своїх неповнолітніх дітей.
Законодавець передбачив більш простий та досконалий порядок звернення за стягненням аліментів. Так, статтю 183 Сімейного кодексу України доповнено частиною 5 такого змісту: «Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з якими проживає дитина має право звернутись до суду з заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї четвертої, на двох дітей – третини, на трьох і більше дітей половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину».
До набрання чинності цим положенням Кодексу, заява про стягнення аліментів розглядалась у позовному провадженні, яке передбачало, на виконання статті 27 Цивільного процесуального кодексу України обов’язок суду повідомляти сторони про відкриття провадження по справі, інформувати про дату, час, місце судового розгляду, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі. Також суд повинен в судовому засіданні заслуховувати пояснення сторін, розглядати відводи та клопотання, аналізувати доводи та заперечення. Сторона, яка ухилялась від сплати аліментів мала можливість маніпулювати своїми правами для затягування процесу слухання справи та винесення рішення, що шкодило захисту прав дитини на законне утримання.
Законодавець вніс зміни для запобігання порушення прав дітей на законне утримання шляхом зміни процедури позовного провадження на проведення процедури наказного провадження.
Чинний Цивільний процесуальний кодекс України передбачає процедуру наказного провадження, як уособлену процедуру цивільного судочинства в зв’язку з необхідністю запровадження спрощення та прискорення судочинства, впровадження таких процедур, які виключають необхідність проведення судових засідань з тим, щоб остаточні рішення виносились швидко, без зайвих формальностей (Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № К(81)7.
Для того, щоб отримати судовий наказ про стягнення аліментів, заявник повинен виконати наступні дії:
- подати заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів до суду першої інстанції в письмові й формі за загальними правилами підсудності;
- у заяві повинно бути зазначено: найменування суду, в який подається заява, ім’я заявника, боржника (а також представника заявника, якщо такий є), їх місце знаходження, вимоги заявника та обставини, на яких вони ґрунтуються, розмір аліментів, які підлягають стягненню, перелік документів, що Додаються до заяви;
- заява підписується заявником (утриманцем дитини) або його представником і подається з копією заяви та копіями додатків для боржника.
До заяви, яка подається представником заявника повинно бути додано документ, що підтверджує його повноваження.
Заява, оформлена неналежним чином, за правилами статті 121 Цивільного процесуального кодексу України може бути повернута заявникові.
Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню з такою самою заявою після усунення її недоліків.
У разі прийняття заяви стягувача про видачу судового наказу, суд у триденний строк видає наказ про стягнення аліментів та повідомляє боржника про видачу такого наказу.
Після видачі судового наказу суд невідкладно надсилає його копію боржникові рекомендованим листом з повідомленням. Одночасно з копією судового наказу боржникові надсилається копія заяви про стягнення аліментів з копіями доданих до неї документів та роз’яснюється його право в разі заперечення проти вимог стягувача протягом 10 днів з дня отримання судового наказу подати заяву про його скасування, відповідно до вимог статті 104 Цивільного процесуального кодексу України.
Сторони в судове засідання не викликаються. Доводити законність претензії утримувачу дитини більше не потрібно, фактично це відбувається заочно, без стягувача і без боржника. Разом з тим, права боржника не порушуються в зв’язку з його можливістю оскаржити судовий наказ.
Як вбачається з доповнення до статті 201 Цивільного процесуального кодексу України, подача боржником позовів про визнання батьківства, зміни місця проживання дитини та інше, які раніше використовувались боржником для затягування розгляду спору про стягнення аліментів, тепер не буде підставою для затягування судових процесів про стягнення аліментів. Рішення про стягнення аліментів будуть виноситись у порівнянні з аналогічними рішеннями, прийнятими у позовному провадженні, майже миттєво.
Внесені до законодавства зміни вказують на турботу про забезпечення дитини та усувають недоліки права, які перешкоджали повній та швидкій реалізації прав дитини на її належне утримання.
Крім того, Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроект № 7277. В цьому Законі народні обранники передбачають наступні заходи щодо посилення відповідальності злісних неплатників аліментів:
- встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами. Таке обмеження може бути застосоване до боржника, який не платить аліменти та має борг за 6 або більше місяців. Це обмеження не застосовується до вказаних боржників тільки в тому випадку, якщо водіння є для нього основним засобом існування, якщо боржник є інвалідом, використовує транспортний засіб у зв’язку з інвалідністю, або має на утриманні інвалідів І або ІІ групи, чи дитину з інвалідністю;
- встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
- 3. встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання;
- встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною чи іншою зброєю (мисливською, пневматичною). Вказані обмеження встановлюються примусово державними чи приватними виконавцями та стосується боржників, що мають борг із сплати аліментів за 6 і більше місяців.
Законопроект передбачає введення нового виду адміністративного стягнення – соціальні роботи.
Соціальні роботи на відміну від громадських є оплатними. Кошти які зароблені боржником при виконанні цих робіт перераховуються органу державної виконавчої служби чи приватному виконавцю для погашення заборгованості по аліментним зобов’язанням.
Якщо боржник ухиляється від виконання соціальних робіт, то за рішенням суду вони можуть бути замінені на адміністративний арешт.
З метою впливу на злісних неплатників аліментів вводиться такий захід впливу, як вирішення питання про виїзд дитини за кордон одноособово тим з батьків, на утриманні якого знаходиться дитина.
Всі ці новели передбачається внести у відповідні кодекси та користуватись ними для посилення захисту прав дитини. Діти – наше майбутнє, чим краще вони будуть утримуватись, тим світліше буде це майбутнє. Залишається чекати на підпис Президента України, після чого ці зміни набудуть чинності.